روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت و عدم دسترسی آزاد شهروندان به اینترنت در ایران

روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت و عدم دسترسی آزاد شهروندان به اینترنت در ایران

آرام محمدی

آسوی روژهلات/ امروز یکشبنه دوازدهم مارس/ ٢١ اسفندماه ١٤٠١ شمسی مصادف با روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت است، امری که جامعه ی ایران از این حق قانونی و شهروندی خود محرم هستند.

روزی که تلاش می شود، توجه های جهانی به ساختار و مکانیسمی که دولت ها برای ایجاد برنامه هایی با هدف دسترسی آزاد و با عدم محدویت شهروندان به اینترنت است را جلب کند. روزی که گزارشگران بدون مرز در سال ٢٠٠٨ میلادی آن را به عنوان روز جهانی مبارزه با ممیزی فضای مجازی اعلام کرد.

حق قانونی که رژیم جمهوری اسلامی با تمام توان و ابزار و امکانات موجود خود به "فیلترینگ، سانسور روزنامه ها، سایت های خبری، خبرگزاری ها" و غیره می پردازد و علاوه بر این موارد، با ایجاد پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای و... از امکان دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد و بدون سانسور ممانعت بعمل می آورد.

علاوه بر موارد ذکر شده که تنها گوشه ای از تیغ سانسور بر گلوی گردش اطلاعات آزاد است، نهادهای امنیتی با همکاری دستگاه قضایی رژیم و تاسیس مراکزی تحت لوای "بررسی جرائم سازمان یافته" و یا دیگر مراکز همسو به این امر منجمله "شورای عالی فضای مجازی، ایجاد ارتش سایبری و پلیس فتا و..." شهروندان و فعالین و کاربران در فضای اینترنت را به اتهاماتی از جمله "مدلینگ و مبارزه با فساد اخلاقی، توهین به مقدسات و تهدید امنیت ملی" متهم می کنند.

در حالی شهروندان از دسترسی آزاد به اطلاعات محروم هستند که خود مقامات و مسئولین حکومتی و نهادهای وابسته، عضو بسیاری از شبکه های اجتماعی هستند و هر روزه نیز بر تعداد این افراد و ارگان ها افزوده می شود.

در حالی با سانسور اینترنت در جهان مبارزه می شود که، طی ماه های گذشته و در جریان جنبش ژینا در ایران که تا کنون نیز ادامه دارد، رژیم جمهوری اسلامی تمامی توان و نیروی خود را علاوه بر سرکوب عریان، برای اخلال و یا قطع اینترنت کامل به کار برد و از گذشته تا به حال از خاموش کردن اینترنت که به طور فزاینده ای افزایش یافته برای سرکوب اعتراضات و تجمعات بهره می برد. اقدامی که از نمادهای دول تمامیتخواه می باشد.

نتیجه/ این روز می تواند به نماد مبارزه سراسری با حکومت های اقتدارگرا مبدل شود و پنجره ای برای پاسداشت و ارج نهادن وترویج اینترنت آزاد گشوده شود. روزی که عزم ها را میبآیست برای مقابله با حکومت های توتالیتری که چرخش آزاد اطلاعات را محو و محصورکرده، جزم کرد و تیغ سانسور را برای همیشه که بر گلوی اطلاعات آزاد نشسته را شکست و به این مهم جامه ی عمل پوشاند.


بار دیده شده‌‌ 66


AM:10:56:12/03/2023