تحلیلی پیرامون سخنان خامنه ای در روز قدس

تحلیلی پیرامون سخنان خامنه ای در روز قدس

ن/ ژیکان راهنورد

علی خامنه ای روز، دوم خرداد 1399، در شرایطی که بحران کرونا بر بحران های دیگر ایرانِ تحت حاکمیت جمهوری اسلامی افزوده شده است، مجددا با بی اعتنایی کامل به مسائل داخلی، به ایراد سخنانی پیرامون روز قدس و فلسطین پرداخت که در این مطلب، بخش هایی از آن را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم:

1. خامنه ای سخن خود را با این جمله آغاز کرد که "روز قدس، حلقه ی اتصال مسلمانان در موضوع فلسطین است".

در این رابطه پرسش­هایی اساسی مطرح است: روز قدس حقیقتا چه روزی ست؟ روزی برای اجتماع مسلمانان عالم تحت فرمان رهبر دیوانه ی مسلمین عالم، برای دفاع از چه موضوعی؟ برای دفاع از کشوری به نام فلسطین و حقوق فلسطینی ها؟ برای دفاع از اسلام؟ یا برای روشن نگه داشتن آتش نفرت؟ آتشی که میتوانست سالها پیش خاموش شود...

آیا مشکل حقیقی مردم فلسطین که خامنه ای از آن دم میزند، داشتن کشور مستقل است؟ آیا دغدغه ی جوان فلسطینی امروز، زندگی تحت فرامین یک حکومت اسلامی در یک کشور اسلامی ست؟ یا بهره مندی از یک زندگی عادی به دور از فقر و گرسنگی و قتل و کشتار ناشی از جنگ قدرت ها؟!

فرض کنیم حکومت اسلامی توانست کشوری به نام فلسطین در شرق مدیترانه بسازد و اسرائیل را از نقشه ی جهان محو کند. آیا پیشینه ی تجربه شده از حکومت ایدئولوژی فاشیستی اسلامی در کشورهای دیگر نظیر ایرانِ جمهوری اسلامی (یا ترکیەای که در مسیر تبدیل شدن به جمهوری اسلامی دوم و بازگشت به دوره ی عثمانی گام برمیدارد، یا افغانستانِ طالبانی، پاکستان، لیبی، یمن و...) و هر نقطه از جهانی که بە تصرف اسلام سیاسی ایدئولوژیک در آمدە است، تجربه ای درخشان است؟ یا تابلویی از ویرانه ها؟!

آیا حماس و جهاد اسلامی و
PLO از همان سال های انتفاضه ی اول تا کنون، گامی مثبت در جهت بهبود زندگی فلسطینیان برداشته اند؟! حقیقت امر این است که اگر نگاهی نزدیک به جزئیات رفتاری و عملکردی گروه های به اصطلاح مقاومت فلسطینی در غزه و کرانه ی باختری بیندازیم و با فلسطینیان سخن بگوییم، درخواهیم یافت که زندگی هیچ انسان فلسطینی برای گروه های عنوان شده از کوچکترین اهمیتی برخوردار نیست. دغدغه ی هر کدام از این تشکیلات توندرو فقط و فقط افزایش قدرت و کسب سلطه است.

آنها با حمایت مالی و هدایت جمهوری اسلامی، خانواده های محروم فلسطینی را ترغیب به فرستادن فرزندان خود به جبهه های به اصطلاح مقاومت و "جهاد" کرده و با ترویج خرافات اسلامی و با وعده هایی پوچ همچون قرب الهی (درست مانند سخنان امروز خامنه ای، که "این راه را فریضه ای اسلامی عنوان کرد و موفقیت حتمی حتی در صورت شهادت"را وعده داد)، در کنار تامین مالی در ازای جان، جاهلان یا فقرای منطقه را به همکاری و روشن نگه داشتن آتش نزاع وادار میکنند. خامنه ای در سخنانش نیز، "زمینه ی اقتدار را جوانان فلسطینی" دانست و به واقع به لزوم شستشوی مغزی و تجهیز نظامی آنها به عنوان راهی برای "جذب روزافزون قدرت در جبهه ی مقاومت و مواظبت از این جریان ساختگی" اشاره کرد.

