آموزش و پرورش برای سال جدید به دنبال سوء استفاده از دانش آموزان مبنی بر اشاعه ی فرهنگ و ایثار و شهادت در مدارس است

آموزش و پرورش برای سال جدید به دنبال سوء استفاده از دانش آموزان مبنی بر اشاعه ی فرهنگ و ایثار و شهادت در مدارس است

آرام محمدی

آسوی روژهلات
/ رژیم جمهوری اسلامی از ابتدای بر سرکارآمدنش در ایران و اعمال انواع رفتارهای ایدئولوژیک در مدارس در سطح کلان و تغییر متون کتب درسی، همواره از کودکان و دانش آموزان به عنوان استفاده ابزاری برای اهداف تحمیلی خود بهره برده است.

به کارگیری کودکان و دانش آموزان مدارس در سطوح مختلف تحصیلی در جنگ دو ارتجاع منطقه ای رژیم وقت بعث عراق و رژیم جمهوری اسلامی، و یا استفاده ابزاری از کودکان در جنگ های نیابتی در سوریه، یمن، عراق و دیگر نقاط که با هدف بر هم زدن ثبات منطقه ای و فرا منطقه ای صورت گرفته، از یک سو می تواند دلیلی براین مدعا باشد و از طرفی دیگر نیز از نمونه های بارز و روشن نقض فاحش حقوق بشر و کنوانسیون های جهانی حمایت از کودکان می باشد.

از همین رو اگر به آمارهای اعلام شده نگاهی اجمالی داشته باشیم، مشاهده خواهیم کرد که تنها در جنگ ایران وعراق نزدیک به ٦٠٠هزار کودک زیر ١٨سال بە میادین و مخاصمات مسلحانه اعزام شدند و بالغ بر ٣٠هزار کودک سرباز در این جنگ ویرانگر کشته و مفقود و نزدیک به ٣هزار کودک سرباز دیگر معلول و قریب به ٢٥٠٠ کودک دیگر به اسارت درآمدند. گذشته از این موارد، سازمان بسیج رژیم جمهوری اسلامی با اعمال زور و فشار بر دانش آموزان، دانشجویان، شهروندان عادی و مدنی، کارمندان و... هزاران نفر را به صورت اجباری در قالب گروه های مختلف شبه نظامی درآورده است.

در همین راستا، وزارت آموزش و پرورش و دیگر نهادهای مربوطه با هدف تحمیل افکار و ایدئولوژی خود در قالب طرح های مختلف جهت دستکاری و تغییر متون درسی و به گفته ی آنچه مسئولین حکومتی می گویند، اشاعه و ترویج به اصطلاح فرهنگ ایثار و شهادت است، برآمده اند.

اما کارشناسان، این قبیل از اقدامات را همراستا با به بیراهه بردن و تغییر مسیر اصلی و زیر بنایی تعلیم و تربیت میدانند و معتقدند که این مسیر انحرافیست و این امر در واقع سانسور محتوا و تصاویر کتب درسی بوده، که همواره از ابتکارات حکام ایران و از دستاوردهای مورد علاقه ی نظام از راس هرم تا پائین می باشد.

در همین زمینه، زهرا پناهی روا (مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش) ایران در گفتگویی که اخیرا با یکی از خبرگزاری های حکومتی "ایلنا" انجام داده، خواستارتشدید و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در مدارس است و این مهره ی حکومتی گویا بر این باور است که، این اقدام موجب بروز نتایج خوبی در دیگر سطوح تحصیلی و در نهایت در کل جامعه خواهد شد.

در نتیجه می توان ابرزا داشت که، در شرایطی حاکمیت ایران از کودک سربازان در میادین جنگ و یا در اعتراضات خیابانی استفاده ابزاری می کند که، هزاران کودک کار در ایران وجود دارد و این دست از اقدامات، مخالف عرف انسانی و مغایر با کنوانسیون های حقوق کودک بوده که خود رژیم جمهوری اسلامی سال های قبل آنرا امضا کرده، اما و متاسفانه هیچگاه پایبند به اصول و پروتکل های بین المللی نبوده و نخواهد بود و این امر قطعا تشدید بحران و ترویج ایدئولوژی است.


بار دیده شده‌‌ 86


PM:03:10:22/03/2023