گزارش هفتگی سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران و کوردستان

گزارش هفتگی سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران و کوردستان

شنبه 14دی 1398

آرام فتحی، فعال مدنی در مریوان بازداشت شد: شبکه حقوق بشر کوردستان مطلع شده است که شب گذشته ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸، نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مریوان به‌منظور بازداشت به منزل خانوادگی «آرام فتحی مراجعه کرده‌اند، اما از آنجایی که این فعال مدنی در منزل حضور نداشته است موفق به بازداشتش نشده‌اند.صبح روز جاری،آرام فتحی پس از اطلاع از این اقدام نیروهای امنیتی به سازمان اطلاعات سپاه در مریوان مراجعه کرده است و از سوی آنها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

حاتم ازدمیر از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شد: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، «حاتم ازدمیر، شهروند کورد تبعه ترکیه امروز ۱۴ دی‌ماه از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد.حاتم ازدمیر، شامگاه ۱۱ تیر ماه سال جاری بعد از یک درگیری مسلحانه میان نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ ک‌ ک) و نیروهای قرارگاه «حمزه سیدالشهدا» سپاه پاسداران ارومیه در مناطق مرزی چالدران بازداشت شد. وی در جریان این درگیری مسلحانه به دلیل اصابت گلوله خمپاره بیهوش و پس از بازداشت از منطقه درگیری به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده بود.

یک زندانی سنی‌مذهب کورد از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد: شبکه حقوق بشر کوردستان مطلع شده است که امروز ۱۴ دی‌ماه، یک زندانی سنی‌مذهب محبوس در زندان ارومیه به نام «خسرو زرستان» به‌صورت ناگهانی به مکان نامعلومی منتقل شده است.خسرو زرستان در تاریخ ۱۷ مردادماه در اشنویه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. وی پس از چند هفته با پایان مراحل بازجویی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.این شهروند کورد آبان‌ماه سال جاری به اتهام «عضویت در گروه‌های تندروی مذهبی» از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

یکشنبه 15دی 1398

نگاهی آماری به کشتار و مرگ کولبران کورد در سال ۲۰۱۹: جان باختن ۷۹ کولبر و کاسبکار و زخمی شدن ۱۶۵ نفر دیگر: بر طبق این آمار ۵۷ نفر از این تعداد در نتیجه تیراندازی مستقیم ماموران نظامی و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران کشته شده و ۲۲ نفر دیگر در جریان حوادثی همچون سقوط از ارتفاع، سرمازدگی، ریزش بهمن، تصادفات جاده‌ای در نتیجه تعقیب و گریز توسط نیروهای انتظامی و همچنین انفجار مین‌های پاکسازی نشده جان خود را از دست داده‌اند. سه کودک مریوانی به نام‌های اسماعیل ساوجی‌نژاد ۱۶ ساله (بر اثر شلیک مستقیم گلوله نیروهای نظامی) و آزاد خسروی 17 ساله و فرهاد خسروی۱۴ ساله (بر اثر سرمازدگی) از جمله کولبرانی هستند که در مناطق مرزی استان کوردستان جان باختند.

زخمی‌شدن دو کولبر در منطق مرزی خوی: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، شامگاه روز گذشته ۱۴ دی‌ماه، نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در ارتفاعات مرزی روستای «بلجوک» از توابع بخش قطور شهرستان خوی گروهی از کولبران را هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند که در نتیجه این تیراندازی دو کولبر زخمی شدند.یک منبع مطلع در گفتگو با شبکه اسامی کولبران زخمی را «بهنام علی‌زاده»، ۲۰ ساله و «علی یوسفی»، ۲۵ ساله اعلام کرد.

تداوم بازداشت همایون عباسی در بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران: یک منبع نزدیک به خانواده «همایون عباسی، روزنامه‌نگار کورد بازداشتی در گفتگو با شبکه حقوق بشر کوردستان گفت: «آقای عباسی در مدت ۱۹ روزی که از بازداشتش می‌گذرد تنها یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشته و از انتقالش به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران کرمانشاه خبر داده است».همایون عباسی، سردبیر ماهنامه «ژیلوان» در تاریخ ۲۶ آذرماه از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران کرمانشاه در تهران بازداشت شده بود. ماهنامه «ژیلوان» از پنج سال پیش به زبان‌های کوردی و فارسی در کوردستان ایران و تهران منتشر می‌شود.

حاتم ازدمیر پس از تفهیم اتهام «بغی» به زندان ارومیه بازگردانده شد: شبکه حقوق بشر کوردستان مطلع شده است که «حاتم ازدمیر»، شهروند کورد تبعه ترکیه صبح امروز ۱۵ دی‌ماه به یکی از شعبات بازپرسی دادگاه انقلاب شهرستان خوی منتقل شده و پس از تفهیم اتهام «بغی از طریق عضویت در احزاب مسلح کورد» به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شده است.وی روز گذشته از زندان راومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران این شهر و از آنجا به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در خوی منتقل شده بود.بر اساس ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی برای اتهام بغی، اعدام در نظر گرفته شده است و در این ماده آمده است « گروهی که در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران، قیام مسلحانه کند باغی محسوب می‌شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به مجازات اعدام محکوم می‌گردند.

