رژیم ایران در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر کشتار اخیر مهاجران افغان است

رژیم ایران در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر کشتار اخیر مهاجران افغان است

آسونیوز- در پی غرق کردن تعدادی از مهاجران افغانستانی در هریرود از سوی عوامل حکومتی، این اقدام غیر انسانی بر روابط دو کشور سایه افکند و مسئولین حکومتی رژیم ایران نیز به جای بررسی ابعاد این فاجعه و پاسخگویی به دولت افغانستان و خانواده های قربانیان، در صدد است که دولت افغانستان را مقصر اصلی جلوه دهد.

برای بررسی مرگ مهاجران افغان از سوی مرزبانی رژیم ایران، هیئتی از کشور افغانستان در مورخه ی 25 اردیبهشت ماه جاری وارد ایران شده است.

بر اساس گفته های مهاجران افغانستانی و وانتشار ویدوکلیپ هایی در شبکه های اجتماعی، این مهاجران علاوه بر شکنجه شدن، به صورت قهری در رودخانه غرق شده اند. اما مسئولین رژیم ایران این ادعا را رد می کنند.

این حادثه در روز دوازدهم اردیبهشت روی داد و دستکم 18 مهاجر افغان در رودخانه ی هریرود جان خود را از دست دادند.

پس از این اتفاق، فرماندار "گلران" در استان مرزی هرات عنوان کرد که، آثار بر جای مانده بر اجساد حکایت از ضرب و شتم و برخوردهای قهری دارد.

در همین ارتباط، فعالین و کنشگران مدنی افغانستان خواستار بررسی حادثه بوده و از طرفی هم نگران هستند که دولت افغانستان به دلایل سیاسی این پرونده را مختومه اعلام کند.

در ضمن، در میان اجساد افغانستانی، جسد یک کودک 12 ساله نیز دیده می شود که با فشار عوامل آتش به اختیار رژیم ایران خود را به هریرود انداخته است.


61 بار دیده شده‌‌


AM:11:01:18/05/2020