اما آیا برای این پرسش، پاسخ عقلانی دارد که اگر اورشلیم برای فلسطینیان در حد و اندازه ی قبله ی اول مسلمانان مهم است به طوری که بخش عظیمی از منازعات بر سر مسجدالاقصی ست، چرا یهودیان در مسجد الاقصی عبادت میکنند و مسلمانان پشت به آن می ایستند؟!

اما جدای از تمام این مسائل، اینکه خامنه ای روز قدس را دستاویزی برای اتصال مسلمانان همه ی مناطق میداند، باز میگردد به فرهنگ و تفکر توسعه طلبی ایدئولوژی اسلام. در تاریخ ملل، متاسفانه تمدن های زیادی وجود داشتند که پایه ی فرهنگی آنها مبتنی بر عقاید دینی بوده است.

از این میان، در ادیانی که مختص به اقوام خاصی بودند همانند یهودیت یا آیین زرتشت، به دلیل تعصبات قومی، امکان تبلیغ وجود نداشت چرا که قانون اجازه ی پذیرش فردی خارج از آن دین را نمیداد. اگرچه از بعد امنیتی و زیستی و ... این مسئله قابل توجیه است اما ایرادی که همواره در آن نهفته بود، محدودیت در گسترش و کُندی توسعه بود.

همین محدودیت سبب شد اسلام ( و حتی مسیحیت) که ادعای جهانی بودن را داشتند، طی جنگ ها و کشورگشایی ها و نسل کشی های بسیار، موفق شوند گفتمان خود را هرچند غیرمنطقی، گسترش داده و سایر تمدن ها را به مرور زمان از صحنه ی روزگار محو کنند. (برای نمونه، آنچه امروز در ایران آموزش داده میشود، به واقع نوعی تبلیغ برای خشونت طلبیهای پیامبر اسلام است که مسلمانان خود در آموزه های تخصصی اسلامی در توجیه آنها عنوان کرده اند که قوم محمد در آن زمان به دور از تمدن بوده و ابزارش شمشیر و زبانش زور بود و محمد از این ویژگی ها استفاده نمود تا اسلام را گسترش دهد!) در نتیجه، تمایل به سلطه در ذات ایدئولوژی اسلامی ست و حکومت های فاشیستی تنها با روشن نگه داشتن شعله ی جنگ و منازعه و مناقشه است که میتوانند بقا یابند. هیچ صلحی با ماهیتشان سازگار نیست چرا که از آشوب ارتزاق میکنند و بر آن استوارند.

(جا دارد یادی کنم از این جمله ی معروف که : "زمانی که عشق مسلمانان به فرزندان خود از نفرتشان نسبت به اسرائیلی ها بیشتر شود، روز صلح فرارسیده است". )

2. یک نکته که در سخنان خامنه ای مطرح شد این بود که "غصب یک کشور و بیرون کردن مردم آن منطقه از خانه و سرزمین اجدادی خود و از بین بردن زندگی و کسب و کار آنها، هر وجدان انسانی را آزرده و متاثر کرده و در صورت داشتن همت و شجاعت به مقابله وادار میسازد"!

در همین رابطه باید از وی پرسید که آیا طبق این سخن، خودِ او، حق دفاع ملت کورد از کیان و هویت و زندگی و حقوق خود را قانونی یا به قول خود مشروع میداند؟! اگر بنا به مقایسه باشد، ملت کورد نیز به دلیل عدم پذیرش سلطه ی جمهوری اسلامی، سالهاست که متحمل شدیدترین فشارها و جنایات رژیم شده است! اینجا وجدان انسانی چه حکم میکند؟! به ویژه که همت و شجاعتی هم که وی عنوان میکند به حد کافی در ملت کورد وجود دارد که بخواهد در مبارزه به کار گرفته شود! پاسخ این پرسش چیست؟

چه بسیار بودند کوردهای یهودی که از ایران به اسرائیل مهاجرت کردند چرا که با گوشت و خون خود درک کرده بودند کوردِ یهودی بودن در جمهوری اسلامی شبیه به داشتن حکم اعدام از بدو تولد است!

