انتقال دستکم ٥٠ نفر از بازداشت شدگان روستای آقدره به نهادهای امنیتی در ارومیه

انتقال دستکم ٥٠ نفر از بازداشت شدگان روستای آقدره به نهادهای امنیتی در ارومیه

آسوی روژهلات/ بر اساس گزارش رسیده به این مرکز خبری، در پی یورش اخیر نیروهای انتظامی و امینی به روستای "آقدره" در تکاب و بازداشت دهها شهروند مدنی این روستا، متعاقباً بیش از ٥٠ نفر از اهالی روستا بازداشت شده و هم اکنون به نهادهای امنیتی در ارومیه منتقل شدەاند.

روستای آقدره دارای بزرگترین معدن طلای منطقه است که افراد بومی و محلی برای شغل و درآمد بالاجبار به دیگر نواحی و خارج از استان سفر کرده و این درحالی است که سپاه به عنوان متولی کار معدن، از استخدام و به کارگیری افراد و جوانان محلی ممانعت می کند.

شایان ذکر است که، طی روزهای گذشته دو تن از جوانان این روستا به علت عدم استخدام واشتغال نیروهای محلی، به مسئولان معدن طلای روستای "آقدره" که وابسته به سپاه هستند، اعتراض کرده و در نتیجه با دخالت نیروهای حکومتی مواجه شده و عوامل اقدام به شلیک تیر هوایی و ایجاد رعب و وحشت کرده که نهایتاً موجب زخمی شدن یکی از معترضان می شود و شهروندان نیز با دیدن این صحنه، به اعتراض و مقابله با نیروهای امنیتی می پردازند.

پس از آن، ماموران امنیتی و اطلاعاتی به طور گستردەای به روستا حمله شده و دهها ساکن این روستا که بیش از ٥٠ نفر بودەاند را بازداشت، و روانه اطلاعات ارومیه می کنند.

سپس تعدادی از خانوادەهای افراد بازداشتی در مقابل فرمانداری تکاب جهت اعتراض و کسب اطلاع از سرنوشت فرزندانشان تجمع مسالمت آمیز کرده، که با دخالت ماموران امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شده است.

بر اساس همین گزارش، نیروهای حکومتی به اموال مردم و خودروهای اهالی روستا نیز خسارات بیشماری وارد کردەاند.


بار دیده شده‌‌ 66


AM:10:24:04/08/2023