سیاست سردرگم رژیم ایران در مقابله با بیماری کرونا

سیاست سردرگم رژیم ایران در مقابله با بیماری کرونا

آرام محمدی

آسونیوز- با گذشت نزدیک به دو ماه از ورود و شیوع ویروس کرونا و گسترش این بیماری در اقصی نقاط ایران و عدم اتخاذ برنامه ها و راه کارهای مناسب در مقابله با کووید 19 از سوی دولت، تا کنون هیچ سیاست مشخصی از سوی رژیم ایران جهت پیشگیری و حفاظت از جان و مال مردم تدوین نشده است و در عین حال ناتوانی و ناکارآمدی حکومت موجب بیماری و بحران در خود نهادهای حکومتی شده و همین امر جان شهروندان را به مخاطره انداخته است و تا کنون بیش از 70 هزار نفر مبتلا و دستکم 5 هزار تن دیگر جان خود را از دست داده اند. هر چند آمارهای غیر رسمی تعداد قربانیان ناشی از ویروس کرونا را چندین برابر آمارهای رسمی اعلام کرده اند.

نگاه اولیه حاکمیت به ویروس کرونا در ایران که منبع شیوع آن قم بود، حاکی از از توطئه اندیشی، تخریب، جنگ بیولوژیکی و غیره بوده و چونکه گسترش آن از قم به عنوان یکی از مراکز مذهبی بود، آن را با هدف فریب افکار عمومی، توطئه آمیز جلوه می کردند. علیرغم اطلاع و آگاهی رژیم ایران از گسترش بیماری کرونا در ایران، تبلیغات گسترده حکومت در راستای ترغیب مردم جهت شرکت انتخابات نمایشی مجلس و راهپیمایی حکومتی 22 بهمن، موجب شیوع این ویروس در 31 استان شد و هم اکنون نیز حکام و نهادهای حکومتی از کنترل و مهار آن عاجز و ناتوانند و تاوان این بی مبالاتی را مردم خواهند پرداخت.

از طرفی دیگر بی حکومتی کامل و بی تدبیری مسئولین در ایران حاکم است و مجلس رژیم به عنوان ناظر و قانون گذار، همچون روال همیشگی خود فاقد استقلال بوده و و بویژه در طی چند ماه گذشته هیچ تصمیم گیری، نظارت و یا برنامه و فعالیتی نداشته است و در پایان دوره کاری خود قرار دارد و عملن راکد است.

دولت روحانی نیز به عنوان مجری قوانین و حافظ جان و مال مردم، به طور کلی به گفتار درمانی روی آوری و هیچ تدابیری را با هدف کمک و یاری رساندن به شهروندان صورت نداده و در حتی در خصوص قرنطینه کردن شهرها و روستاها فاقد توانایی و کارآمدی لازم بوده است. دولت روحانی در مقابله با بیماری کرونا نشان داد که سرسپردگی تمام و کمالی به بیت خامنه ای، سپاه، شورای عالی امنیت ملی و دیگر نهادهای امنیتی تحت نظر خامنه ای دارد و فاقد هر گونه صلاحیت و مشروعیت در تصمیم گیری است.

در واقع کل حاکمیت و نظام، دارای سیاست های سردرگمی در مقابله با بیماری کرونا بوده اند و این ضعف مدیریتی و خلاء را با ارائه ی آمارهای غیرواقعی و کذب، تشکیل کارناوال های نمایشی سپاه در مقابله با این ویروس، بسیج عوامل آتش به اختیار خود در شهرهای مختلف ایران در راستای سرکوب اعتراضات احتمالی در قالب یگان های مبارزه با جنگ بیولوژیک و غیره پُر کرده است.

و این در حالی است که حکام ایرانی و ارگان های وابسته، سیاست های خود را غالب کرده و از یک سو علاوه بر فخر فروختن به جامعه جهانی مبنی بر اینکه ما می توانیم و شماها نمی توانید، آنان را متهم به عدم کمک و یاری رساندن می کند و درخواست مبالغ میلیاردی دارد، و از سوی دیگر، با ریاکاری و سناریوسازی های همیشگی مردم را ترغیب و مجاب می کند تا که یاری نمایند. و از طرفی حاکمیت یک نگاه آخرالزمانی نیز به این قضیه دارد و این ویروس را نشانه ای از ظهور مهدی می داند.

در نهایت شهروندان ایرانی و کوردستانی، با شناخت کامل از رژیم و حاکمیت ایران، به طور خودجوش با ایجاد کمپین های مختلفی به یاری و کمک به شهروندان و دیگر اقشار، به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه هستند.


500 بار دیده شده‌‌


PM:03:30:13/04/2020