گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان
تنظیم: بیان رضایی

آسونیوز- گزارش زیر تنها گوشه ای از نقض فاحش و مکرر و اعمال شده ی دستگاه حاکمیت ایران در کردستان است و به سبب اتخاذ تدابیری از سوی نهادهای امنیتی از جمله سانسور، سرکوب، بازداشت فعالین شبکه های اجتماعی، نبود رسانه و یا خبرنگار مستقل و غیره، این گزارش نمی تواند بازتاب دهنده ی تمامی موارد و وضعیت حقوق بشر در کردستان باشد.


زندانی:

١- رستم ارکیا اهل ماکو هفته گذشته در زندان این شهر به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت ایران در زندان به ویروس کرونا مبتلا شد.

٢- بازداشت ٥ شهروند کُرد در تاریخ ٢٠/٨/٩٩ آبان ماه امسال از اهالی روستای "زردویی" از توابع پاوه، به نام های "میلال بابایی، بهنام ویسی، احمد بیابانی، سمکو محمودی، یاسر حیدری"، این افراد به اتهام درگیری با نیروهای اطلاعاتی به زندان منتقل شدند.

٣- احضار٤ شهروند زن کُرد در تاریخ ٢٠/٨/٩٩ آبان ماه، از اهالی روستای "زردویی" از توابع پاوه به اتهام درگیری با نیروهای اطلاعاتی مورد بازجویی قرار گرفتند.

٤- محمد(عصمت) طی روزهای گذشته به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم، و به زندان ارومیه منتقل شد.

٥- فرهاد وثوقی نژاد اهل هرسین ساکن روستای "تنگ پری" شهرستان نورآباد لرستان در تاریخ ٢١/٨/٩٩ در زندان مرکزی شهرستان خرم آباد به طرز مشکوکی به قتل رسید.

٦- پویا بوستانی جوان ١٨ ساله، در تاریخ ٢٢/٨/٩٩ ازمحله سنگبران شهرستان سقزبه اتهام نامعلومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت، و به زندان این شهر منتقل شد.

٧- محمد قادری آذر جوان٢٣ ساله در تاریخ ١٩/٨/٩٩ اهل "گزگسک" از توابع پیرانشهر به اتهام نامشخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

٨- صادق ملکی اهل ارومیه، در تاریخ ٢١/٨/٩٩ در زندان این شهر به دلیل تاخیر در انتقال به مراکز درمانی جانش را از دست داد.

٩- چهار شهروند کُرد ازهالی روستای "سردوش" مریوان در تاریخ ٢١/٨/٩٩ با اسامی "هادی رسائی، محسن رسائی، آراس قادری و صلاح پورکیوان" به اتهامات نامعلومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

١٠- اسماعیل راستی اهل روستای "سردوش" مریوان در تاریخ ٢٣/٨/٩٩ به اتهام مشابه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

١١- عادل مکرم اهل ارومیه در تاریخ ٢٤/٨/٩٩ به اتهام فعالیت سیاسی بازداشت، و به زندان ارومیه منتقل شد. نامبرده با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شده است.

١٢- عبدالغنی درویشی شهروند کُرد اهل ارومیه درتاریخ ٢١/٨/٩٩ به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف حکومت ایران بازداشت، و به زندان ارومیه منتقل شد.

١٣- سه شهروند کُرد به نام های سعید صمیمی فارغ تحصیل رشته دارو سازی، کسری بنی عامریان لیسانس اقتصاد و سعید اصغری ٥١ ساله اهل شهرستان سنقراز توابع کرمانشاه در تاریخ ٢١/٨/٩٩ به اتهام همکاری با احزاب اپوزسیون بازداشت، و به زندان منتقل شدند.

١٤- یک زندانی سیاسی کُرد دیگر به نام سید سامان حسینی اهل سردشت در اردیبهشت ماه امسال به اتهام همکاری با احزاب کُردی به ٢ سال حبس تعزیری محکوم، و نامبرده هم اکنون در زندان اردبیل دوران محکومیتش را می گذارند و از حق مرخصی قانونی محروم می باشد.

١٥- آیناز صادقی دختر ١٧ ساله از اهالی شهرستان ارومیه در تاریخ ٢٦/٨/٩٩ در داداگاه کیفری این شهر به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون به ٥ سال حبس تعزیری محکوم، و شهناز صادقی مادر این دختر نوجوان نیز به ١٥ سال حبس محکوم شد.

