قیمت چهل ساله ی بنزین از یک تومان تا سه هزار تومان

قیمت چهل ساله ی بنزین از یک تومان تا سه هزار تومان

تنظیم: آرام محمدی
آسونیوز
- نرخ بنزین در ایران همواره تحت موارد مختلفی از جمله ناکارآمدی و عدم برنامه ریزی صحیح دست اندرکاران رژیم ایران قرار گرفته است. نوسان و همچنین نرخ بندی تدریجی بنزین به سبب افت چشمگیر ارزش ریال طی سالیان متمادی بوده است.

روز جمعه مورخه 24 آبان ماه سال جاری، دولت روحانی قیمت بنزین آزاد را 300 درصد افزایش داد و به نرخ سه هزار تومان رساند. به گفته حسن روحانی پول حاصل از این افزایش در میان 60 میلیون نفر واجد شرایط توزیع خواهد شد. یعنی 18 میلیون خانوار ایرانی را دربر می گیرد.

بر اساس آمارهایی که در قانون بودجه سال 98 خورشیدی و مرکز پژوهش های مجلس درج شده است، دولت در سال جاری از محل هدفمندسازی یارانه ها، 45 هزار میلیارد (تریلیون) تومان از فروش انواع سوخت مایع در کشور درآمد خواهد داشت.

با این وجود، میزان یارانه های پنهان برای بنزین مصرفی در ایران در همین سال 123 تریلیون تومان تخمین زده می شود. یارانه پنهان یعنی که اگر دولت به جای فروش داخلی، بنزین صادر می کرد، 123 تریلیون تومان درآمد اضافی داشت.

در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد و تحریم بنزین از سوی آمریکا، احمدی نژاد نخست در صدد استفاده از واحدهای پتروشیمی برای تولید بنزین برآمد و این امر با اعتراض چشمگیر کارشناسان به سبب نامرغوب بودن آن مواجه شد. زیرا بنزین باید در پالایشگاه تولید شود، نه در واحد پتروشیمی.

دوم اینکه، طی سال های اخیر ایران تولید گاز فشرده "سی ان جی" را برای خودروهای دوگانه سوز تولید و توزیع کرد و تا حدودی جلوی شتاب رشد بنزین را گرفت. از ابتدای انقلاب ایران قیمت بنزین همواره روند صعودی داشته است. اما پس از اعمال تحریم های آمریکا و جامعه جهانی علیه رژیم ایران که ناشی از اقدامات بی ثبات کننده، تولید موشک های دوربرد، حمایت از ترریسم و... بود، ارزش پول ملی سقوط کرد و قیمت بنزین به اوج خود رسید.

حال با توجه به هزینه های سرسام آور رژیم ایران در حمایت از نیروهای نیابتی، دزدی های کلان و فساد گسترده اقتصادی و اداری رایج در میان سردمداران رژیم ایران، باید پرسید که آیا این هزینه ها باید از جیب مردم پرداخت شود.468 بار دیده شده‌‌


AM:11:51:17/11/2019