گزارشی کوتاه از حمله شیمیایی به مدارس دخترانه در اقصی نقاط ایران و کردستان

گزارشی کوتاه از حمله شیمیایی به مدارس دخترانه در اقصی نقاط ایران و کردستان

آرام محمدی

آسوی روژهلات/ در ادامه ی حملات شیمیایی به مدارس دخترانه و خوابگاه های دانشجویی، صدها تن روانه بیمارستان و در همین رابطه نیز چندین دانش آموز جان خود را از دست داده اند.

در پی گسترش اعتراضات سراسری و حضور مستمر و پررنگ زنان و دختران در عرصه ی مبارزه و تداوم جنبش ژینا که زنان پیشقراول آن بوده و هستند، متعاقبا حاکمیت ایران به طور تعمدی و با استفاده از عوامل افراطی خود، مدارس دخترانه و پسرانه در مقاطع تحصیلی مختلف، خوابگاه های دانشجویی و حتی اماکن عمومی را هدف حملات بیولوژیکی قرار داده.

با توجه به کینه ورزی رژیم جمهوری اسلامی در قبال شهروندان کُرد، قطعا کردستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و خوابگاه های دانشجویی، مدارس تحصیلی، هنرستان ها و... در شهرهای کردستان منجمله در "سنندج، دهلران، کوهدشت، کرمانشاه، ایلام، مریوان، مهاباد، ایوان غرب، کنگاو، ارومیه، قصر شیرین، کامیاران، دیواندره، تکاب، نغده، ماکو، سلماس و ده ها شهر و روستای دیگر در کردستان و ایران دستخوش حملات بیولوژیکی نیروهای امنیتی و تندرو بوده اند.

بیشتر این حملات متوجه مدارس دخترانه در پایه های مختلف تحصیلی، خوابگاه های دانشجویی و دانشگاه ها بوده و جمع کثیری از دانش آموزان و دانشجویان دچار مسمومیت های شدید شده و بعضا  به مراکز درمانی منتقل شده اند.

در این میان، نهادهای مربوطه علاوه بر اینکه تا کنون هیچ اقدام جدی مبنی بر بازداشت عاملین این امر صورت نداده اند، بلعکس خانواده ها را مورد ضرب و شتم، بازداشت و برخوردهای قهری قرارمی دهند.

این حملات غیر از شهرهای کردستان در دیگر شهرها و مراکز استانها در سراسر ایران صورت گرفته و به گفته ی وزیر بهداشت رژیم جمهوری اسلامی، تا کنون بالغ بر ٢٤٠مدرسه در ٢٥ استان ایران مورد هدف واقع شده اند. اما آمارهای غیر رسمی تعداد مدارس را بیشتر می دانند و تا به حال از مسوم سازی بیش از ٥٠٠٠ دانش آموز و دانشجو خبر داده اند.

نتیجه/ مسموم کردن سیستماتیک و مهندسی شده دختران در این سطح، قطعا نمی تواند از سوی فرد یا گروه کوچکی شکل گرفته باشد و دست های پشت پرده و پنهانی در آن دخیل هستند. مسوم سازی دختران نیز همچون دیگر موارد در ایران از اقدامات و از بحران سازی های خود رژیم بوده و این امر نشانه ی استیصال و عدم مشروعیت داخلی و انزوای سیاسی در سطح بین المللی است.

آزمون و تجربه بیش از چهار دهه حاکمیت ایران گویای این واقعیت است که هرگاه تحت فشار داخلی و خارجی باشد، جهت منحرف کردن افکار عمومی به بحران سازی جدید دست می زند.


بار دیده شده‌‌ 66


AM:10:15:07/03/2023