نقدی بر اظهارات متناقض رییسی در دانشگاه تهران

نقدی بر اظهارات متناقض رییسی در دانشگاه تهران

آرام محمدی

آسونیوز- بر اساس گزارشات و ویدیو کلیپ های رسیده به مرکز خبری آسونیوز از دانشگاه تهران که به مناسبت 16ام آذرماه "روز دانشجو" همچون روال سال های گذشته مراسماتی حکومتی در دانشگاه های مختلف ایران از جمله دانشگاه تهران برگزار شد.

یکی از سخنرانان دانشگاه تهران ابراهیم رییسی "رییس دستگاه قضایی" رژیم ایران بود. او در بخشی از سخنان متناقض و دو پهلوی خود به مقوله عدالت اجتماعی اشاره کرد و عنوان داشت که عدالت باید چتری باشد بر سر تمامی ملت ایران از هر طیف، نژاد، مذهب و مرامی، حال رییسی در سمت رییس قوه قضاییه تا چه اندازه توانایی اجرای عدالت اجتماعی در ایران را داشته و یا دارد؟ آیا سخنان او با عملکردش در طی دوران این سمت تا کنون، همخوانی دارد؟ رییس دستگاه قضایی ایران تا چه اندازه در این خصوص اهتمام ورزیده است؟

رییسی در بخش دیگری از سخنان خود دانشجویان را به اجرای گفتمان عدالت محوری در دانشگاه ها فرا خواند، در شرایطی این مهره ی نزدیک به خامنه ای از اجرای مطلق عدالت در دانشگاه ها و بخش های مختلف اداری و اجتماعی در دانشگاه تهران سخن به میان آورده است که، ده ها و صدها دانشجو به اتهامات مختلف یا در زندان بسر می برند و یا انگ ستاره دار شدن را بر پیشانی آنان زده و از ادامه تحصیل محروم شده اند.

رییس به اصطلاح دستگاه قضایی رژیم ایران در ادامه ی سخنان خود از مبارزه با فساد اقتصادی و اداری در بخش های مختلف خصوصی و دولتی سخن به میان آورد و دستگاه قضایی را به عنوان یکی از ارکان اصلی مبارزه با مفاسد در ایران معرفی کرد. شاید در این راستا ده ها و صدها پرسش مطرح شود که، اگر قوه قضاییه و قضات در ایران از خود استقلال داشته باشند و یا با جریانات و اشخاص حکومتی و یا منسوبان با نفوذ حکومتی و امنیتی همسو نباشند و با دیگر احزاب حکومتی موجود در ایران دارای زدوبند درون حزبی و جناحی نباشند، آیا به راحتی و صراحت از اختلاس های میلیاردی آقازاده ها و یا نیروهای وابسته به ارگان های امنیتی و سپاه نمی توان ممانعت به عمل آورد؟ در ضمن تجربه و عملکرد دستگاه قضایی در طول چهار دهه از عمر حکومت ایران گویای واقعیتی دیگر است که قضاوت آن با مخاطبان است.

این مهره ی نزدیک به خامنه ای در استمرار اظهارات خود و در تداوم افشاگری و سلب مسئولیت و شانه خالی کردن از اقدامات خود و دستگاه قضایی ایران، حسن روحانی و دولت وی را در خصوص نحوه ی پرداخت یارانه ها و همچنین گرانی اخیر بنزین، مورد یورش قرار داده و تمامی مسئولیت های جاری مسئولین را متوجه حسن روحانی و دولت دوازدهم کرد. حال باید پرسید که پس از اعلام افزایش نرخ بنزین و به طبع اعتراض میلیونی مردم ایران، آیا دستگاه بیداد رژیم در کشتار، سرکوب شهروندان یا صدور احکام سنگین زندان با دولت روحانی و شخص علی خامنه ای و نهادهای امنیتی همسو و هم کلام نبوده است؟ به طور قطع و یقین جواب این پرسش "آری" بوده و نقش دستگاه قضایی و ابراهیم رییسی در سرکوب های بی حد و مرز و بازداشت های فله ای شهروندان را می توان به وضوح مشاهده کرد.

در ادامه حضور ابراهیم رییسی در دانشگاه تهران، یکی از دانشجویان و گویا به عنوان نماینده کارگران ایرادات و انتقادات شدیدی بر اصل قانون 44 و فضای خصوصی سازی در کارگاه ها و کارخانه های ایران را بیان داشت. وی از زدو بند ارگان های حکومتی با صاحبان سرمایه و در عین حال بی کفایتی مسئولین و بالاخص وزیر کار و رفاه اجتماعی و نماینده حکومتی کارگران انتقادات شدیدی را بر علیه دولت و دستگاه قضایی رژیم وارد کرد.

