گزارش هفتگی سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران و کوردستان

گزارش هفتگی سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران و کوردستان

تنظیم آسو یاری
جمعه١٠آبان٩٨:

چهارتن از معلمان مریوانی در عتراض به سیاسی کاری در نظام آموزشی استعفا کردند: طی روزهای اخیر چهار تن از معلمان مریوانی با هویت "بهاء الدین شریفی، سلام سعیدی، کوهسار خوشاب و عبدالله علی پور" نسبت به آنچه "هتک حرمت، برخورد ناشایست، عزل و نصب سلیقه ای، جناحی و کارشناسی نشده، عدم همکاری و ضربه اداری، ضربه به نظام تعلیم و تربیت" خوانده شده، از سمت خود استعفا نموده و نارضایتی خود را در قبال ناکارآمدی نظام آموزشیاعلام می دارند.

احراز هویت اسامی چهار کارگر مدفون شده ی کورد در حادثه ریزش آوار در صوفیان تبریز: - ابراهیم حمزه زاده از اهالی دیلانه سردشت، 2- مهدی هرزانی اهل امیر آباد بوکان، 3- محمد رشید رشیدی از ساکنین روستای سبتلو از توابع سقز و بادین نادری از شهروندان بانه ای. بر پایه همین گزارش، کارگران حادثه دیده در حین گودبرداری و به سبب فقدان ایمنی در محیط کار جان خود را از دست دادند.

شنبه١١آبان٩٨:

آمار مرگ با قرص برنج در ایران: مرگ بر اثر خوردن و مسمومیت با قرص برنج در ایران در مردان دو برابر زنان بوده و نیمی از مرگ و میرها ناشی از سموم استفاده شده برای دفع آفات، به دلیل تماس با قرص برنج بوده است. بااستناد به آمارهامسمومیت های ناشی از قرص برنج که به بیمارستان های کشور مراجعه شده است، در سال1396، یک درصد، در سال1397،1.44درصد و در نیمه ی نخست سال1398،1.2درصد را شامل می شود.

بخشش یک زندانی محکوم به اعدام از سوی خانوادەی کورد سقزی: شنبه برابر با یازدهم آبان ماه 1398 خورشیدی، خانواده مقتول "محمد علیزاده" از اهالی شهرستان سقز در اقدامی انسانی از قصاص فرزند خود "کامران عبدی پور" گذشته و به نامبرده حیات دوباره بخشیدند. خانواده علیزاده سحرگاه امروز با گذشت از قاتل فرزندشان، یک بار دیگر فرهنگ نوع دوستی، بخشش و صلح را در کوردستان ترویج داده و از حق انسانی و قانونی خود در جهت قصاص کامران عبدی پور گذشتند کامران عبدی پور پانزده سال پیش در یک درگیری جوان دیگری را با هویت "محمد علیزاده" به قتل رسانده بود و از سوی دستگاه قضایی رژیم ایران به قصاص و اعدام محکوم شده بود.

کشته و زخمی شدن 3 کارگر در هرسین از توابع کرمانشاه:روز پنجشنبه برابر با 9 آبان ماه سال جاری و به سبب فقدان ایمنی در محیط کار، انفجار در یک کارگاه ضایعات در هرسین از توابع کرمانشاه موجب زخمی شدن شدید 3 کارگر شد و به علت شدت جراحات وارده یکی از کارگران زخمی جان خود را از دست داد.

خودکشی یک زن جوان در جوانرود: در ایران و شهرهای کوردستان، طی روزهای گذشته یک زن جوان با هویت "آرزو کریمی" از اهالی جوانرود به دلایل نامعلومی اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

یکشنبه ١٢آبان٩٨:

بی خبری از سرنوشت یک جوان کورد: یک جوان کورد با هویت "فرهاد طاریمرادی" اهل سنندج، از روز 22 مهرماه سال 1398، به اتهام شرکت در آکسیون اعتراضی حمله ترکیه به کوردها در سوریه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک کولبر کورد به علت شدت جراحات وارده جان باخت: یک کولبر کورد سردشتی با هویت "پیمان یوسفی" از اهالی روستای "درمان آباد" این شهر، که پیشتر با شلیک مستقیم و بدون اخطار نیروهای هنگ مرزی زخمی شده بود، با گذشت بیش از یک ماه بستری در مراکز درمانی ارومیه جان خود را از دست داد.

دوشنبه١٣آبان٩٨:

مرگ مادر دختر کورد بر اثر انفجار گاز در سنندج: یکشنبه برابر با دوازدهم آبان ماه سال جاری، به علت انفجار ناشی از نشت گاز و همچین فقدان ایمنی وسایل گاز سوز، یک مادر و دختر کورد با اسامی "فانوس عبدالهی و منیره احمدی" در نوره سنندج جان خود را از دست دادند.

اعلام اعتصاب غذای درآویش گنابادی: نورعلی تابنده "قطب درآویش گنابادی" نسبت به آنچه ممنوعیت ملاقات درویشان با وی در منزل شخص اش توسط ماموران امنیتی و همچنین نگرانی از وضعیت دراویش زندانی" خوانده شده، دست به اعتصاب غذا زد.

در پی شلیک نیروهای مسلح ایران یک شهروند مدنی کورد به شدت زخمی شد: در استمرار هدف قرار دادن شهروندان مدنی کورد در کوردستان، طی روزهای اخیر با شلیک مستقیم و بدون اخطار نیروهای مسلح رژیم ایران یک جوان کورد با هویت "جمال محمدی" فرزند حسین اهل شهرستان بانه، به شدت زخمی شد.

