درخواست لغو حکم اعدام معترضان آبان ماه از سوی دیده بان حقوق بشر

درخواست لغو حکم اعدام معترضان آبان ماه از سوی دیده بان حقوق بشر

آسونیوز- روز سه شنبه 24 تیر ماه سال 1399 خورشیدی، دیده بان حقوق بشر گفت: بر اساس گزارش‌ها دادگاه‌های ایران از ژوئن سال 2020 میلادی، حداقل چهار حکم اعدام مرتبط با اعتراضات مکرر علیه افول شرایط اقتصادی و فساد دولتی در دو سال گذشته را تایید کرده‌اند.

این احکام بر اساس اتهامات مبهم "امنیت ملی" صادر شده‌اند و مدافعان دسترسی محدودی به وکیل داشته‌ و ادعا کرده‌اند که مقامات برای کسب اعترافات اجباری آنها را تحت شکنجه و آزار قرارداده‌اند و مقامات ایران باید هرچه سریعتر این احکام اعدام را لغو کنند.

یک محقق ایرانی در دیده بان حقوق بشر با هویت "تارا سپهری فر" در این باره گفت: نسخه ی ایرانی پاسخگویی، ظاهرن محکوم کردن افراد مرتبط با اعتراضات در دادگاه‌هایی ناعادلانه است، و نه تحقیق و تقحص درباره مدارک انبوه کاربرد، زور بیش از حد از سوی نیروهای امنیتی و مرگ صدها معترض کشته‌ شده با گلوله.

او اضافه کرد، قوه ی قضاییه ایران باید فورن احکام اعدام اخیر را لغو کند و محاکمه‌ای عادلانه برای افراد مواجه با ادعای جرایم مشخص را تضمین کند.

طی روزهای اخیر حکم اعدام سه تن از معترضان آبان با هویت "امیر حسین مرادی"، "سعید تمجیدی" و "محمد رجبی" از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است. حکمی ناعادلانه و نقض فاحش حقوق بشر به دلیل قضاوت قهری مقامات قضایی ایران نسبت به معترضان آبان ماه.


104 بار دیده شده‌‌


AM:10:05:14/07/2020