3. خامنه ای همچنین در حالی به ایراد گرفتن از سازمان های حقوق بشری برای عدم حمایت از حقوق زنان و کودکان فلسطینی پرداخت که هنوز جوهر اخبار مربوط به حجاب اجباری زنان حتی در فضای مجازی، لزوم اجازه ی شوهر برای ادامه ی تحصیل در مقطع دستیاری دندانپزشکی برای داوطلبان زن، مسئله ی کودک­همسری، کودکان کار، کولبری زنان کورد و مسائل و مشکلات بیشمار زنان و کودکان در ایران خشک نشده است!

از سویی دیگر، مانور بر روز قدس و مسئله ی فلسطین و یاد کردن از این سخن خمینی که : " ای جوانان هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا و اسرائیل بکشید"، بهانه ای­ست برای پاک کردن صورت مسئله های بسیار در ایران و حتی فلسطین و حواله دادن ریشه ی مشکلات مردم که ناشی از ناکارآمدی حکومت است به مسائل خارجی و مقصر جلوه دادن کشورهای دیگر...

4. در بخشی دیگر از سخنرانی امروز، خامنه ای با گلایه از کشورهای عربی که به جبهه ی مقاومت جعلی وی نپیوسته و موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته و طبق اصول دموکراسی، از سر گرفتن روابط دیپلماتیک خود و کنار گذاشتن دشمنی با اسرائیل را در راستای منافع کشور و مردمشان دانسته اند، در حقیقت به انزوای حکومت خود در این جبهه ی مقاومت خودساخته اعتراف کرد. جبهه ای که از بخش عظیمی از جمعیت اعراب مسلمان ناامید شده و اکنون تنها امید وی به تعدادی جاهل و پول پرست باقی مانده در کنارش در غزه و کرانه ی باختری و نیز تعدادی کشور آفریقایی ست که رژیم وی سالها در آنها سرمایه گذاری کرده و ایدئولوژی اسلامی را گسترش داده است.

با این وجود، خامنه ای همچنان علاقه دارد خود و خمینی را به عنوان رهبر مقاومت اسلامی معرفی کند و جوانان مسلمان را خطاب قرار دهد، حال آنکه مخاطب وی نیز همانند هیتلر در آلمان نازی، اقلیتی فریب خورده و سودجو بیش نیست...

5. وی در همین راستا، ضمن انکار پشتیبانی های جمهوری اسلامی از یاسر عرفات و نیز اعتراف به تجهیز نظامی حماس و جهاد اسلامی در غزه، به PLOتوصیه کرد که به شیوه ی حماس عمل کند. وی میداند که محمود عباس تمایل چندانی به اتخاذ سیاست مقاومت نظامی علیه اسرائیل ندارد و راه حل بقای تشکیلات خودگردان فلسطین را فعلا در صلح نسبی با اسرائیل و جلب حمایت برخی از فلسطینیان میبیند. شباهت این عمل وی با یاسر عرفات، توجیهی ست برای یادآوری او و سرنوشتش توسط خامنه ای و شاید هشداری ملایم به PLO.

ناگفته نماند که دیگر پشت پرده ی نقشه ی صلح موقت یاسر عرفات با اسرائیل و آنچه پس از آن رخ داد، بر کسی پوشیده نیست. از این رو باور وعده ی صلح تشکیلات فلسطینی بسیار دشوار است. تناقض در صحبت های امروز خامنه ای، خود گواهی بر این مدعاست. وی از یک سو به تجهیز حماس و جهاد اسلامی و گروه های تروریستی فلسطینی و حزب الله لبنان با سلاح های ایرانی با توجیه ایجاد موازنه ی قدرت نظامی میان آنها و اسرائیل افتخار میکند و توصیه ی اصلی اش را "تداوم مبارزه و سامان بخشیدن به سازمانهای جهادی و همکاری آنها با هم و گسترش عرصه ی جهاد در سرزمین های فلسطینی" عنوان میکند؛ از سوی دیگر از طرح رفراندوم ارائه شده توسط جمهوری اسلامی، به عنوان اثباتی برای رد یهودی ستیزی استفاده مینماید...

