رژیم ایران که موقعیت خود را در عراق ناپایدار می بیند به هر ترفندی متوسل می شود

رژیم ایران که موقعیت خود را در عراق ناپایدار می بیند به هر ترفندی متوسل می شود

آسونیوز- اعتراضات شهروندان عراقی که از ماه های گذشته در خصوص دخالت های رژیم جمهوری اسلامی ایران و فساد حاکم و همچنین بیکاری و گرانی در این کشور به خیابان ها آمده و قیام کرده اند، همچنان این اعتراضات تداوم دارد و وقایع عراق نشان از آن است که اعتراضات میلیونی عراق را به بی راهه ببرند.

احزاب شیعه و گروه های مسلح نیابتی از جمله حشدالشعبی و عوامل آتش به اختیار رژیم ایران از در مقابل صف میلیونی مردم عراق ایستاده و علیرغم کشته شدن بیش از 500 نفر و زخمی کردن بالغ بر 20 هزار نفر از شهروندان عراقی، تا کنون نتوانسته اند که مردم را از میدان مبارزه بدر کنند و این اعتراضات کماکان ادامه دارد.

در این میان رژیم جمهوری اسلامی با تکیه بر گروه های مسلح افراطی و تندرو خود در عراق و منطقه، همواره سعی کرده که مردم را تضعیف، و با دخالت های مکرر خود در امورات سیاسی عراق، خواهان آن است که آینده سیاسی این کشور را منطبق با اهداف و سیاست های خود به پیش برد و خواهان آن است که با به حاشیه بردن گام به گام خیزش توده ای مردم این امر را به سرانجام برساند.

شاید یکی از مواردی که رژیم ایران از طریق نیروهای تحت امرش در عراق جهت اجرایی کردن این موضوع در دستور کار خود قرار داده است، این باشد که با حملات خمپاره ای و غیره، نیروهای آمریکایی را تحریک کند و عراق را به فضای جنگی و میلیتاریزه تبدیل نماید و در نهایت خیزش توده ای و قیام سراسری مردم عراق را به بیراهه ببرد و در نهایت آن را خاموش کند.

نگاهی کوتاه به تحولات اخیر از جمله حمله خمپاره ای به پایگاه کیوان و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، تجمع در مقابل سفارت آمریکا و یورش حشدالشعبی به سفارت و آتش زدن آن، و در مقابل حمله آمریکا به چند پایگاه حشدالشعبی و کشته و زخمی شدن تعدادی از آنان، و در نهایت هدف قرار دادن قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس از سوی آمریکا و قدرت نمایی در مراسم خاکسپاری این سرکرده نظامی ایران، همگی نشان از توطئه ایران در خاموش کردن اعتراضات مردمی در عراق دارد.

درک این واقعیت که رژیم ایران درگرداب محاصره اقتصادی افتاده و اکنون نیز راهی برای خروج از آن ندارد، سخت نیست. رژیم ایران در عراق با خیزش های مردمی و در لبنان نیز به همین منوال روبرو شده است. در داخل ایران نیز وضعیت اقتصادی رژیم در حال فروپاشی بوده و نارضایت های مردمی هر روز بیشتر خواهد شد.

از سویی نیز حضور اجباری و به اصطلاح میلیونی مردم در مراسم تشییع قاسم سلیمانی دوایی بر زخم وضعیت معیشتی مردم و اقتصاد ایران نمی تواند باشد و سران و حکام ایران با ترفند، ریاکاری و فریب افکار عمومی داخلی و خارجی و در عین حال با تهدیدهای توخالی نخواهند توانست قاعده بازی و سرنوشت پیچیده این موارد را به نفع خود تغییر دهد.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که در شرایط کنونی توازن به نفع رژیم جمهوری اسلامی نیست. در نهایت رژیم ایران باید حاکمیت جامعه ایران را به رسمیت بشناسد و مشارکت عمومی را در سرنوشت سیاسی ایران را بپذیرد و در امورات سیاسی دیگر کشورها دست خود را کوتاه نماید623 بار دیده شده‌‌


AM:11:14:06/01/2020