تداوم نا آرامی ها در عراق

تداوم نا آرامی ها در عراق

تنظیم: گیسو یاری
آسونیوز- در جریان تظاهرات عراق که از یک اکتبر سال 2019 میلادی در بیشتر نواحی شیعه نشین در اعتراض به بیکاری، فساد و هزینه های بالای اقتصادی شروع شد صدهاتن کشته و هزاران تن زخمی شدند.

این تظاهرات بیشتر در شهرهای شیعه نشین عراق بود و معترضان خواستار کوتاه شدن دست حکومت ایران از دخالت در امورد داخلی کشور عراق بودند.

پس از درگیری ها وکشته و زخمی شدن بسیاری از مردم و ادامه ی تظاهرات و همچنین دخالت مجدد حکومت ایران برای سرکوب کردن مردم توسط قاسم سلیمانی، "مقتدی صدر" روحانی با نفوذ شیعه در این کشور با ارسال نامه ای از "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق خواست تا ضمن انحلال کابینه، مقدمات برگزاری انتخابات زود هنگام را فراهم کند و از سمت خود استعفا دهد اما خبرها حاکی از تلاش جمهوری اسلامی برای حفظ او در سمت خود است.

بسیاری از فعالان رسانه ای و تحلیل گران مسائل سیاسی بر این باور هستند که "عادل عبدالمهدی" مسئول مشکلات ناشی از نظام حکومتی فعلی در عراق نیست زیرا وی این مجموعه را به ارث برده است نه اینکه آنرا ایجاد کرده باشد.

سیاستمداران عراقی بر این باورند که کناره گیری عبدالمهدی در شرایط فعلی، این کشور را به سوی وضعیتی نامعلوم سوق خواهد داد.

در همین راستا معترضان عراقی نافرمانی های مدنی از جمله اعتصاب را به شیوه اعتراضات خود افزودندو قصد دارند از این طریق فشار بیشتری بر حکومت وارد کنند.معترضان در عراق روز یک شنبه با به آتش کشیدن لاستیک و سیم خاردار خیابان های اطراف محل تجمع ر ا مسدود کردند و روی پوسترهایی نوشتند: "خیابان به فرمان مردم بسته است."

همچنین ده‌ها نفراز معترضان عراقی شامگاه یکشنبه به کنسولگری ایران در کربلا حمله کردند،‌ بخشی از دیوار آن را آتش زدند، پرچم ایران را پایین کشیدند و به گفته شاهدان عینی، پرچم عراق را به جای آن بالا بردند.

این دومین باری است که در جریان اعتراض‌های یک ماه اخیر در عراق، کنسولگری ایران هدف حمله قرار می‌گیرد. نشانه‌ای از عمق خشم مردم عراق نسبت به دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورشان. حمله به کنسولگری ایران در عراق همزمان با چهلمین سالگرد گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا در تهران و در شرایطی اتفاق افتاد که حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان خواستار تسخیر سفارت‌های آمریکا وعربستان سعودی در عراق شده بود.

نیمه شب دوشنبه در پی شدت گرفتن اعتراضات در عراق خدمات اینترنت در بغداد و چند استان دیگر متوقف شد، اما از حدود ساعت 9 صبح روز بعد به وقت محلی خدمات اینترنت ازسر گرفته شده است.

همچنین روز دوشنبه، 4 نوامبر فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی ازجمله تلگرام و اینستاگرام نیز برداشته شد.

در همان حال نیز تیم ملی فوتبال عراق در مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2022 و انتخابی جام ملت های 2023 آسیا، روزهای 23 و 28آبان به ترتیب میزبان ایران و بحرین است.

شرایط سیاسی عراق و ناآرامی های گسترده در این کشور باعث شده تا نگرانی هایی نسبت به حضور تیم ملی ایران در این کشور مطرح شود. هرچند که فدراسیون فوتبال عراق زیر بار تغییر محل برگزاری این مسابقات نمی رود.


"علی جبار" نایب رئیس فدراسیون فوتبال عراق با اعلام این خبر، گفت: فیفا از فدراسیون عراق خواسته است تا برگزاری بازی با ایران و بحرین در بصره و امنیت این مسابقات تضمین و تایید شود.323 بار دیده شده‌‌


AM:11:01:06/11/2019