١٦- بازداشت شهروند کُرد نبی ویسی اهل شهرستان پاوه در تاریخ ٢٤/٨/٩٩ به اتهام نامعلومی توسط نیروهای حکومتی دستگیر، و به مکان نامشخصی منتقل شد.

١٧- آرشام رضائی شهروند کُرد ساکن اسلامشهر(تهران) در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ به اتهام فعالیت مدنی توسط نیروهای حکومتی دستگیر و به ٥ سال حبس تعزیری محکوم شد.

١٨- بازداشت شش شهروند کُرد با اسامی "شورش عبدالله نژاد، نجمه سخن ور، صلاح آجی، رحمان آجی، علی جولا واسماعیل حاجی عبدالله" از اهالی روستای گرگول سفلی (پیرانشهر) در تاریخ ٢٥/٨/٩٩ به اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف ایران توسط نیروهای حکومتی بازداشت، و به مکان نا معلومی منتقل شدند.

١٩ حجت کاظم نژاد اهل ارومیه به دلیل شرکت در یک نزاع دسته جمعی محکوم به یک سال حبس تعزیری، و با گذشت سه هفته از پایان محکومیتش هنوز آزاد نشده و در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ علت اعتصاب غذای خود را عدم از آزادی زندان اعلام کرده است.

٢٠- چنگیز قدم خیر اهل شهرستان کامیاران در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ به اتهام فعالیت سیاسی بازداشت، و در زندان مسجد سلیمان در خوزستان منتقل و اخیرن به مکان نامعلومی منتقل شده است.

٢١- ایرج ویسی اهل شهرستان پاوه از توابع کرمانشاه در تاریخ ٢٤/٨/٩٩ به اتهام نامعلمومی توسط نیروهای حکومتی دستگیر، و به مکان نامشخصی منتقل شد.

٢١- سه شهروند سیاسی کُرد به نام های "کامران قاسمی، امید سعیدی و کیوان رشوزاده" اهل ارومیه در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ دست به اعتصاب غذا زده اند.


خودکشی:

١- آزیتا امیری همسر چالاک باغبانی اهل شهرستان مریوان در تاریخ ٢٣/٨/٩٩ به دلیل مشکلات خانوادگی به شیوه ی حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داد.

٢- فاطمه دادوند اهل بوکان به اتهام شرکت در اعتراضات آبان ٩٨ بازداشت، و در تاریخ ٢٢/٨/٩٩ در زندان ارومیه به دلیل اعتراض به عدم آزادی خود اعتصاب غذا کرد.

٣- پریا عابدی، فرزند مصطفی سن٣٠ سال اهل شهرستان سقز در تاریخ ٢٢/٨/٩٩ به دلیل مشکلات اجتماعی و خانوادگی به شیوه ی حلق آویز کردن به زندگیش پایان داد.

٤- رامین استانی، سن ٢٤ و ندا حدودی سن ١٦ سال اهل روستای "حاجی آباد" شهرستان دهگلان در تاریخ ٢٦/٨/٩٩ به دلیل مشکلات خانوادگی به زندگیشان پایان دادند.

یک سرباز بوکانی با هویت "پیام عبدی" اهل روستای "تیکان تپه" در تاریخ ٢٢/٨/٩٩به دلایل نامعلوم و با سلاح سازمانی خود به زندگیش پایان داد.

مهران قدیری سن ١٨ سال اهل "هه وشار" در تاریخ ٢٢/٨/٩٩ به دلایل نامعلومی به شیوه ی حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داد.

کولبر:

١- نجم الدین مرادی اهل روستای "خوری آباد" از توابع شهرستان بانه در تاریخ ٢٥/٨/٩٩ بر اثر شکلیک مستقیم نیروهای حکومتی در مرز "سرتزین" این شهرستان به شدت زخمی شد.

٢- یک شهروند کولبر کُرد به نام مرتضی عزیزی فرزند فرج اهل روستای "داره ره ش" سرپل ذهاب در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ بعد از چهار ماه توسط اهالی روستا جسدش را در کوه های دالاهو کشف شد.

٣- یک کاسبکار کُرد به نام سعدی رستم زاده اهل اورامان تخت در تاریخ ٢٧/٨/٩٩ به اتهام نامعلومی مورد شلیک مستقیم نیروهای حکومتی قرار گرفت و جانباخت.

229 بار دیده شده‌‌


AM:10:03:21/11/2020