ارایه ی پیش نویس تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت از سوی آمریکا

ارایه ی پیش نویس تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت از سوی آمریکا

آسونیوز- آمریکا با ارایه ی پیش نویس تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت، خواستار تحریم مادام العمر این کشور شد.

ایالات متحده ی آمریکا پیش نویس این قطعنامه ی را در اختیار بعضی از اعضای مشخص شده شورای امنیت سازمان ملل از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار داده است.

دیپلمات های آمریکایی که نام آنها فاش نشده است در این ارتباط گفتند: ایالات متحده تقریبن مطمئن است که چین و روسیه با تحریم تسلیحاتی نامحدود ایران مخالفت خواهند کرد.

این دیپلمات ها ادامه دادند هدف آمریکا این است که قطعنامه ی پیشنهادی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در ماه مه (اردیبهشت سال 1399 خورشیدی) در شورای امنیت به رأی بگذارد. در آن زمان "استونی"، یک عضو ناتو و متحد نزدیک آمریکا که عضو توافق هسته‌ای هم نیست ، کرسی ریاست ادواری شورای امنیت را در اختیار دارد.

بر اساس قطعنامه ی 2231 سازمان ملل متحد "تامین، فروش وانتقال سامانه‌های موشکی، خودروهای زرهی، توپخانه سنگین، بالگردهای تهاجمی، هواپیماهای جنگنده‌، و ناو" به ایران ممنوع است. همچنین بر اساس این قطعنامه ارایه ی آموزش‌های فنی یا تامین قطعات یدکی یاد شده نیز منع شده است.

محدودیت تسلیحاتی 5 سال بعد از امضای برجام و ارایه ی گزارش جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو می‌شود. لغو این محدودیت‌ها بخشی از برجام نبود، اما امتیازی بود که مذاکره‌ کنندگان هسته‌ای ایران به دست آوردند. چین و روسیه اعلام کرده‌اند که قصد دارند از اکتبر(آبان سال 1399 خورشیدی) به بعد با ایران معاملات تسلیحاتی انجام دهند.

قطعنامه ی مذکور به 9 رای موافق نیاز دارد. روسیه، چین، آمریکا، بریتانیا و فرانسه هم نباید آن را وتو کنند. دیپلمات‌های سازمان ملل در اینباره گفتند آمریکا احتمالن تلاش خواهد کرد رای چین و روسیه را جلب کند.

اگر شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید نکند گام بعدی آمریکا به کار بردن "مکانیسم ماشه" است. "مکانیسم ماشه" بازگرداندن تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران است که تحریم های تسلیحاتی نیز بخشی از آن است.


395 بار دیده شده‌‌


AM:09:29:29/04/2020