چاپ و نشر کتاب "مسافران مرگ" شرح حالی از انفال شدگان توسط رژیم بعث عراق

ن/ نوشتە عارف قربانی
 "مسافران مرگ" عنوان مجموعه‌ای چهار جلدی است که خاطرات و روایاتی از هولوکاست کوردها را از زبان شماری از قربانیان، شاهدان غیرکورد و یکی از جلادان رژیم بعث را در بر دارد. پیشتر بخش‌هایی از این مجموعه به صورت جداگانه به زبانهای دیگر ترجمه شده اما مسافران مرگ اولین ترجمه‌ی کامل این مجموعه کتاب است. 
این کتاب ترجمه‌ی مجموعه کتاب «شایه‌تحاڵه‌کانی ئه‌نفال» نوشته‌ی روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی مشهور عراقی، عارف قربانی است. مسافران مرگ اظهارات 39 نفر از قربانیان که از سفر مرگ بازگشتند، سه شاهد عرب که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در جریان وقایع قرار گرفته‌اند، یکی از جلادان رژیم بعث که خود راننده‌ی لودر بوده و شماری از قربانیان را زیر خاک مدفون کرده و در نهایت دو تن از کسانی است که خود تا گورهای دسته‌جمعی رفته اما دست تقدیر آن‌ها را زنده نگه داشته تا بخشی از زوایای پنهان انفال برای همیشه مخفی نماند.

کتاب حاضر علاوه بر خاطرات بازماندگان و شاهدان دربردارنده‌ی مجموعه‌ای از اسناد و مدارک مربوط به انفال است و همچنین آمارهایی از قربانیان انفال نیز در مناطق مختلف کوردستان عراق را شامل می‌شود.
وجه تمایز این کتاب با اکثر کارهایی که در زمینه‌ی انفال انجام شده در این است که نزدیکترین و معتبرترین منابع یعنی خود قربانیان و شاهدان وقایع را بازگو می‌کنند. در لابه‌لای خاطرات هر یک از این افراد به وقایعی بر می‌خوریم که شاید اگر خود شاهد یا بازمانده آن را بازگو نمی‌کرد باورشان مشکل می‌نمود. تلاشهای عارف قربانی جهت آرشیو و مستندسازی انفال ستودنی است و کتاب حاضر نتیجه‌ی قریب به بیست سال تحقیق میدانی نویسنده را شامل می‌شود.

مرتضی مرادی مترجم مسافران مرگ سال گذشته کتاب «از گور برگشته» را به زبان فارسی ترجمه و چاپ کرده بود که خاطرات «تیمور، تنها بازمانده‌ی گورهای دسته جمعی انفال زنان و کودکان» را شامل می‌شد.
از آثار عارف قربانی می توان به «مجموعه شعر دود و مه، مجموعه چهار جلدی شاهدان انفال، از توپخانه به عرعر، از ام ریعان به توپزاوا، بازگشت به کرکوک، کرکوک و پاک سازی نژادی در اسناد بعث، رمضان اولین نجات یافته گورهای دسته جمعی، انفال و سرگذشت تیمور» و ... اشاره کرد.
 شایان ذکر است از آثار وی تاکنون دوازده عنوان به زبان انگلیسی، هشت عنوان به زبان فارسی، دو عنوان به زبان فرانسه، یازده عنوان به زبان عربی، چهار عنوان به گویش کورمانجی و یک عنوان به زبان ترکی ترجمه شده اند.

مسافران مرگ با ترجمه ی مرتضی مرادی توسط انتشارات ماهتاب غرب به چاپ رسیده و مرکز پخش کتاب ماد کار توزیع و پخش این کتاب را به عهده دارد. حوزه توزیع این کتاب استانهای کرمانشاه، کوردستان، ایلام و آذربایجان غربی است


PM:08:44:04/09/2019
‌ ‌ 1602 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