6. اما نکته ی بسیار مهم که هم در پوستر منتشر شده توسط رژیم برای روز قدس و هم در سخنان امروز خامنه ای نمود پیدا کرده و توجه به آن ضروری­ست، یاد کردن از "راه حل نهایی مسئله ی یهود: مقاومت تا رفراندوم" ، میباشد. این سخن همان طور که توجه رسانه ها را در یک بعد به خود جلب کرده، از این جهت که در توجیه شروع هولوکاست از سوی هیتلر مورد استفاده قرار گرفته بود، یادآور خشونت علیه یهودیان است. اما "راه حل نهایی" جمهوری اسلامی معنایی عمیق تر و بعد دیگری نیز دارد به ویژه که در ادامه، واژه ی رفراندوم آورده شده است.

رژیم مدت مدیدی­ست درصدد است با تحت حمایت گرفتن و فاندینگ اعراب اسرائیلی علاوه بر فلسطینی ها، در جامعه ی اسرائیل شکاف عمیق ایجاد کند به شکلی که در سال های آینده قابل استفاده باشد. به نقل از یکی از افراد داخل رژیم (ع. ک.)، جمهوری اسلامی اگرچه با تجهیز نظامی گروه های تروریستی سعی در تحت فشار قرار دادن اسرائیل دارد، اما "راه حل نهایی" را رویارویی نظامی نمیداند چرا که به این امر واقف است که قدرت نظامی گروه های تروریستی تحت حمایتش در برابر قدرت نظامی اسرائیل و نیز حمایت آمریکا، هیچ است.

ضمن آنکه می داند هرگونه عمل نظامی مستقیم از سوی ایران میتواند عواقب جبران ناپذیری برای رژیم در پی داشته باشد. از این رو، نفوذ و ایجاد تفرقه در جامعه ی اسرائیل و سوء استفاده از دموکراسی و قوانین موجود در آن کشور را ترجیح میدهد. به طوری که در نظر دارد با حمایت مالی و تحت پوشش گرفتن اعراب اسرائیلی و ترغیب آنها به فرزندآوری، به جمعیت آنها افزوده و در نهایت طی حدود 20 سال، از طریق توسل به رفراندوم، حزب لیکود و صهیونیست ها را از صحنه ی سیاست در اسرائیل حذف کرده، کشور را با سوء استفاده از قوانین خودش، "به تصور خود" به فلسطین بازگردانده، حکومت اسلامی را قالب سازد...

در نتیجه "راه حل نهایی" رژیم جمهوری اسلامی برای مسئله ی یهود، به گزینه ی نظامی محدود نمیشود و ضرورت دارد این مسئله از جنبه های مختلف نظاره شده و پیش از آنکه دوباره دیر شود، چاره اندیشی لازم انجام شود. البته شین بت همواره نهایت تلاش خود را در راستای حفاظت از شهروندان اسرائیل و خنثی کردن هر گونه توطئه انجام داده است و میتوان اطمینان داشت در ادامه نیز همین گونه عمل کرده و رویای جمهوری اسلامی را به توهمی گذرا بدل کند...

در آخر باید بگویم سالهاست که دیگر "مسئله ی یهود" در جهان مطرح نیست که بخواهد "راه حل نهایی" برایش عنوان شود. آنچه جهان امروز با آن رو به روست "مسئله ی اسلام" است که "راه حل نهایی" را میطلبد! ایدئولوژی اسلامی قرنهاست که در حال باز کردن جای خود در میان هیاهوی گفتمان های فاشیستی و کمونیستی ست و همان طور که یووال نوح هراری در رابطه با چین عنوان میکند، جمهوری اسلامی نیز در تلاش است با حرکت برخلاف جریان پیش رونده ی تاریخ و تحمیق ملت ها، سلطه و غلبه ای را برای خود رقم زند که آرمانشهر هر رژیم توتالیتری میباشد. به نظر میرسد جهان باید پیش از آنکه بیش از این دیر شود، به توافقی بر سر "راه حل نهایی" برای جمهوری اسلامی و حتی برای اسلام دست یابد...


381 بار دیده شده‌‌


AM:09:53:23/05/2020