گزارشی از موضع امروز دانشجویان و شهروندانی مدنی در قبال جنایت رژیم ایران مبنی بر ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین

گزارشی از موضع امروز دانشجویان و شهروندانی مدنی در قبال جنایت رژیم ایران مبنی بر ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین

آسونیوز- در پی ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در روز چهارشنبه برابر با 18ام دی ماه سال جاری از سوی پدافند هوایی سپاه، و دروغ پردازی های عوامل حکومتی و امنیتی جهت فریب افکار عمومی داخلی و بین المللی مبنی بر رد این ادعا که هواپیما توسط سپاه مورد هدف قرار نگرفته و دارای نقض فنی بوده است، احتمال این فرضیه که هواپیما از سوی موشک سپاه ساقط شده باشد، قوت گرفت.

در ساعات اولیه این اقدام غیر انسانی و غیر قانونی سپاه، مقامات آمریکایی اعلام کردند که هواپیمای اوکراینی توسط موشک مورد هدف قرار گرفته و نقض فنی نداشته است. در پی رسانه ای شدن این ادعای آمریکا، سفیر اوکراین در تهران اظهارات اولیه خود را که اعلام کرده بود، هواپیما مشکل فنی داشته را رد کرد و خواستار شفاف سازی و توضیح رژیم ایران در این خصوص شد.

پس از انتشار اخبار و گزارشات متعددی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی، نخست وزیر کانادا نیز به طور مستقیم ایران را مسئول سقوط هواپیمای اوکراینی دانست و عنوان کرد که، بر اساس مدارک و داده های همپیمانان خود به این نتیجه رسیده ایم که با شلیک موشک سپاه این هواپیما ساقط شده است.

پس از فشار های بین المللی و داخلی بر رژیم جمهوری اسلامی، حکام ایرانی امروز شنبه برابر با 21 دی ماه 98، از علی خامنه ای گرفته تا روحانی و دیگر سرکرده های نظامی، به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراین اعتراف و اذعان کردند.

در همین ارتباط، امروز برخی از دانشگاه های تهران، از جمله صنعتی شریف، امیرکبیر، پلی تکنیک، دانشگاه بابل و برخی دیگر از دانشگاه های ایران، همراه با شهروندان مدنی با شعارهایی که اصل ولایت به اصطلاح مطلقه فقیه و نظام حاکمه را هدف قرار می داد، نسبت به هدف قرار گرفتن این هواپیما از سوی پدافند هوایی سپاه، دست به تجمعات گسترده اعتراضی زدند و این اعتراضات کماکان نیز ادامه دارد.

طبق اخبار، گزارشات و انتشار ویدیو کلیپ های گسترده ای در شبکه های اجتماعی، اکثر تجمعات دانشجویی و مدنی امروز، با دخالت نهادهای امنیتی و بسیج و یگان ویژه به خشونت کشیده شد و در برخی نقاط به سوی معترضین و دانشجویان تیراندازی صورت گرفت.از نکات حایز اهمیت تجمعات امروز، عکس و بنرهای مربوط به قاسم سلیمانی سرکرده پیشین سپاه قدس که در طی روزهای اخیر توسط آمریکا مورد هدف قرار گرفت و کشته شد، پاره و به پایین کشیده شد.

اقدام مردم و دانشجویان و پاره کردن عکس های قاسم سلیمانی گویای واقعیتی از انزجار و نفرت عمومی در قبال رژیم ایران بوده و سناریوی اجباری کردن شرکت در مراسم دفن او که با صرف هزینه های هنگفتی برگزار شد، را با چالش جدی مواجه کرد و نمایش خیابانی این امر را زیر سوال برد.

لازم به ذکر است که تجمعات در دانشگاه های تهران و برخی از خیابان های آن همچنان ادامه دارد. دانشگاه بابل نیز از جمله نقاطی بود که امروز شنبه 21 دی ماه، در آن شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده شد. در سی و سه پل اصفهان نیز گزارشات و تصاویری از تجمعات مردم لب به جان رسیده منتشر شد و شعار می کشم، می کشم آنکه برادرم کشت را سر دادند.

دانشجویان دانشگاه بو علی سینای همدان نیز نسبت به جنایت رژیم ایران، اقدام به تجمع اعتراضی گسترده ای کردند. مردم رشت نیز همچون سایر نقاط ایران سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه را محکوم کردند.

شهروندان سننجی نیزبا حضور گسترده در آبیدر، ضمن ابراز همدردی با بازماندگان و خانواده های قربانیان این جنایت رژیم ایران، با روشن کردن شمع و اهدای گل به جان باختگان این حادثه دلخراش ادای احترام کردند.225 بار دیده شده‌‌


PM:09:07:11/01/2020