اعدام دو زندانی سیاسی کورد در زندان ارومیه

اعدام دو زندانی سیاسی کورد در زندان ارومیه

آسونیوز- دو زندانی سیاسی کورد با هویت "صابر شیخ عبدالله" و "دیاکو رسول زاده" در زندان ارومیه اعدام شدند.

سحرگاه امروز سه شنبه برابر با 24 تیرماه سال 1399 خورشیدی، دو زندانی سیاسی اهل مهاباد، با وجود درخواست های مکرر عفو بین الملل و همچنین تلاش فعالین مدنی مبنی بر جلوگیری از اعدام این دو شهروند، متاسفانه امروز در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شدند.

این دو زندانی روز گذشته از بند 1-2 زندان مرکزی ارومیه به سلول های انفرادی این زندان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند.

لازم به ذکر است که "صابر شیخ عبدالله"، فرزند مصطفی و دانشجوی سابق کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی تهران و "دیاکو رسول‌زاده" و "حسین عثمانی" هر سه از اهالی شهرستان مهاباد به اتهام همکاری با کومه له و همچنین مشارکت در بمب گذاری سال 92 خورشیدی در این شهر مبحوس بودند.

آنها پس از لغو حکم اعدام در دیوان عالی کشور، در سال 1396 مجددن در شعبه ی اول دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی "چابک" به اتهام "بمب‌گذاری و همکاری با یکی از احزاب کورد مخالف"، محاکمه و بار دیگر به اعدام محکوم شدند.

شایان ذکر است که، در مرداد ماه سال 92 خورشیدی، انفجار مشکوکی در حین رژه نیروهای نظامی رژیم اسلامی در مهاباد روی داد و در جریان این اتفاق 13 نفر جان خود را از دست داده و تعدادی هم زخمی شدند.

سپاه و نهادهای امنیتی برای انحراف افکار عمومی و پس از گذشت چندین روز از انفجار ذکر شده، اعلام کردند عوامل این اقدام در مناطق مرزی شناسایی و کشته شده اند.

اما پس از مدتی، یک بار دیگر پرونده را در راستای اتهام به کومه له به جریان انداختند. اما کومه له ضمن محکوم کردن کشتار شهروندان مدنی و بی دفاع، آن را یک اقدام تروریستی دانسته.

یادآور می شود که، رژیم جمهوری اسلامی هر گاه در تنگنا و تحت فشارهای داخلی و بین المللی قرار گرفته، جهت فریب افکار عمومی دست به سلسله اقدامات آتش سوزی و یا انفجارهای ساختگی زده است.

از این دست اقدمات را ک در کارنامه ی حاکمیت ایران ثبت شده را می توان آتش سوزی در کشتی سانجی، ساختمان پلاسکو، آتش سوزی های عمدی و مکرر مراتع و جنگل ها، انفجار در برخی از مراکز دولتی و غیر دولتی و غیره را نام برد.


167 بار دیده شده‌‌


AM:09:57:14/07/2020