در جواب انتقادات دانشجوی منتقد دولت و دستگاه قضایی مبنی بر اتخاذ تدابیر غیر مسئولانه و بی عدالتی های سازمان یافته و اجحاف در حق کارگران و دیگر اقشار جامعه، رییسی عنوان کرد که در هیچ جا و در هیچ ارگان و یا نهاد دولتی و خصوصی هیچ کس اجازه بی عدالتی ندارد و همه در مقابل قانون یکسان هستند. آیا به گفته رییس دستگاه قضایی همه ی مسئولین دو لتی و غیر دولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی در برابر قانون همسان و یکسانند؟ قضاوت این پرسش با مخاطبان...

بر پایه اخبار رسیده به این مرکز خبری، علیرغم میلیتاریزه بودن دانشگاه تهران از سوی عوامل امنیتی و لباس شخصی های وابسته به بسیج و سپاه، جمع کثیری از دانشجویان با اظهارات انتقادی خود سخنان رییسی را به چالش کشیده و عنوان کردند که درست است که ما نماینده نداریم،اما حرف برای گفتن داریم و چرا از صحبت کردن و انتقادهای ما جلوگیری می شود. یکی از مواردی که دانشجویان به آن انتقاد کرده، زدن پوستر و بنرهای خامنه ای و خمینی بر درو دیوار دانشگاه در سطح گسترده بود. دانشجویان معتقد بودند که انقلاب شد که عکس شاه بر در و دیوار دانشگاه ها و دیگر نقاط نباشد، پس چرا از عکس خامنه ای و خمینی در سطح گسترده ای استفاده شده است؟

پاسخ رییسی این بود که خامنه ای نماینده خدا بر روی زمین است، نباید با شاه قبلی ایران مقایسه شود. البته باید گفت که از منظر و دید دانشجویان و تمامی ملیت های ایرانی، شاه و شیخ هیچ تفاوتی با هم ندارند. در اعتراضات سال های گذشته و کنونی، به واقع نفرت و انزجار مردم از نظام فاسد و نامشروع حاکم بر ایران را به طور علنی و میدانی شاهد بودیم.

رییس دستگاه قضایی ایران لحنی تهدید آمیز، دانشجویان را به وفاداری به نظام و آرمان های به اصطلاح انقلاب اسلامی تشویق می کرد. اما سیاست فریب افکار عمومی و مغرضانه رژیم و حکام ایران بر هیچ کسی از جمله قشر روشنفکر و دانشجو پوشیده نیست و تمامی اقشار جامعه با ترفندهای ریاکارانه و رنگارنگ حکومت در آستانه انتخابات به خوبی آگاه و اشراف کامل دارند.

در دیگر دانشگاه های تهران نیز از جمله در دانشگاه امیر کبیر اعتراضات گسترده ای در جریان بود. دانشگاه تربیت مدرس، علیرغم میلیتاریزه بودن از سوی عوامل امنیتی، به صورت خودجوش تجمعات اعتراضی را شاهد بودیم. در دیگر دانشگاه های ایران نیز مراسمات حکومتی در روز دانشجو برگزار شد، اماگزارشات حاکی از آن بود که استقبال دانشجویان از این مراسمات در قیاس با سال های گذشته از افت چشمگیری برخوردار بوده است.

از جمله ترفندهای رژیم ایران و دست اندرکاران حکومتی برای ممانعت از اعتراضات دانشجویی در روز 16ام آذر ماه، این بود که تمامی مراسمات را به ستادهای بسیج دانشجویی تحت حمایت خامنه ای مستقر در دانشگاه ها، واگذار کرده بودند تا که از هر گونه اعتراضی جلوگیری شود.

یکی دیگر از ترفندهای حکومت و نهادهای امنیتی در خصوص عدم برگزاری آکسیون های اعتراضی، با انجمن های صنفی دانشگاه تهران بود که در صورت عدم اعتراض، تمامی دانشجویان بازداشتی آزاد خواهند شد، که دانشجویان موضوع مطروحه از سوی عوامل حکومتی را به مثابه توهین به کرامت دانشجویان تلقی کرده و آن را رد کردند.

در نهایت رژیم جمهوری اسلامی ایران از هر وسیله و ابزاری در راستای تحقق اهداف خود در دانشگاه ها بهره می برد. اما دانشجویان آگاه هر ساله در طول سال تحصیلی و بویژه در مراسمات روز دانشجو، صدای رسای اعتراضات صنفی خود را همسو با دیگر اقشار و اصناف مختلف جامعه در جهت روشنگری افکار عمومی به گوش حکومت و حکام ایران می رسانند.733 بار دیده شده‌‌


AM:09:20:08/12/2019