خودکشی مرگی خشن و پدیدەای رو بە رشد

خودکشی مرگی خشن و پدیدەای رو بە رشد

به بهانە روز جهانی "پیشگیری از خودکشی

گیسو یاری

بی شک به شیوه ی عینی یا از طریق رسانه های جمعی شاهد تلاش انسان هایی بوده ایم که در حال ممانمعت ایجاد کردن از مرگ خود خواسته یا به عبارتی خودکشی نوجوان، زنان و مردان جوان و میان سالی که در حال انجام کار خطرناکی با هدف سلب حق حیات از خود بوده کە عمومن انسان هایی غیرعادی هستند.
خانمی که می خواهد از یک ساختمان یا پنجره ی آپارتمان خود را به پایین پرت کند، مردی میانسال روی پلی ایستاده و در حال پرت کردن خود به دریاچه ای است، یا نفت یا بنزین روی خود ریخته یا طناب داری را برای خود برافراشته و یا حتی حجم زیادی از قرص را خورده یا تیغی به شاهرگ خود زده است و غیره.

همه­ی انسان ها در جهان دارای حق حیات و زندگی هستند. حق حیات عبارت است از اینکه انسان حق بنیادی برای زندگی دارد. اصل اساسی در حقوق بشر این است که هیچ کس را نباید به طور خود سرانه از حق حیات محروم کرد و علی العموم اجازه ندهیم هیچ کس در هیچ شراطی نیز این حق را از خود سلب کند.

روز جهانی "پیشگیری از خودکشی" که هر ساله در ١٠ سپتامبر در جهان برگزار می شود، برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به خودکشی و پیشگیری از آن در نظر گرفته شده است.

سازمان ملل متحد یک سیاست نامه ی پیشگیری از خودکشی را در دهه­ی ١٩٩٩ منتشر کرد که بسیاری از کشورها، از آن برای پیشگیری از خودکشی پیروی می کنند.

تا کنون دیده اید شخصی در حال خودکشی است و مردم به محض مواجه شدن با این صحنه به نجات این فرد رفته و سعی در نجات او دارند؟

در بسیاری از مواقع انسان ها سعی داشته اند با پایان دادن به زندگی خود، به مشکلات و اتفاق های ناخوشایند زندگی خود پایان داده و در مقابلمشکلات تسلیم شوند، اما با تلاش و کمک مردم، پلیس، روان پزشکان و ... دست از خودکشی برداشته اند.

تعهد جمعی، مسئولیت پذیری افراد جامعه نسبت به جان و زندگی دیگران، مسلم دانستن حق حیات برای همه ی انسان ها از دلایلی است که انسان ها اجازه نمی دهند یک نفر حق زندگی را از خود سلب کند و اصلی ترین دلیل پیشگیری از خودکشی محسوب می شود.

خودکشی در کشورهای مختلف با دلایل مختلفی اتفاق می افتد. سنت های افراطی گرایانه، طبقات اجتماعی، اقتصاد، ادیان، جنسیت، ملیت ها در آمار خودکشی تاثیر مستقیم دارند، ریشه ی همه ی این شاخص ها در مدیریت و حاکمیت دولت ها است.

دولت ها مسئول تامین و رفاه و شرایط زندگی مساعد برای مردمان خود هستند و در صورت نبودن شرایط مناسب زندگی افراد جامعە به "خود کشی" بە مثابە راهی برای رهایی از مشکلات روی می آورند؛ به همین منظور دولت ها موظفند به از بین محرک های خودکشی جهت پیشگیر از آن.

خودکشی در لیست ١٠ شیوه­ی مرگ برتر و عامل مرگ نیمی از مرگ های خشن در دنیا است و آمار آن در برخی از کشورها به سرعت در حال افزایش است.

بر اساس آمارهاسالانه ی سازمان بهداشت جهانی ((who ٨٠٠ هزار نفر در دنیا در اثر اقدام به خودکشی جان خود را ازدست می دهند یکی دست کم یک نفر در ٤٠ ثانیه و ٢١٦٠ نفر در هر روز.

از هر ١٠ هزار بار اقدام به خودکشی تنها یک خودکشی موفق است و با احتساب ٨٠٠ هزار نفر خودکشی متوجه می شوید که سالانه حدود ٥٧ میلیون نفر در دنیا اقدام به خودکشی می کنند.

این آمار ها مربوط به سال ٢٠١٥ میلادی است و بر اساس پیش بینی هایی که در سال مذکور شده تا پایان سال ٢٠٢٠ میلادی، تعداد مرگ افراد در اثر خودکشی به یک ونیم میلیون نفرخواهد رسید.

به طور متوسط نرخ اقدام به خودکشی در مردان ٢ و نرخ مرگ و میر و انجام خودکشیهای موفق در میان مردان در اثر خودکشی ٣ برابر زنان است.

نکته ی قابل توجهی که وجود دارد رده ی سنی افرادی است که خودکشی می کنند، افراد بین ١٥ تا ٢٤ سال بیشترین مرگ را در اثر خودکشی داشته اند.

بر اساس آمارها در ایران روزانه بیش از ١٣ نفر بر اثر خودکشی جان خود را ازدست می دهند که رده ی سنی این افرادی ١٥ تا ٣٥ سال اعلام شده هر چند در بین خودکشی ها افراد زیر ١٥ سال نیز دیده شده است.

از جمله عوامل دخیل در خودکشی در ایران را می توان به مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، نبود زیر ساخت های اقتصادی، بیکاری، مشکلات تحصیلی و اختلالات روانی و افسردگی که در اثر این موارد پیش می آید اشاره کرد به گونه ای که ٧٥ درصد خودکشی ها در ایران با درآمد سرانه­ی پایین و نزدیک به متوسط اتفاق می افتد.

کشور ایران در زمینه ی خودکشی در رتبه ی ١٤٢ جهانی قرار دارد. از هر١٠٠هزار نفر٤ تن اقدام به خودکشی می کنند.

شیوه­ی رایج خودکـشی در ایران خودسوزی است که میزان آن در زنان بیشتر از مردان است. آمار خودسوزی‌ها در استان‌های ایلام، کوردستان، کرمانشاه و لرستان نسبت به استان‌های دیگر ایران بالاتر است. بر اساس این آمار و تطبیق آمار خودکشی با سایر آمارهای دیگری اقتصادی منجملە، امید بە زندگی، بیکار و فقر و فلاکت، رابطەای مستقیم داشتە و بە نسبت میزان فقر و نرخ بیکاری، آمار اقدام بە خودکشی نیز رشد داشتە است.

در کشور ایران زیر سلطە نظام جمهوری اسلامی کە مسئول ایجاد امنیت روانی جامعە و تامین زیرساخت های اقتصاد و فراهم کردن زیستگاهی امن برای انسان ها است، در برخورد با پدیدە رو بە رشد خودکشی اقدام های ناچیزی صورت گرفتە است.

ضمن تشکر و قدردانی از تمام کسانی کە در تعهد اجتماعی در قبال سایر شهروندان دیگر، بی تفاوتی جمهوری اسلامی در ساختار و تفکر این رژیم مبنی بر برچیدن محرک های اصلی خودکشی محکوم می باشد.

جمهوری اسلامی خود عاملی مهم و اصلی ایجاد فضایی ناامن برای سوق دادن افراد جامعە بە سوی خودکشیست. برخورداری شهروندان ایران از زندگی و شان انسانی و بەدور از خشونت و پناە جستن بە "خودکشی" در گرو تغییر رژیم ایران می باشد.


266 بار دیده شده‌‌


PM:04:25:10/09/2020