روز پرستار در ایران و بی توجهی دولت به مشکلات این قشر از جامعه

روز پرستار در ایران و بی توجهی دولت به مشکلات این قشر از جامعه

آرام محمدی

آسونیوز
- امروز یکشنبه برابر با ٣٠ ام آذرماه مصادف با روز پرستار در ایران است. در حالی روز پرستار در ایران گرامی داشته می شود که، جامعه ی پرستاری در بدترین شرایط ممکن خود در طی ده های گذشته قرار دارد.

در تقویم و روزشمار ایران از ٢٦ آذرماه تا ٢ ام دی ماه، به عنوان هفته ی پرستار نامگذاری شده و در واقع روزی به عنوان روز تقدیر و تشکر از زحمات خستگی ناپذیر و بی شائبه ی پرستاران درج نشده، بلکه روز ولادت زینب که همزمان با ٣٠ آذرماه است را روز پرستار نامیده اند.

مشکلات و معضلات پیش روی پرستاران تنها مختص به دوران کرونایی نیست و مطالبات و خواسته های پرستاران از سال های گذشته تا کنون مورد بحث بوده، اما به دلیل بی توجهی دولت و وزارت بهداشت و نظام پرستاری به عنوان متولی امورات پرستاران، متاسفانه مطالبات آنان هیچگاه تحقق پیدا نکرده است.

اما در یک سال اخیر، پرستاران و کادر درمانی در اقصی نقاط ایران از ابتدای گسترش ویروس کرونا که تا کنون نیز ادامه دارد و به سبب بی کفایتی مسئولین و نهادهای مرتبط، این بیماری دامنگیر شهروندان شده، و پرستاران نیز به عنوان یکی از اقشار زحمتکش جامعه، در صف اول مبارزه با کرونا به مراقبت از مبتلایان فعالیت کرده و در این راه با کمترین امکانات پزشکی و دارو درمان تمامی تلاش و توان خود را به کار گرفتند.

بر اساس آمارهای اعلام شده رسانه های حکومتی، تا کنون بیش از ١٠٠ پرستار و کادر درمانی جان خود را از دست داده و ده ها هزار نفر دیگر به این بیماری مبتلا شده اند. اما در واقع آمار مبتلایان، جانباختگان و پرستارانی که بر اثر کرونا جان خود را از دست داده و یا مبتلا شده اند، به طور حتم بیشتر از آمارهای اعلام شده رسمی ایران است.

پرستاران و کادر درمانی در دوران همه گیری کرونا، در خط نخست مبارزه با این بیماری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده اند، اما و متاسفانه خواسته های آنها چه در حوزه ی استخدامی و چه معوقات چندماه، کماکان به قوت خود باقی است و دولت و وزراتخانه ی مربوطه هیچ اقدامی برای کاهش مشکلات آنان صورت نداده اند.

با اوج گیری ویروس کرونا در ایران، پرستاران به علت بحران مالی و نبود درآمد در بیمارستان ها و مراکز درمانی با اخراج های فله ای و مرخصی های اجباری مواجه بودند اند و علاوه بر این موارد، عدم روشن شدن ساعات و حجم کار، بیمه ی بازنشستگی و غیره از دیگر مطالبات صنفی پرستاران شمرده می شود.

در این میان، پرستاران قراردادی، پیمانی و پرستارانی که در بیمارستان ها و کلینیک های سازمان تامین اجتماعی مشغول به فعالیت هستند، از وضعیت بدتری برخوردارند.

در پایان یادآوری می شود که، وزارت بهداشت و درمان به جای رفع موانع پیشروی پرستاران از جمله پرداخت حقوق و مزایای معوقه ی آنها، در اقدامی بهت انگیز پیشنهاد به صدا درآورن صوت قطارها، مترو، کشتی ها، زنگ مدارس و غیره را اریه کرده است.


159 بار دیده شده‌‌


AM:09:34:20/12/2020