دوشنبه 16دی 1398

یک کولبر زخمی پس از ده روز بستری در بیمارستان سردشت جان باخت: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، روز گذشته ۱۵ دی‌ماه، «خضر بینوا، کولبر زخمی اهل روستای «کوربناو» سردشت پس از ۱۰ روز بستری در بیمارستان مهاباد به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.وی در تاریخ ۶ دی‌ماه زمانی که به همراه گروهی از کولبران به سمت مرزهای اقلیم کوردستان راهی بوددند در منطقه «کانی‌سیو» سردشت هدف تیراندازی نیروهای مرزبانی قرار گرفت و به شدت زخمی شده بوددر جزیان این تیراندازی یک کولبر دیگر به نام «محمد رشیدزاده نیز هدف اصابت گلوله قرار گرفته و جان خود را از دست بود. پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این کولبر به شبکه حقوق بشر کوردستان گفته بود که نیروهاهی مرزبانی پس از شلیک و رخمی‌کردن این دو کولبر از محل تیراندازی متواره شده و آنها را به حال خود رها کرده‌اند.

سه فعال مدنی کورد در بوکان به حبس محکوم شدند: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، سه فعال مدنی کورد به نام‌های «ژاکا اسماعیل‌پور»«هومن فیضی و «شاهو خضری از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری بوکان به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی» به احکام حبس تعزیری محکوم شدند.بر اساس احکام صادره ، ژاکا اسماعیل‌پور به ۳ ماه، هومن فیضی به ۴ ماه و شاهو خضری به ۱ سال حبس محکوم شده‌اند. جلسه دادگاهی این سه فعال روز یک دی‌ماه برگزار و در روز ۵ دی‌ماه صدور احکام حبس رسما به آنها ابلاغ شده است.

آزادی دو فعال فرهنگی کورد با سپردن وثیقه و تداوم بازداشت یک فعال یارسان در کرمانشاه: شبکه حقوق بشر کردستان مطلع شده است که در روزهای گذشته «محی‌الدین اصغری و صحبت امیدی، دو فعال فرهنگی کورد با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند، همچنین جهت آزادی «خلیل اسدی بوژانی»، فعال مدنی یارسان قرار وثیقه ۲۱۰ میلیون تومانی تعیین شده است اما به دلیل ناتوانی خانواده وی در تامین وثیقه همچنان در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه در بازداشت است.صحبت امیدی و محی‌الدین اصغری در تاریخ ۸ آذرماه از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران کرمانشاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شده بودند.

سەشنبه 17دی 1398

بی‌خبری ۱۴ ماهه از سرنوشت یک جوان کورد؛ نهادهای امنیتی در ابتدا اذعان کردند بازداشتش کرده‌اند: یک جوان کورد به نام «فرید پژوهی» از آبان‌ماه سال گذشته در مریوان ناپدید شده و هیچ اطلاعی در خصوص سرنوشت وی در دست نیست. با اینکه نهادهای امنیتی در ابتدا اذعان کرده‌اند که وی بازداشت شده است، اما پس از مدتی بازداشت وی را رد کرده‌اند.وی متولد سال ۱۳۷۳ است و در زمان ناپدید شدن دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه آزاد مریوان بوده است.یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند کورد در گفتگو با شبکه حقوق بشر کوردستان گفت: « فرید پژوهی در تاریخ ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷ با دو تن از دوستانش (آرمان و زانیار) بوده است. زانیار می‌گوید که او را در حوالی سه‌ راه بهاران پیاده کرده است. خانواده پژوهی از آن شب تاکنون هیچ خبری از فرزندشان ندارند».

آرام فتحی به زندان مریوان منتقل شد: شبکه حقوق بشر کوردستان مطلع شده است که ظهر امروز «آرام فتحی، فعال مدنی کورد پس از چهار روز بازجویی در بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه مریوان به دادگاه این شهر منتقل و به دلیل پایان وقت اداری و موکول شدن جلسه دادگاه به فردا روانه زندان این شهر شده است.این فعال مدنی صبح روز ۱۴ دی‌ماه پس از مراجعه به سازمان اطلاعات سپاه مریوان بازداشت و بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شده بود.آرام فتحی، شاعر و از فعالین دانشجویی سابق دانشگاه پیام نور مریوان و عضو فعال انجمن‌های ادبی «مولوی» و «وژین» در مریوان است.

