برگی از زندگینامه و مبارزات رفیق فواد مصطفی سلطانی

برگی از زندگینامه و مبارزات رفیق فواد مصطفی سلطانی

تهیه و تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ رفیق جانباخته فواد مصطفی سلطانی فرزند محمد رشید یکی ازبنیانگذاران و از رهبران جنبش ملت کورد، در سال 1327 خورشیدی در روستای آلمانه از توابع مریوان در خانواده ای مبارز متولد شد. دوران کودکی را در همانجا سپری کرد و تا کلاس چهارم در آلمانه به مدرسه رفت. سپس همراه بردارانش به سنندج رفت و سال

پنجم ابتدایی را در محله قطارچیان این شهر گذراند. ایشان مقطع دبیرستان را نیز با موفقیت در سنندج پشت سر گذاشت. در سال 1346 شمسی وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و پس از مراحل تحصیلی موفق به کسب مدرک مهندسی الکترونیک شد. کاک فواد و دیگر رفقایش در پائیز 1348 خورشیدی تشکلی را بوجود آوردند که بعدها "کومه له" نام گرفت. کاک فواد با وجود اختناق شدید در دروان رژیم شاه، همواره اقدام به آگاه کردن زحمتکشان میکردند.

کاک فواد/ در سال 1353 توسط ساواک بازداشت و روانه زندان شد. ایشان در زندان همواره رهبری بسیاری از مبارزات و اعتراضات درون زندان را بر عهده داشتند. کاک فواد در سال 1357 خورشیدی از زندان آزاد شد و در مبارزات مردم بر علیه رژیم شاه نقش برجسته ای داشت. کاک فواد مصطفی سلطانی در ایجاد تشکیل اتحادیه های دهقانی، تشکیل اولین دسته های پیشمرگ کومه له، رهبری اعتراضات عمومی، نقش بسزا و برجسته ای را ایفا نمود.

کاک فواد/ در تاریخ 9 شهریورماه سال 1358 خورشیدی در روستای بسطام، در مسیر بین شهرهای سقز و مریوان در یک نبرد قهرمانانه همراه با طهمورث اکبری جان عزیزش را فدای آرمانهای کومه له و جنبش انقلابی ملت کورد کرد. کاک فواد توسط مردم قدر شناس مریوان در گورستان "تاله سوار" و در کنار دیگر برادرانش حسین و امین مصطفی سلطانی که پیشتر توسط خلخالی در پادگان مریوان تیرباران شده بودند، به خاک سپرده شد.

کاک فواد/ در مدت کوتاهی که در مبارزات توده ای در شهرها و روستاهای کردستان شرکت داشت، چنان مهارت و قدرتی در رهبری جنبشهای اجتماعی از خود نشان داد که تا کنون نیز تحسین دوستان و تعجب دشمنان، قدرت اراک و اراده، و اندیشه انسانی ایشان را برانگیخته است. ایشان رهبری تیزبین و نکته سنج بود که حساس ترین لحظات سیاسی را با دقت ارزیابی میکرد و تاکتیک مناسب را در بهترین زمان و مکان ممکن اتخاذ می نمود.

کاک فواد/ سازماندهنده جمعیتهای دمکراتیک در شهرهای مختلف کردستان، موسس اتحادیه دهقانان، رهبری کننده کوچ تاریخی مریوان "که در زمان خود بی نظیر بود" هدایت کننده سیاستها و فعالیتهای کومه له در آن دوران پر تلاطم و حساس بود. رفیق فواد مصطفی سلطانی در هر شرایطی، چه در دوران تشکیلات و چه در رابطه با احزاب سیاسی و چه در مبارزات توده ای، عامل وحدت و گرداورنده بیشترین نیروی مردمی علیه استبداد بود.

کاک فواد/ اکنون نیز با گذشت سالهای متوالی از جانباختنش: کار، گفتار و اندیشه وی در صحنه های سیاسی کردستان منبع، الهام و سرمشق نسل نوین مبارزه است.

یاد و نامشان گرامی و راهشان پررهرو باد...AM:10:39:28/08/2018
‌ ‌ 4398 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