تجربه و آزمون 40 ساله مبارزات علنی کومه له در راستای جنبش کردستان ایران

آسونیوز/ پنجم آبان ماه 1348 خورشدی، جمعی از جوانان تحصیلکرده و روشنفکر کورد آنزمان، با الهام گرفتن از کومه له ژیکاف و جنبش سالهای 46 و 47 و تاثیرات بحران جهانی، ایرانی و کردستانی و با توجه به نیاز مُبرم به حزبی سیاسی و پیشاهنگ، که پاسخگوی نیازها و مطالبات وقت سیاسی کردستان و ایران باشد، اساس و بنیان کومه له را تاسیس کرده و آغاز به فعالیت کردند.

شاید به نوعی در آنزمان امیدی به سقوط رژیم شاه نبود. "منظور سال 47 خورشیدی" اما پس از هر تنگنایی آرامش و امید به آینده و مبارزه وجود دارد. با این وجود بازداشت، شکنجه و زندانی کردن کادر و اعضای کومه له از سوی ساواک، نتوانست به کار و فعالیت های مخفی آنان پی ببرد و این فعالیت ها را علنی و آشکار کند. اما در نهایت حوادث به گونه ای رقم خورد، که مردم ایران بر ضد رژیم شاه قیام کنند و سرانجام به سقوط این رژیم انجامید.

در جریان اعتراضات عمومی در ایران و بویژه در کردستان، رهبران، کادرها و اعضای کومه له، از هماهنگ کنندگان و برگزارکننده اعتراضات بوده، و خود آنان نیز پیشقراول این تظاهرات و اعتراضات بوده اند و همزمان ارگانهای سرکوبگر رژیم سقوط کرده و عوامل آن یک به یک توسط مردم دستگیر می شدند. روز 23 بهمن ماه 1357 خورشیدی، در شهر سقز واقع در کردستان ایران، مهندس محمد حسین کریمی پیشاهنگ یورش مردم به شهربانی این شهر بود. اما متاسفانه مورد اصابت گلوله مزدوران رژیم شاه قرار گرفت و به شدت زخمی شد.و سرانجام پس از سه روز مقاومت، در روز 26 بهمن ماه همان سال جان عزیزش را تقدیم کرد.

کاک محمد حسین کریمی مُلقب به "استاد صالح" یکی از رهبران و بنیانگذاران کومه له بود، که 10 سال پیش "منظور سال 1348 خورشیدی" همراه با جمعی دیگر از رفقای خود، کومه له را تاسیس و بنیان نهادند. هیئت رهبری وقت کومه له، پس از جانباختن رفیق محمد حسین کریمی، بر این باور بود که رژیم شاه سقوط کرده و دیگر مجالی برای بازگشت ندارد و زمان اعلام علنی شدن فعالیت های کومه له می باشد. بر همین مبنا و پس از مدتی، هیئت رهبری کومه له تصمیم گرفت که روز جانباختن یکی از رهبران این حزب به عنوان روز علنی شدن فعالیتها و مبارزات مشخص شود.
بخشی از متن ترجمه شده کوردی "هەنبانەی پڕی چل ساڵەی خەباتی ئاشکرای کۆمەڵە بۆ بزووتنەوەی ڕۆژهەڵات" نوشته رفیق اردلان فرجیPM:03:27:10/02/2019
‌ ‌ 1565 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