ممنوع‌الملاقات شدن حسین کمانگر و احتمال انتقال وی به یکی از زندان‌های استان تهران: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، «حسین کمانگر»، فعال مدنی کورد از ۷ دی‌ماه پس از انتقال ناگهانی‌اش به زندان مرکزی سنندج به دلایل نامشخص ممنوع الملاقات شده است. پس از مراجعه خانواده این فعال مدنی بازداشتی به دادگاه سنندج، مسئولین دادگاه ادعا کرده‌اند که پرونده وی ناقص بوده و مجددن به دادگاه کامیاران ارجاع شده است. از طرفی مسئولین دادگاه کامیاران نیز گفته‌اند که این وی با دستور مقامات قضایی و امنیتی مدتی دیگر به یکی از زندان‌های استان تهران منتقل خواهد شد.شبکه حقوق بشر کوردستان پیشتر با انتشار گزارشی از فشار اداره اطلاعات سنندج و کامیاران جهت انتساب اتهام «بغی از طریق عضویت در یکی از احزاب کورد اپوزسیون» و صدور حکم «اعدام» علیه وی خبر داده بود.

چهارشنبه 18دی 1398

فشار بازجویان امنیتی بر پریسا سیفی جهت انجام اعترافات اجباری: یک منبع مطلع نسبت به وضعیت «پریسا سیفی، فعال فرهنگی و هنری کورد که روز ۲۱ آبان توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده است، در گفتگو با شبکه حقوق بشر کوردستان از تداوم بازداشت و فشار بازجویان امنیتی بر وی جهت انجام اعترافات اجباری خبر داد.به گفته این منبع، خانواده پریسا سیفی از زمان بازداشت فرزندان‌شان تاکنون تنها یک بار به مدت چند دقیقه موفق به ملاقات وی شده‌اند، همچنین بازجویان امنیتی از حدود ۱۵ روز پیش تماس تلفنی وی را ممنوع کرده‌اند.این منبع در ادامه اظهار داشت که بازجویان امنیتی به خانواده این فعال فرهنگی اعلام کرده‌اند که تنها در صورت راضی‌کردن فرزندشان مبنی بر انجام اعترافات اجباری، به آنها اجازه ملاقات خواهند داد.

نامه مطلب احمدیان در خصوص وضعیت جسمانی‌ خود؛ در آستانه فلج کامل قرار دارم: مطلب احمدیان، زندانی کورد محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج در نامه‌ای وضعیت جسمانی خود را به دلیل محرومیت از رسیدگی‌های پزشکی وخیم توصیف کرده و اعلام کرده است که در آستانه فلج کامل قرار دارد. وی از مهرماه۱۳۸۹ بازداشت و پس از تحمل ۲۳۰ روز بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه‌های امنیتی سردشت، سقز و سنندج به اتهام «محاربه از طریق عضویت در کومله» به تحمل ۳۰ سال حبس محکوم شده است.این زندانی کرد در نامه خود با اشاره به عفونت در ناحیه بیضه‌ها و شکستگی سه مهره کمرش نوشته است که تشدید و وخامت وضعیت فعلی وی به دلیل عدم درمان به‌موقع بوده است.

آرام فتحی با سپردن وثیقه از زندان مریوان آزاد شد:بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، امروز ۱۸ دی‌ماه، آرام فتحی، فعال مدنی کورد پس از ۵ روز با سپردن وثیقه از زندان مریوان آزاد شد.وی روز ۱۴ دی‌ماه پس از مراجعه به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و روز گذشته به دادگاه مریوان منتقل شده بود، اما جلسه دادگاه به‌دلیل پایان وقت اداری به امروز موکول شده بود.

پنج شنبه 19دی 1398

باسام مرادی با سپردن وثیقه از زندان کامیاران آزاد شد:بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، روز شنبه، ۱۴ دی‌ماه باسام مرادی، شهروند کورد اهل کامیاران با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان کامیاران آزاد شده است. پیشتر دادگاه کامیاران برای آزادی وی قرار وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی صادر کرده که پس از چند ماه اعتراض میزان وثیقه به ۵۰۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرد.این شهروند کورد در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در اوایل مرداد ماه در ملاقاتی کوتاه با خانواده‌اش در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج، از فشار بازجویان جهت اعتراف به دست داشتن در یک سناریوی امنیتی خبر داده بود.

جمعە 20دی 1398

بی‌خبری از سرنوشت یک شهروند بازداشتی کورد: شبکه حقوق بشر کوردستان مطلع شده است با وجود گذشت یک هفته از بازداشت «مادح احمدی»، شهروند ساکن روستای «سرهویه» از توابع شهرستان سنندج تاکنون اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست.این شهروند کورد بامداد روز جمعه۱۳ دی‌ماه، پس از یورش نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و شکستن درب منزل خانوادگی وی در روستای سرهویه بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

سه کولبر و کاسبکار مرزی با تیراندازی نیروهای نظامی ایران زخمی شدند: بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کوردستان، در روزهای گذشته در جریان تیراندازی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی سردشت، پیرانشهر و چالدران سه کولبر و کاسبکار مرزی زخمی شدند.روز گذشته، گروهی از کولبران و کاسبکاران در مناطق مرزی پیرانشهر و چالدران از سوی نیروهای مرزبانی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته‌اند و در نتیجه آن یک کولبر اهل چالدران به نام «مجید مظلومی» و یک کاسبکار اهل نقده به نام «امید حیدری» زخمی شدند.206 بار دیده شده‌‌


PM:03:52:11/01/2020