ازدواج اجباری کودکان زیر سایه کرونا و بی کفایتی مسئولین حکومتی ایران

ازدواج اجباری کودکان زیر سایه کرونا و بی کفایتی مسئولین حکومتی ایران

آسونیوز- با گذشت دو ماه از گسترش ویروس کرونا در ایران، هر روزهشاهد ابعاد و زوایای تازه ای از میزان آسیب زدگی این ویروس در ایران فاش می شود. ازدواج اجباری کودکان یکی از همین موارد است.

گزارشات حاکی از آن است که، تاثیر کرونا بر اقتصاد، زندگی اجتماعی و فرهنگی گروه های آسیب پذیر بیشتر شده و دایره قربانیان ناشی از کرونا در سایه بی کفایتی حکام ایرانی بزرگ تر شده است.

به گفته کنشگران اجتماعی، در برخی از مناطق ایران مواردی از ازدواج اجباری کودکان در سایه کرونا گزارش شده است و به سبب عدم حمایت حکومت ایران از خانواده های آسیب پذیر و فشار اقتصادی و معیشتی بر آنان و شکست قوانین حمایتی از کودکان و غیره، به طبع ازدواج اجباری کودکان نیز تحت الشعاع این موضوع است.

میزان خشونت در خانواده‌هایی که در آن بیکاری وجود دارد بیشتر از گذشته است، بنابراین جامعه مدنی باید در این زمینه هم حساس شود. در همین ارتباط، کارشناسان معتقدند که نقطه مقابل آسیب‌ پذیری، تاب‌آوری است که در میان گروه آسیب‌ دیده هم این موضوع دیده نمی‌شود: دولت برای بالا بردن تاب‌آوری این افراد اقدامات خاصی نکرده است.

بر اساس قانون شرع اسلام سن بلوغ 9 سال تمام برای دختران و 15 سال تمام برای پسران است. این قانون در واقع مهم‌ترین مانع برای هرگونه تلاش اصلاحی در زمینه حل مشکل ازدواج کودکان در ایران بوده است.

ازدواج زیر سن قانونی بر خلاف پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق کودک است. این پیمان‌نامه، سن زیر 18 سال را سن کودک تعریف کرده است. مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند تصویب ازدواج در این سن با آموزه‌های شرعی و عرفی ایران در تضاد است و قابلیت اجرایی ندارد.

در بسیاری از کشورهای جهان ازدواج افراد با سن کمتر از هجده سال غیرقانونی تلقی می‌شود و برقرار رابطه جنسی فرد بالاتر از هجده سال با کودک زیر هجده سال جرم است.

در داخل ایران نیز چند طرح مختلف برای افزایش سن ازدواج در دهه اخیر مطرح شده است، که همگی آن در سایه سوء مدیریت مهره های حکومت در مجلس و اعمال نفوذ مراجع به اصطلاح تقلید شکست خورده‌اند.


584 بار دیده شده‌‌


AM:10:21:06/04/2020