استقرار گشت بارداری در بیمارستان ها یکی دیگر از ابزار سرکوب زنان

استقرار گشت بارداری در بیمارستان ها یکی دیگر از ابزار سرکوب زنان

آرام محمدی

آسونیوز- علاوه بر گشت های ارشاد، برخوردهای خشن عوامل امنیتی، لباس شخصی ها و افراد و نیروهای تندرو وابسته مبنی بر ایجاد محدودیت بیشتر برای زنان، اخیراً هم "گشت بارداری" در بعضی از بیمارستان های ایران مستقر شده است.

روزنامه ی داخلی "هم میهن" طی روزهای گذشته از استقرار ماموران زن از سوی وزارت بهداشت رژیم جمهوری اسلامی تحت نام "گشت بارداری" در برخی از بیمارستان های ایران با حکم و مجوز قانونی خبر داد.

دستور کار این عوامل، دخالت در امور مربوط به زنانی است که به دلایل پزشکی در معرض جراحی "رحم و یا تخمدان" قرار دارند، مرتبط است که به آن ها در موارد بچه دار نشدن هشدار داده و آنرا گوشزد می کنند.

این امر فراقانونی در پی اعلام موضع علی خامنه ای و سیاست های کنترل جمعیت و اشتباه خواندن این مورد در گذشته و همچنین تلاش برای ابلاغ دستور او در راستای فرزندآوری اجباری زنان، ممانعت از سقط جنین و تحمیل مواردی از دست بر زنان صورت گرفته است.

در پی اعلام سیاست های خامنه ای در ماه های اخیر با هدف فرزندآوری زنان و یا آنچه ازدواج بهنگام و یا زودهنگا پسران و دختران خوانده شده، وزارت بهداشت رژیم جمهوری اسلامی به عنوان یکی از متولیان اصلی این امر، بخشنامه ای را با دستورالعمل "حفظ مراقبت از جنین سالم" را به مراجع ذیربط و مرتبط ابلاغ، و برخی از جزئیات آن از جمله "جرم انگاری، معاونت در سقط جنین و تعیین جریمه" و غیره را در رسانه های داخلی منتشر کرد.

از سلسله اقدامات سختگیرانه و محدود کردن روزافزون و چشمگیر زنان، تنها به این مورد خلاصه نمی شود و حاکمیت ایران از همان ابتدا به ساکن فشار بر زنان در همه ی زمینه ها از جمله حجاب اجباری، گشت ارشاد و یا همین مورد گشت بارداری و... را بر نیمی از جامعه ایران "زنان" تحمیل کرده اند. هرچند فشار و تداوم اذیت و آزارهای عوامل حکومتی و ارگان های وابسته، تنها مختص به زنان نیست و مردان و پسران نیز در سایه حکومت توتالیتر ایران همواره در رنج و عذاب هستند.

نتیجه: اقداماتی از این دست از دستاوردهای رژیم جمهوری اسلامی است و از گذشته تا کنون در سایه این حکومت معمول بوده، اما در واکنش به دستور العمل غیرقانونی و غیرانسانی ذکر شده، سازمان های حقوق بشری داخلی و بین المللی، کارشناسان بهداشت و فعالین مدنی و کنشگران حوزه زنان نسبت به این تبعیض و بی عدالتی اعتراض و انتقاد کردند.

در همین رابطه، کارشناسان حقوق سازمان ملل هم در بیانیه ای اعلام کردند که، جمهوری اسلامی با استفاده از قوانین خود و اعمال فشار بیشتر بر زنان، آنان را وادار به ادامه ی بارداری ناخواسته می کند که عملی "تبعیض آمیز" است.


بار دیده شده‌‌ 393


PM:02:28:22/07/2022