فروش اعضای بدن هم در داخل و خارج از مرزها، از دستاوردهای رژیم جمهوری اسلامی

فروش اعضای بدن هم در داخل و خارج از مرزها، از دستاوردهای رژیم جمهوری اسلامی

آرام محمدی

آسوی روژهلات/ بارها اطلاعیه هایی را در خصوص فروش اعضای بدن به وفور در مکان های عمومی و بویژه در مجاورت بیمارستان ها و مراکز درمانی مشاهده کرده ایم.

فقر و فلاکت لجام گسیخته، اقتصاد بیمار و ورشکسته، فشار مضاعف معیشتی به خانواده ها و شهروندان و غیره منجر شده که این امر در سال های اخیر به طرز چشمگیری افزایش یابد.

گورخوابی، پشت بام خواب، کانکس خوابی و ده ها مورد دیگر از این دست، طی سالیان متمادی در ایران به صورت روزمره درآمده و سال های اخیر نیز فروش اعضای بدن حتی فروش قلب به دیگر معضلات و مشکلات عدیده مردم که ناشی از فقر مطلق بوده، اضافه شده است.

وضعیت نابسامان و بیمار اقتصادی روند روبه رشد حاشیه نشینی در ایران را که از یک سو ناشی از سوء مدیریت و ناکارآمدی مسئولین و قوای سه گانه بوده و از سوی دیگر، فقدان قانونی جامع در این زمینه و شاید هم عوامل اجتماعی دخیل، موجب شده که تابوی خرید و فروش اعضای بدن هم در داخل و جدیداً در کشورهای همسایه از جمله در عراق، ترکیه و امارات متحده شکسته شود.

در این میان فقر و تنگدستی شهروندان، زمینه ساز حضور جولان دلالان و واسطه ها که بعضاً تعدای وابسته به خود حکومت هستند، شده که از این عمل شنیع و غیر انسانی تجارت کرده و سود سرشار و هنگفتی را عاید می شوند. تجارتی که شاید در ابتدا پنهانی و زیر زمینی به نظر برسد، اما در اصل به صورت رایج و مافیایی در سطح کلان و خُرد در بیمارستان ها و خارج از آن از طریق واسطه ها و عوامل منتسب صورت می گیرد.

در این مجال باید گفت که، خرید و یا فروش اعضای بدن تنها به بیمارستان ها و مراکز درمانی ختم نمی شود، بلکه به عنوان پروسه ای کاری در سایت ها و شبکه های اجتماعی و یا به صورت حضوری در حال انجام است و تا کنون هیچ اقدام جدی از سوی نهادهای مربوطه برای برخورد با عاملان و دلالان صورت نگرفته و نخواهد گرفت. یعنی فضای مجازی به پاتوقی برای افراد سودجو مبدل شده که قیمت گذاری نهایی از سوی این افراد تعیین می شود.

در نهایت می توان گفت که، خرید و فروش اعضای بدن در کشوری که دارای ثروت سرشار و هنگفتی است، به امری عادی و روز مره که ناشی از فقر مطلق تحمیلی بوده، صورت می گیرد. در این میان، ارگان های مرتبط و یا وزارتخانه های مربوطه نیز تا کنون هیچ برخوردی با دلالانی که درگیر تجارت غیرانسانی اعضای بدن شهروندان هستند، صورت نداده اند و این مسئله به بازاری پرسود برای آنها مبدل شده است.


بار دیده شده‌‌ 170


PM:02:30:08/05/2023