بحران اعتیاد در ایران

تنظیم: آسو یاری

اعتیاد یکی از مهمترین بیماری های شایع در ایران است. بسیاری از ناهنجاری های جامعه ازجمله تصادفات منجر به مرگ، درگیری های خیابانی، طلاق، قتل و... را می توان در فرد مبتلا به اعتیاد دید.


علل گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد:

 

جوانان و نوجوانان بعلت عدم اطلاع از عواقب وخیم و خطرناك اعتیاد برای تفریح و خوشگذرانی و لذت آنی، موادمخدر را مصرف و با تكرار آن معتاد می شوند .
گروهی از جوانان، مواد مخدر را وسیله نجات خود از مشكلات دانسته و برای رها شدن از ناراحتی ها و فشار و سختی های زندگی مدرن در شهرها بدان پناه می برند. البته باید گفت كه گروه دیگری از مردم ممكن است با چنین دشواریهایی روبرو شوند ولی هیچوقت بسراغ این مواد خطرناك و هستی برانداز نروند.

از نظر روانشناسی ، معتادین دارای تعادل روانی نبوده و دارای شخصیت تلقین پذیر هستند و غالباً از انواع افسردگیها رنج می برند و احساسات پایداری ندارند و مضطرب و بیقرار هستند و عقده حقارت و خودكم بینی دارند و اعتماد به محیط وآینده ندارند. فشار ناشی از مشكلات اقتصادی می تواند منشاء بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی باشد، هر زمان میزان بهره وری و استفاده افراد از امكانات اجتماعی تنظیم شود و آنها به تناسب استعداد از حداقل امكانات اجتماعی برخوردار باشند، بسیاری از مفاسد اجتماعی خود به خود از بین خواهد رفت و بالعكس، اگر فشارهای روانی ناشی از فقر ادامه یابد، امكان دارد در یك حد متوقف نشده و به سیر قهقرایی خود ادامه دهد و فرد بیمار آلوده به مفاسد اجتماعی در جریان سقوط این بیماری در سرازیری روی یخ قرار گیرد و به نابودی كشیده شود.

جمعی دیگر استفاده از موادمخدر را برای معالجه و تسكین دردهای جسمانی و روحی خود مؤثر می دانند و بتدریج به اعتیاد مبتلاء می شوند. در بهمن ۱۳۹۶ تعداد کل معتادان بیش از ۲/۵ میلیون نفر اعلام شد.۱۷ درصد مردم تمایل به مصرف مواد مخدر دارند که از این تعداد ۵ درصد، مصرف‌کننده بوده و ۱۲ درصد دیگر نیز در صورت عدم قطع ارتباط مصرف‌کننده با قاچاقچیان و نبود مدیریت مناسب بازار عرضه و تقاضا به سوی مصرف مواد مخدر کشیده می‌شوند.

 

میانگین سن اعتیاد همزمان با کاهش در جهان، در میان جوانان ایران نیز به ۱۵ سال رسیده است. براساس اعلام دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد؛ میانگین سنی مصرف کنندگان مواد در سال ۲۰۰۱ میلادی در جهان معادل ۷/۲۲ بوده که پس از ۱۰ سال تا میانگین سنی ۵/۱۸ سال کاهش یافته است و به عبارتی طی ۱۰سال اخیر، سن شروع مصرف در جامعه جهانی ۴ سال کاهش داشته است.

ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طوری که براساس نتایج، تحقیق ارزیابی سوء مصرف در کشور در سال ۸۳ میانگین سن شروع به مصرف موادمخدر به ۲۳ سال رسیده و در سال ۸۶ به حدود ۲۲ سال تنزل یافته است. ضمن آن که ۲/۳ درصد جمعیت معتادین کشور را جوانان زیر ۲۰ سال تشکیل می دهند.

البته براساس نتایج همین تحقیق آغاز سن شروع به مصرف سیگار به عنوان نخستین دروازه اعتیاد بین ۱۰ تا ۱۹ سالگی است که ۶۲ درصد جوانان و نوجوانان را شامل می شود.

 

آمارمعتادان در ایران "۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر" مصرف کننده "مستمر" مواد مخدر در کشور وجود دارد. این میزان بیش از دو برابر آمار سال ۹۰ است.


بر اساس این آمار، همچنان شایع‌ترین مصرف مواد مربوط به تریاک و مشتقات آن بوده است. اما مطابق سال‌های گذشته مصرف مواد محرک رو به افزایش است.

 

چرا اعتیاد به مواد مخدر تا این حد در ایران شایع است؟
مجله اکونومیست به بررسی علل و عواملی پرداخته شده که به شیوع اعتیاد در ایران دامن زده که اکونومیست اعتیاد را «مذهبی دیگر» خوانده که در ایران رواج پیدا کرده است
.
گرایش به مواد مخدر و اعتیاد در ایران در سال‌های اخیر سیری اکیدا صعودی در پیش گرفته است. حتی آمار رسمی جمهوری اسلامی که معمولا چندان قابل اتکا و موثق نیست، نشان می‌دهد که ایران از حیث تعداد معتادان به مواد مخدر در منطقه پیش‌تاز است.

بر اساس آمار رسمی، بیش از دو میلیون نفر از شهروندان ایرانی به گونه‌های مختلفی از مواد مخدر اعتیاد دارند، در حالی که آمارهای غیررسمی حاکی از آن است که تعداد واقعی معتادان رقمی بسیار بزرگ‌تر است. با این همه، حتی با همان رقم دو میلیونی هم در تناسب با جمعیت، می‌توان گفت که ایران از این نظر در جهان رکورددار است.

مجلە اکونومیست در گزارشی پیرامون بحران اعتیاد در ایران، مجاورت با افغانستان و ممنوعیت رسمی مصرف الکل در این کشور را از جمله علل اصلی شیوع اعتیاد در ایران خوانده است.

 

ایران بزرگ‌ترین مصرف‌کننده تریاک افغانستان است و تریاک و مشتقاتش در این کشور به طور عجیبی ارزان و در دسترس‌اند: «نرخ بیکاری ۲۸ درصدی در ایران و تورم ۴۲ درصدی» و بحران‌های اقتصادی دیگری که کشور با آن دست به گریبان است، از دیگر عواملی است که گرایش به اعتیاد را تشدید می‌کند. کراک، از مشتقات هروئین که بیشتر از هر جای دیگر در جهان در ایران مصرف می‌شود و «تمام‌کننده»اش می‌خوانند، به شدت اعتیادآور است و در ایران بسیار ارزان در دسترس همه است. میزان اعتیاد به کراک در مناطق فقیرنشین شهرهای بزرگ ایران بسیار بالاتر است.

طبق اطلاعات میدانی و خبرهایی که از درون جامعه به دست می رسد، تولید مواد مخدر صنعتی جدید از شهرهای مرکزی ایران به سایر نقاط ایران ارسال می شود، در همین راستا بسیاری از جوانان مرز نشین از جمله کردستان نیز مورد هجوم این سیاست و قربانی نسل کشی مخدر گونه شدە اند.


PM:08:15:08/10/2019
‌ ‌ 1663 ‌‌بار دیده شده‌‌