سپاه پاسداران جمهـورى اسلامى ايران بزرگترين مروج مواد مخدر

سپاه پاسداران جمهـورى اسلامى ايران بزرگترين مروج مواد مخدر

تنظیم : آرام محمدی
بر اساس ارزيابى سازمان ملل به طور متوسط روزانه ١٠ تن مواد مخدر به ايران وارد مى شود، ٤ تن ان در داخل ايران مصرف و ٦ تن، ترانزيت مى شود. با اين حساب سالانه ٣٦٥٠ تن مواد مخدر به ايران وارد مى شود.

نيروى انتظامى فقط ٨٪‏ از ٣٦٥٠ تن مواد مخدرى كه وارد ايران مى شود، توقيف مى كند ٩٢٪‏ ان يعنى سالانه ٣٣٥٠ تن مواد مخدر بدون دردسر و اشكال به دست توزيع كنندگان داخلى و خارجى مى رسد.
جابجايى اين حجم مواد مخدر به دست هـيچ نيرويى نیروهایی دولتی مانند سپاه پاسداران امکان پذیر نیست.

 

روزنامه ” دى ولت” در اواخر سال ٢٠١٥ با استفاده از اخبار منتشر شده توسط ويكيليكس نوشتە است : درامد سپاه پاسداران جمهـورى اسلامى ايران از قاچاق مواد مخدر به اروپا و ساير كشورهـاى خارجى بالغ ٦٠٠ تا٨٠٠ ميليارد دلار امريكاست. بر اساس اين اسناد، مواد مخدر توسط ايران به اذربايجان و تركيه ترانزیت میشود.
در ادامه افشاگريهاى ويكيليكس قيد شده است : نيازهـاى روزافزون جمهـورى اسلامى ايران به پول جهـت تكميل پروژه تسليحاتى در سايه تحريم هـا و اجراى سياست هـاى تبهـكارانه برون مرزى اين كشور را بر ان داشتە است تا امكانات سياسى، ديپلماسى و لوجيستيكى را در خدمت خريد و فروش قاچاق مواد مخدر به كار گيرد.
جمعيت حقوق بشر كوردستان از وجود حداقل ٣٠٠٠٠ نفر معتادين به مواد مخدر در شهـرهـاى شرق كوردستان خبر دادە است، كه بيكارى، فقر و محروميت، نبودن مراكز تفريحى سالم و فرهـنگى و بسيارى از عوامل ديگر را مى توان از دلايل گرايش روزافزون جوانان به اعتیاد مواد مخدر به شمار اورد.
به گفته يك منبع موثق در شهـر سنندج: بيشترين مواد مخدر توزيع شده در شهـر سنندج توسط نيروهـاى سپاه پاسداران در بين مردم پخش مى شود و مورد دادو ستد در بين شهـروندان كورد و به ويژه جوانان انجام مى شود.

 

بر پايه گزارش گزارشگر جمعيت حقوق بشر کوردستان در شرق كوردستان گفته شده است:
نيروى سپاه پاسداران جمهـورى اسلامى ايران از ” كولبران” به عنوان نيروى قاچاق مواد مخدر ( مواد مخدر صنعتى مانند شيشه و كراك)در مرزهـاى شرق كوردستان نام مى برد.

 

منبع: جمعيت دفاع از حقوق بشر كوردستان1931 بار دیده شده‌‌


AM:11:09:25/02/2017