موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی با پدافند هوایی ایران همچنان محفل داغ مورد بحث در رسانه های خبری است

موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی با پدافند هوایی ایران همچنان محفل داغ مورد بحث در رسانه های خبری است

آسونیوز- در پی سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی شهریار در تهران و کشته شدن تمامی مسافران و خدمه این هواپیما، مقام‌های آمریکایی گفتند که به احتمال زیاد دفاع ضدهوایی ایران با شلیک «تصادفی» به هواپیمای اوکراینی، آن را ساقط کرده است و احتمالات در این مورد وجود دارد.

همچنین در پی سخنان دیشب جاستین ترودود، نخست‌وزیر کانادا درباره اطلاعات ارائه شده به این کشور مبنی بر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین، رییس سازمان هواپیمایی رژیم ایران اعلام کرد در کنار کارشناسان اوکراینی، کشورهای کانادا، فرانسه و همچنین ایالات متحده آمریکا نیز می‌توانند در این تحقیقات شرکت کنند.

پیشتر رژیم ایران از تحویل دادن جعبه سپاه هواپیما به شرکت بوئینگ "شرکت سازنده" خود داری کرده بود. در سقوط هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین ۱۷۶ سرنشین و خدمه جان خود را از دست دادند. ۶۳ مسافر هواپیما دارای ملیت کانادایی‌ایرانی بودند.

در همین راستا و به گزارش سخنگوی شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا، پرواز فرانکفورت به تهران به شماره LH600 به دلیل تغییر شرایط امنیتی از میانه راه به فرانکفورت بازگشته است. در ضمن برخی دیگر از کشورها، پرواز هواپیماهای خود را بر فراز آسمان ایران و یا عراق به دلایل امنیتی کنسل کرده اند.

پیشتر برخی از منابع اطلاعاتی غربی، بدون آن که نام آن‌ها فاش شود، به خبرگزاری‌ها گفته‌ بودند که "مطمئن" هستند هواپیمای اوکراینی که بامداد چهارشنبه در نزدیکی تهران سقوط کرد، با اصابت موشک ساقط شده است.

یک مقام دولتی آمریکا به رویترز گفته است که ماهواره‌های آمریکایی اندکی قبل از سقوط هواپیما پرتاب دو موشک پدافند هوایی ایران را شناسایی کرده‌اند. به گزارش مقام‌های آمریکایی پس از پرتاب این موشک‌ها شواهدی از انفجار بر بدنه هواپیما دیده شده است.

دو مقام امنیتی دیگر هم که با دیگر رسانه‌های آمریکایی گفت و گو کرده‌اند همین موضوع را تکرار کرده‌اند اما گفته‌اند که پژوهش‌های امنیتی آمریکا نشان می‌دهد که اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین تصادفی بوده است.

در همین زمینه، حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک ایرانی که در سقوط هواپیمای اوکراینی همسر و دخترش را از دست داد در صفحه فیس‌بوک خود نیز نوشته است: «من بالای ابرها هستم. خلبان به دلایل امنیتی و بعد از اخبار جدیدی که رسید، پرواز ما را به فرانکفورت برگرداند.240 بار دیده شده‌‌


AM:10:32:10/01/2020