رد ادعای مبادله ی سیروس عسگری از سوی دولت آمریکا

رد ادعای مبادله ی سیروس عسگری از سوی دولت آمریکا

آسونیوز- سخنگوی وزارت خارجه ی آمریکا در خصوص آزادی "سیروس عسگری"، تبادل زندانی با جمهوری اسلامی را رد کرده است.

"مورگان اورتگاس" در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفته است: ایالات متحده از دسامبر 2019 میلادی به این سو تلاش کرد تا "سیروس عسگری" دیپورت، و از خاک کشور اخراج شود، اما دولت ایران به طور مکرر این روند را متوقف می کرد.

"عباس موسوی" سخنگوی وزارت خارجه ی ایران، در پی بازگشت "سیروس عسگری" به ایران گفته بود: گمانه زنی ها درباره ی تبادل سیروس عسگری با فردی دیگر صحت ندارد.

"محمد جواد ظریف" وزیر امورخارجه ی ایران، پیشتر از تبادل زندانیان با آمریکا صحبت کرده و گفته بود: ما از سال 1397 خورشیدی پیشنهاد خود برای تبادل زندانی بین ایران و آمریکا را مطرح کرده ایم، اما از آن زمان تا کنون آمریکایی ها به ما پاسخی نداده اند و هنوز هم پاسخی دریافت نکرده ایم.

"کن کوچینلی" معاون موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا در واکنش به این اظهارات ظریف گفته بود: ایالات متحده مدت هاست که می خواهد سیروس عسگری و دیگر مهاجران غیرقانونی ایرانی را به کشورشان برگرداند، اما ظریف کاری جز حرف زدن نمی کند.

کوچینلی در توییتر خود نوشته بود یازده "مهاجر غیرقانونی ایران" در آمریکا هستند و افزوده بود: اگر راست می‌گویید چطور است یک هواپیمای چارتر بفرستید تا همه آنها را یک‌ جا به ایران بفرستیم؟.

گمانه ‌زنی‌ها در مورد تبادل زندانی با "سیروس عسگری" که از اتهام "سرقت اسرار تجاری" تبرئه شده بود، تازگی ندارد و این احتمالات که ممکن است او با مایکل وایت مبادله شود مطرح شده بود.

"مایکل وایت" حدود دو سال پیش به اتهام "توهین" به علی خامنه ای و "انتشار عمومی یک عکس خصوصی" به 10 سال زندان محکوم شده بود.


104 بار دیده شده‌‌


AM:11:10:03/06/2020