سەشنبه١٤آبان٩٨:

اعدام دو زندانی در ملأعام:طی روزهای گذشته دستکم دو زندانی متهم به قتل عمد در ملاء عام اعدام شدند.

صبح روز پنج‌شنبه 9 آبان ماه سال 1398 خورشیدی، حکم اعدام یک زندانی در شهر خمین و در ملاء عام به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام "قتل" یک نیروی پلیس به اعدام محکوم شده بود، اعلان نشده است.در همان صبح روز پنج‌شنبه 9آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی در محوطه زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام مشابه به اعدام محکوم شده بود، "مهران قربانی" احراز شده است. مهران قربانی به اتهام قتل برادر خانمش پنج سال پیش بازداشت شده بود.

کودکان قربانیان پنهان مجازات در سایه رژیم اسلامی ایران: طی روزهای اخیر ابراهیم رئیسی رییس دستگاه قضایی رژیم در اظهار نظری عنوان کرد که در مورد اجرای احکام الهی با کسی بحث نداریم. رییسی در واکنش به انتقاد گزارشگر ویژه ی سازمان ملل مبنی بر اعدام نوجوانان و کودکان مجرم در ایران گفت: حکومت ما مبتنی بر شریعت است و در مورد اجرای احکام الهی با هیچ نهاد و کسی حرف نداریم.

بی اطلاعی از سرنوشت یک فعال زیست محیطی کورد: گزارشات حاکی از آن است که، یک فعال زیست محیطی کورد از سوی نیروهای اطلاعات بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.نیروهای اطلاعات یک فعال زیست محیطی به نام "صباح رونقی" اهل سروآباد از توابع مریوان و عضو انجمن "پاکو" را بدون داشتن مجوز قانونی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

چهارشنبه١٥آبان٩٨:

احضار وریا غفوری به دادسرا: خبرها حاکی از آن است که فوتبالیست کورد "وریا غفوری" کاپیتان تیم استقلال به دادسرا احضار شد.مهتاب قلی‌زاده، روزنامه‌نگار، از احضار وریا غفوری به شعبه ششم دادسرای جرایم رایانه‌ای، برای پاره‌ای توضیحات درباره فعالیت‌های اینستاگرامی‌اش خبر داد.از دلایل احضار وریا غفوری واکنش های اینستاگرامیش به کشتار کولبران، خودسوزی سحر خدایاری(دخترآبی) و همچنین واکنش به حمله ترکیه به کوردها در سوریه بود.

مصدوم شدن باغدار پاوەای بر اثر انفجار مین: چهاردهم آبان ماه سال جاری، انفجار یک تیر مین خنثی نشده در پاوه از توابع کرمانشاه موجب مصدومیت شدید یک باغدار جوان با هویت "اشکان فتاحی" از اهالی روستای "شوشمی" در منطقه "سوفی جانه" در این شهر شد.به گفته ی شاهدان عینی، این جوان کورد حین کار و برداشت انار دچار حادثه شده و مچ پای راست وی قطع شده است.

پنج شنبه١٦آبان ٩٨:

عدم تحویل جسد به دلیل ناتوانی در پرداخت صورتحساب: پیکر دختری که طی روزهای گذشته خودکشی کرده بود به دلیل ناتوانی خانواده اش در پرداخت صورتحساب، همچنان در سردخانه مراغه است. روزسه شنبه 14 آبان ماه سال 1398 خورشیدی، لیلا عیدی متولد 1367، پس از آنکه مدتی به بیماری افسردگی مبتلا بود با خوردن قرص برنج اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست داد.

بازداشت یک فعال عرب ایرانی به اتهام جاسوسی در سوئد: "هانس یورگن هانستروم" دادستان سوئد، از بازداشت یک فعال عرب ایرانی در سوئد خبر داد.هانس گفت یک مرد 46 ساله عراقی - سوئدی را به اتهام جاسوسی برای رژیم جمهوری اسلامی و جمع‌آوری اطلاعات از فعالان عرب ایرانی بازداشت کرده است.

این فرد که دادستان سوئد به نام او اشاره نکرده است با ظاهر شدن در نقش عضو یک نشریه عربی، از اقدامات فعالان عرب ایرانی و حضور آنها در نشست هایی در بلژیک، هلند و سوئد عکس و فیلم تهیه کرده بود.

محکوم کردن ایران در نقض حقوق بشر از سوی سازمان عفو بین الملل: سازمان عفو بین الملل با انتشار

بیانیه ای، از جامعه ی بین الملل و دولت های عضو شورای حقوق بشر خواست که در جلسه ی بررسی حقوق بشر در ایرانکه در 8 نوامبر برگزار می شود، به شکل علنی وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران را محکوم کنند."فیلیپ لوتر" مدیر امور خاورمیانه و افریقای شمالی عفو بین الملل، به شکل خاص به "میزان وحشتناک اعدام ها، "آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر"، تبعیض فزاینده نسبت به زنان و اقلیت ها" و " جنایت های جاری علیه بشریت" نشان دهنده زوال و از بین رفتن وضعیت حقوق بشر در ایران است.308 بار دیده شده‌‌


PM:10:13:07/11/2019