حجاب، بی حجاب

حجاب، بی حجاب

آرام محمدی

٢١ تیرماه (انتخاب روز مبارزه با حجاب اجباری) تیری که حاکمیت ایران نه تنها در این روز، بلکه در طول ٤٣ سال گذشته بر سینه زنان و دختران ایران شلیک کرده است.

آسونیوز- در پی فراخوان قبلی فعالین عرصه زنان مبنی بر ادامه ی مبارزه با تحمیل حجاب اجباری در مورخه ی ٢١ تیرماه امسال، یعنی در روزی که از سوی رژیم جمهوری اسلامی تحت نام "روز حجاب و عفاف" نامگذاری شده، زنان و دختران در اقصی نقاط ایران در مقابله با این جبر حکومتی برآمدند.

در همین زمینه، امروز سه شنبه برابر با ٢١ تیرماه جاری، زنان در سطح شهرها و مراکز استان ها در پاسخ به این فراخوان و همچنین در اقدامی منسجم و هماهنگ جهت احقاق حقوقشان، با شعار "حجاب، بی حجاب، نه به حجاب اجباری و یا نه روسری نه تو سری" با برداشتن شال و روسری در خیابان ها و مراکز عمومی حضور یافتند.

انتشار تصاویر و ویدیو کلیپ هایی با مضامین ذکر شده در فضای مجازی، سایت ها، کانال های خبری و شبکه های اجتماعی نشانگر این واقعیت است که، زنان و دختران در ایران زیر بار ویژگی و سبک زندگی تحمیلی و دیکته شده حکومت توتالیتر نخواهند رفت و با ضرب و شتم و سرکوب عریان، نمی توان در مقابل خواسته های زنان که همانا انتخاب نوع پوشش یکی از مطالبات آنان است، استیلا و چیرگی یابند.

یکی از ویژگی های برجسته مبارزه زنان که با برداشتن شال و روسری خود در سطح شهرها ظاهر شدند، همسویی دیگر زنان جامعه حتی زنانی که به نوعی خود را محجبه می دانند و یا همراهی همسر و یا دیگر اعضای خانواده با زنان و دختران بوده است. با این وجود، همراهی مردان خانواده و یا حمایت همسران و پداران از زنان و دخترانشان گویای شکست اعمال سیاست چوب و چماق حاکمیت و نهادهای امنیتی و دیگر ارگان های وابسته است.

و اما زنان در کردستان از همان ابتدای بر سرکارآمدن و استقرار رژیم جمهوری اسلامی و نگاه امنیتی و نظامی حاکمیت به این خِطه، زنان و دختران کُرد در مقابل آپارتاید جنسی حاکمیت و همچنین سایه مردسالارانه پا به میدان مبارزه سیاسی و نظامی گذاشتند و در راه آزادی و برابری و تحقق مطالباتشان جانباخته اند.

نتیجه: مبارزه زنان و دختران ایران با همه ی مشکلات پیش رو و سرکوب های قهری کماکان ادامه دارد و در این مسیر، حضور مردان جامعه دوشادوش با زنان، از یک سو می تواند به ثمر نشستن خواسته و تحقق پوشش اختیاری برای زنان را به جلوسوق دهد و از سوی دیگر، مشارکت و همراهی مردان با زنان جامعه در تقابل با بیش از ٤ دهه سرکوب زنان توسط گشت های ارشاد، ماموران امنیتی و عوامل تندرو و افراطی را به تصویر می کشد.


بار دیده شده‌‌ 407


PM:09:20:12/07/2022