تخریب محیط زیست کردستان از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران کماکان ادامه دارد

آرام محمدی

آسونیوز/ رژیم جمهوری اسلامی و کارگزاران رژیم اسلامی ایران به طرق مختلف و گوناگون، اقدام به تخریب و از میان بردن منابع طبیعی "جنگلها، مراتع و ..." در کردستان کرده اند. حکومت ایران در طی 40 سال حکومت و زمامداری خود و همچنین نگاه صرفا امنیتی به کردستان و دشمنی با ملت کورد، با تخریب جنگلها و مراتع، تخریب کوهستانها، قطع درختان و غیره، اقدامی جدی، و تلاش مضاعفی را در راستای از میان بردن منابع طبیعی و محیط زیست کردستان را در دستور کار خود قرار داده است.

نهادها و مسئولین حکومتی رژیم اسلامی، با اتخاد سیاستهای ناکارآمد و تدابیر توجیه ناپذیری از جمله ایجاد راه های غیر اصولی، ایجاد سدهای غیر علمی و غیر مهندسی و به بهانه های واهی ایجاد امنیت، محیط زیست کردستان را در معرض خطر جدی قرار داده اند. بیشتر اقدامات و به اصطلاحپروژه های در دست اقدام حکومت در کردستان، جهت سرکوب شهروندان کورد بوده است. نهادهای امنیتی و سرکردگان نیروهای مسلح رژیم، بارها به بهانه های ایجاد امنیت در کردستان، به صورت تعمدی اقدام به آتش زدن مراتع و جنگلهای این منطقه کرده و یا با ساخت و سازهای غیر اصولی و بدون مجوز از جمله ساخت پایگاه های نظامی جهت رصد کردن شهروندان کورد، در جهت تخریب و از بین بردن محیط زیست کردستان از هیچ تلاشی کوتاهی نکرده اند.

به عنوان نمونه میتوان به ساخت و سازهای غیر مجاز سپاه در کنار دریاچه زریبار در مریوان، و یا ساخت و احداث ساختمان های متعددی در کوه آبیدر از سوی وابستگاه سپاه و افراد نزدیک به حکومت، و همچنین اقدام افراد بسیجی و وابسته به نهادهای امنیتی و حکومتی در پیرانشهر، سردشت، مهاباد و دیگر نقاط کردستان که اقدام به قطع درختان و قاچاق آن به دیگر نقاط ایران و حتی خارج از مرزها نموده اند، اشاره کرد. به گفته منابع مطلع و آگاه و همچنین بر پایه اخبار و گزارشات واصله، تخریب و از میان بردن و یا قاچاق منابع طبیعی در کردستان به صورت واضح و آشکارا صورت میگیرد و نهاده و ارگانهای مرتبط با این مسئله "منابع طبیعی و جنگلبانی" ضمن، آگاهی و اطلاع وافی و مستمر از این دست از اقدامات، تا کنون هیچ برنامه ای صریح و اقدامی قاطع با هدف جلوگیری و ممانعت از آن صورت نداده است و خود این امر نشان از همکاری و شراکت در سود و بهره قاچاق منابع طبیعی در کردستان دارد.

ضمنا، تخریب جنگلها و مراتع، قطع درختان و قاچاق آن به دیگر نقاط و یا استخراج غیر قانونی منابع زیر زمینی، تنها مختص به یک مکان و نقطه در کردستان نیست، متاسفانه حکومت بجد کمر به تخریب تمامیت محیط زیست در اقصی نقاط کردستان بسته است. در همین ارتباط، شهروندان مدنی و فعالین عرصه محیط زیست کورد، بارها به تخریب محیط زیست و استخراج غیرقانونی منابع سطحی و زیر زمینی به مسئولین و ارگانهای مرتبط هشدار داده اند و بعضا گزارش این اقدامات در برخی از رسانه های خارجی و سایت های خبری، هم در جهت تنویر افکار عمومی و از سویی دیگر در جهت افشای برنامه ها و پلانهای حکومتی مبنی بر تخریب محیط زیست کردستان، پوشش داده شده است. اما متاسفانه طی دو سال اخیر، نهادهای امنیتی اقدام به بازداشت خیل بیشماری از فعالین مدنی کورد در کردستان و ایران کرده اند.

متاسفانه تا کنون هیچ نهاد حکومتی و یا سازمانه ای بین المللی در جهت ممانعت از این اقدام رژیم اسلامی تا کنون موضعی نگرفته، و در این خصوص اقدامی صریح و جدی و یا برنامه ای تدوین شده در دستور کار نبوده است...AM:11:45:17/04/2019
‌ ‌ 2119 ‌‌بار دیده شده‌‌