تعطیلی دستکم ٤٦٠ واحد صنفی و محل کسب شهروندان به بهانه اعمال حجاب تحمیلی در طول یک ماه

تعطیلی دستکم ٤٦٠ واحد صنفی و محل کسب شهروندان به بهانه اعمال حجاب تحمیلی در طول یک ماه

آرام محمدی

آسوی روژهلات/ در پی فشار نهادهای امنیتی، دستگاه پروپاگاندا و رسانه ای حاکمیت و همچنین اظهار نظرهای نمایندگان حکومتی اعم از امامام جماعت به عنوان دستگاه ترویج خشونت در جامعه، دستکم ٤٦٠ واحد صنفی و محل کسب شهروندان در ایران به بهانه ی اعمال حجاب اجباری پلمپ شده اند.

در این میان نمایندگان حکومتی مجلس نیز به عنوان آتش افروزان معرکه، در تلاش برای تصویب طرح هایی برای برخورد بیشتر با اماکن و محل کسب و کار کسبه و بازاریان هستند .

از اواسط اسفند ١٤٠١ تا کنون، ده ها واحد کسب و کار و معیشت شهروندان و همچنین تعدادی از مراکز گردشگری، هتل ها، رستوران و برخی از مجتمع های تجاری به سبب آنچه مبارزه با بدحجابی و غیره خوانده شده، پلمپ شده اند.

در حالی که نظام توتالیتر ایران کماکان بر طبل اعمال فشار بر جامعه درقالب تحمیل کردن حجاب اجباری می کوبد که، حقوقدانان بر این باورند که، پلمپ و به تعطیلی کشاندن محل کسب و درآمد شهروندان، بویژه در این شرایط بد معیشتی، تهاجم اقتصادی محسوب می شود و از طرف دیگر فاقد وجاهت قانونی است.

بر اساس گزارشات میدانی و تصاویر و انتشار ویدیو کلیپ های متعددی در شبکه های اجتماعی و همچنین گزارش سازمان های حقوق بشری و خبرگزاری ها، در بازه زمانی یک ماه یعنی از (١٥اسفند ١٤٠١تا ١٥ فروردین١٤٠٢) شمسی، ٤٥٨ واحد صنفی و محل کسب شهروندان به علت عدم رعایت حجاب اجباری و یا عدم رعایت شئونات اسلامی پلمپ و یا توبیخ شده اند.

در همین ارتباط نیز، احمدرضا رادان سرکرده کل فراجا، در چندین نشست و گفتگو با رسانه ها وشبکه های داخلی از جمله صداوسیمای حکومتی، از اجرای طرحی در ٣حوزه "معابر عمومی، خودرو و اماکن" از شبنه آتی برابر با ٢٦ ام فروردین ماه، برای برخورد مضاعف با زنان و دختران خبر داده و افرادی که به گفته ی او کشف حجاب کنند، به قوه قضاییه رژیم جمهوری اسلامی معرفی می شوند.

در طول ٤٤ سال زمامداری حاکمیت ایران و استیلای آن همراه با ضرب و شتم و سرکوب عریان بر جامعه، طی ماه ها و سال های اخیر، برخورد نیروهای افراطی، آتش به اختیار و یا آمران به معروف به بهانه ی حجاب اجباری روند چشمگیری داشته، و این امر به نوعی استیصال و درماندگی حکومتی جهت تحمیل حجاب اجبای است و از طرفی هم ربط دادن آکسیون های اعتراضی حجاب به دشمنان خارجی، شاید عادی نشان دادن این موضوع است.

اما سیاست سرکوب و چوب و چماق و ایجاد فضای خفقان در جامعه نتوانسته که جامعه ی زنان را از ادامه خواست هایشان برحذر دارد.


بار دیده شده‌‌ 132


PM:02:29:09/04/2023