آیا تشدید تحریم ها و خروج تبعه افغانستانی از ایران شامل تیپ های فاطمیون و زینبیون تحت حمایت ایران نیز میشود؟

آرام محمدی

آسونیوز/ در ادامه تنش میان آمریکا و ایران و اعمال فشار این کشور و جامعه جهانی بر رژیم جمهوری اسلامی ایران، عباس عراقچی از کارگزاران حکومتی و معاون وزارت خارجه ایران عنوان کرد، در صورت تشدید تحریم های بیتشر بر علیه ایران، تبعه افغانستانی میبآیست ایران را ترک کنند.

گفتنی ست که در حال حاضر نزدیک به 3 میلیون تبعه افغانستانی در ایران زندگی میکنند و بر اساس آمارها، بیش از 2 میلیون شغل را در اختیار دارند. هر چند جمع کثیری از شهروندان تبعه افغانستان با خانواده هایشان در ایران زندگی میکنند و بالغ بر 400 هزار تن از دانش آموزان افغانستانی با حکم علی خامنه ای رایگان تحصیل میکنند. همچنین بیش از 23 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های مختلف ایران در حال تحصیل هستند که جمعا هزینه سالانه آنان بالغ بر 15 هزار یورو برآورد شده است.

حال با توجه به سخنان و اظهارات عباس عراقچی در خصوص خروج اتباع افغانستانی، این پرسش پیش خواهد آمد که آیا تبعه افغانستانی که در حال حاضر در تیپ های موسوم به فاطمیون و زینبیون تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران در برخی از مناطق در ایران و سوریه و عراق در جهت منافع رژیم اسلامی فعالیت میکنند، شامل خروج از ایران خواهند شد؟

بر اساس اعلام رسمی فعالین مدنی و برخی از مسئولین افغانستانی در طی دو سال گذشته بیش از 2600 نفر از اتباع افغانستان در جنگ های نیابتی ایران تنها در سوریه کشته و زخمی شده اند. رژیم اسلامی ایران با دادن وعده هایی همچون اقامت دائم خود و خانواده هایشان و پرداخت وجه نقد به اتباع افغانستان و پاکستانی آنان را در جنگهای نیابتی خود در دیگر کشورها بکار خواهد گرفت و از کودکان تبعه افغانستان و پاکستان نیز در جهت عملیات های انتحاری، استفاده ابزاری میکند.PM:02:13:10/05/2019
‌ ‌ 1833 ‌‌بار دیده شده‌‌