ترویج حیوان ازاری در سایه بی توجهی مسئولین در ایران

ترویج حیوان ازاری در  سایه بی توجهی مسئولین در ایران

ئا:فرانک الماسی


بگفته فعالان محیط زیست: کارکنان شهرداری در کلان شهرها به دلیل فقر فرهنگی و نبود اگاهی کافی و با برخوردهای نامناسب با حیوانات ولگرد به گونه ای حیوان ازاری و خوشنت علیه حیوانات را ترویج داده اند.

به یاد داریم که پیشتر شهروندان مخصوصا در روستاها و کلان شهرها برای کسب درامد،حیوانات ولگرد از جمله سگ ها را به جان هم می انداختند و حیوانات بخت برگشته به فجیع ترین شکل از بین می رفتند.در یک سال گذشته نیز در "یوتوب و کانالهای فیسبوکی"فیلمی حاوی تصاویر سگ آزاری توسط شهروندان  به طرز فجیعی  در فضای مجازی منتشر شد. این اتفاق احساسات مردم را جریحه دار کرد و  برای چندمین بار اتفاق افتاد، و این شیوه از برخورد  در سالجاری نیز  بارها شاهد انتشار فیلم ها و تصاویر از حیوان آزاری در سایه بی توجهی مسئولین مربوطه بودیم.

اقدام دیرهنگام محیط زیست برای مقابله با حیوان آزاری:

در حالی که در گذشته معصومه ابتكار، در اين باره اعلام كرده بود در سازمان حفاظت محيط زيست قوانینی  برای حيات وحش وجود دارد اما در خصوص حقوق حيواناتی مانند سگ و گربه قانونی  مستقيم ديده نشد.

اما با افزایش حیوان آزاری های علنی، این سازمان تصمیمی در مورد  روند رسیدگی به این موضوع را تسریع نکرد،گرچه در رسانه های خبری با این مضمون که ماده واحده قانونی برای ساماندهی وضعیت حیوانات بی‌سرپرست ارائه شد،ولی اقدام موثری در عمل صورت نگرفته است.

از سوی دیگر  رئیس اداره محیط زیست شهرستان پیرانشهر از شناسایی و معرفی عاملان شکنجه یک قلاده روباه در روستاهای «شختان» از توابع بخش مرکزی پیرانشهر خبر داد، و اظهار کرد عاملان  شکنجه روباه در پیرانشهر شناسایی و بعداز تماس تلفنی با انها، این افراد اظهار پشیمانی کرده اند. 

"طه ایزان" رئیس اداره محیط زیست شهرستان پیرانشهر در پاسخ به این سؤال که آیا فرد یا افراد خاطی تا کنون خود را به محیط زیست یا مراجع قضایی شهرستان معرفی کرده اند یا خیر؟ گفت: پس از انتشار این موضوع و حساسیت های ایجاد شده در بین افکار عمومی شخصی که اقدام به این کار ناشایست نموده است در گفتگوی تلفنی با یکی از نزدیکان خود از این اقدام ناپسند شدیداً ابراز پشیمانی و ندامت کرده و ابراز داشته است که این اقدام خود را دو سال قبل و با همکاری یکی از فرزندان خود انجام داده است.

ایزان در خصوص فیلم منتشر شده در شبکه های اجتماعی   که بدرفتاری با یک قلاده روباه را به تصویر کشیده است گفت: بدون شک پخش چنین فلیمی در فضای مجازی که نشان از اقدام بسیاز زشت و نسنجیده ی تعدادی از ساکنان یک روستا با یک قلاده روباه دارد باعث ناراحتی و رنجش خاطر هر انسانی خواهد شد. از همان لحظه اول مشاهده این فلیم، شناسایی و برخورد با عاملان این حرکت زشت و بدور از اخلاق انسانی در دستور کار محیط زیست قرارگرفت.

چند روز قبل پخش فیلم کوتاهی در روستای شختان از توابع بخش مرکزی پیرانشهر که در آن عده ای از اهالی روستا به بریدن دم و گوشهای یک روباه اقدام می کنند. انتشار این فیلم باعث ایجاد ناراحتی و رنجش خاطر دوستداران محیط زیست در شهرستان پیرانشهر و سایر شهرها گردید.

پیشتر نیز در یکی از روستاهای توابع مریوان،یک سگ ماده به طرز وحشیانه ای کشته شده بود و فعالان زیست محیلی و مدنی در اقدامی انسان دوستانه توله ها را جمع اوری نمودند. و در اعتراض به این حرکت ناپسند یکی از فعالین مدنی به نام "شریف باجور" مسیر مریوان- ارومان را با پای پیاده طی نمود. پس از این حرکت اعتراضی نامبرده توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل گشت، پس از چند روز از زمان بازداشت وی با قرار وثیقه 100 ملیون تومانی به صورت موقت از زندان ازاد گردید.

منابع استفاده شده:ایسنا.مهر و غیره 


2358 بار دیده شده‌‌


AM:10:20:18/12/2016