دیدار خامنەای از نمایشگاه کتاب تهران با حاشیه و حرف و حدیث همراه بود

دیدار خامنەای از نمایشگاه کتاب تهران با حاشیه و حرف و حدیث همراه بود

آسوی روژهلات/ علی خامنه ای یکشنبه این هفته برابر با ٢٤ ام اردیبهشت ماه جاری، از نمایشگاه کتاب تهران دیدار کرد که در نوع خود پرحاشیه و همراه با حرف و حدیث بود.

بر اساس آمارها، نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ١٤٠٢ از کمترین بازدید کننده برخوردار بوده و گفته می شود که شمار زیادی از ناشران هم به دلیل مسائل صنفی و اعتراض به سانسور و جراحی کتاب در ایران و همراهی با انقلاب زن، زندگی، آزادی در این نمایشگاه شرکت نکرده و آن را بایکوت کرده اند.

از طرفی دیگر نصب بنرها و تصاویری از جملات برخی از نویسندگان قرن نوزده که آن را به حجاب اجباری منتسب کردند، در نوع خود بحث برانگیز بود و انتقادات بیشماری را در شبکه های اجتماعی و کانال های خبری برانگیخت.

اما حضور علی خامنه ای که همچون سال های قبل از کرونا از نمایشگاه کتاب تهران دیدن می کرد هم خالی از حاشیه و حرف و حدیث نبود. مصاحبه ی زن خبرنگار صداو سیمای حکومتی با علی خامنه ای که زن خبرنگار بیش از ده دقیقه تنها "میکروفن داری" کرده، نشانه ای از توهین به کرامت یک انسان و به طور خاص به خبرنگار تلقی می شود.

خامنه ای در این مصاحبه یکطرفه، به پیشرفت نشر کتاب در ایران اشارە و آن را با زمان شاه قبلی ایران مقایسه کرد، اما از حکمرانی ایدئولوژی و سانسور و جراحی کتاب که بعضا به "بررسی" تغییر نام یافته و تنش و سیر قهقهرایی و نزولی در زمینه پیشرفت علمی و غیره هیچ اشاره ای نکرد.

خامنه ای در ادامه اظهاراتش در حاشیه کتاب تهران، جهت بی نیازی از بیگانگان به تالیف کتاب بومی برای نوجوانان و جوانان تاکید کرد، اما کنشگران سیاسی و اجتماعی این سخنان را در راستای نوشتن و تالیف کتب مورد تائید و نظر رژیم جمهوری اسلامی و همچنین پرورش نسل آینده با ایدئولوژی حاکمیت ایران دانسته که برای مقابله با جنبش های توده ای و انقلابی از جمله انقلاب زن، زندگی، آزادی باشد.

خامنه ای در گفتگوی خود با خبرنگار صداوسیما از علاقه به کتاب های به گفته او خاطرات "دفاع مقدس/ یعنی جنگ ویرانگر ٨ ساله ایران و رژیم وقت بعث عراق، جنگ ارتجاعی دو رقیب منطقه ای یا و مدافعان حرم/ اعزام نیروهای نیابتی برای جنگ داخلی سوریه با هدف بی ثباتی این کشور و منطقه و جهان".

خامنه ای ٤ کتاب در این نمایشگاه خریداری کرد. ١- کتاب قاره سبز نوشته مریم نقاشان باورمند به ظهور امام دوازدهم شیعیان، ٢- کتاب ستاره ها چیدنی نیستند نوشته یک روحانی نزدیک به حکومت با نام محمد علی حبیب الهیان، ٣- کتاب سواد مطالعه نوشته ی مهدیان که پیشتر سردبیر خبرگزاری حکومتی فارس و مهر بوده و حال حاضر هم مدیر مسئول روزنامه همشهری است، ٤- کتاب داعش های کراواتی که نویسنده آن هاشم میر لوحی از نظریه پردازان رسانه ای نزدیک به حکومت است.


بار دیده شده‌‌ 90


AM:11:47:17/05/2023