ایلام، متورم ترین استان ایران

تنظیم: گیسو یاری

آسونیوز- براساس اعلام مرکز آمار، استان ایلام متورم ترین استان ایران شناخته شده است.

در شهریور ماه سال 1398 خورشیدی، عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور(1395=100) به 181.7 رسید که نسبت به ماه قبل 0.5 درصد افزایش داشته است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای ایرانی 35.0درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام با 46.2 درصد و کمترین آن مربوط به استان فارس با 29.8 درصد است.

نرخ تورم دوازده ماهه ی منتهی به شهریور ماه سال 1398 خورشیدی برای خانوارهای ایرانی به عدد 42.7 درصد رسیده است. بیشترین نرخ تورم 12 ماهه مربوط به استان ایلام با 51.9 درصد و کمترین آن مربوط به استان قم با 36.3 درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه ی خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام 45.3 درصد و کمترین آن مربوط به استان فارس 27.6 درصد است. نرخ تورم دوازده ماهه ی منتهی به شهریور ماه 1398 خورشیدی برای خانوارهای شهری به عدد 41.9 درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه ی مربوط به استان ایلام 51.1 درصد و کمترین آن مربوط به استان فارس 36.0 درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی 38.1 درصد می­باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام با 50.1 درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 29.3 درصد است.

نرخ تورم دوازده ماهه ی منتهی به شهریور ماه سال 1398 خورشیدی برای خانوارهای روستایی به عدد 47.4 در رسیده است. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کوردستان با 56.5 درصد و کمترین آن مربوط به استان البرز با 40.2 درصد است.

با توجه به اینکه کالاهای مختلف به صورت یکسان در تمام مناطق مختلف کشور توزیع نمی‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد این افزایش نرخ تورم در مناطق کمتربرخوردار و روستایی طبیعی باشد.

یک استاد اقتصاد در اینباره گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های حمل و نقل برای نقاط روستایی و کمتر برخوردار به نظر می‌رسد این مناطق با نرخ تورم بالاتری نسبت به سایر نقاط روبه‌رو شوند؛ البته در کنار این امر افزایش نرخ تورم این مناطق ریشه در مسائل دیگری نیز دارد. به‌عنوان مثال دولت برای حمایت از اقشار ضعیف و سایر مردم به واردات کالاهای اساسی، ارز 4200 تومانی تخصیص داد، ولی همه ما می‌دانیم که این امر فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای اقتصاد ایران به همراه آورد.

در اختصاص ارز 4200 تومانی رانت‌های زیادی به‌وجود آمد و حتی بسیاری از واردکنندگان، کالای دیگری را به جای کالای اساسی وارد کردند.

برنامه دولت برای کاهش قیمت کالاها اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات آنها بود ولی نصف این مبلغ اختصاص‌ یافته به واردات این کالاها عملن از هدف اصلی خود منحرف شد به طوری که برخی با گرفتن ارز 4200 تومانی از ایران گریختند، برخی دیگر به جای واردات کالاهای اساسی به واردات دیگر کالاهای غیرضروری همچون غذای حیوانات روی آوردند یا ارز را به قیمت آزاد فروختند.

این امر سبب شد فشار زیادی به دهک‌های پایین جامعه به‌ ویژه روستاییان وارد شود و آنها بیشتر تحت تاثیر این امر قرار بگیرند. از طرف دیگر در سبد خانوار این مناطق کالاهای ضروری نقش ویژه‌ای دارد و چون سیاست دولت در این زمینه اثربخش نبود با فساد و رانت از مسیر خود خارج شد، بنابراین تورم روستایی بیشتر از تورم موجود در شهرهاست.

یک استاد اقتصاد در خصوص افزایش میزان تورم در مناطق محروم نسبت به مناطق برخوردار گفت: فارغ از درست یا غلط بودن نرخ تورم اعلامی باید نرخ تورم کالاهای اساسی نیز در کنار این نرخ اعلام شود چون به احتمال فراوان این کالاها نسبت به کالاهای لوکس با تورم به مراتب بالاتری روبه‌رو شده‌اند. وی افزود: سهم زیادی از هزینه‌های روستاییان نیز به خرید کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد، بنابراین نرخ تورم در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری افزایش یافته است.AM:11:03:29/12/2019
‌ ‌ 1220 ‌‌بار دیده شده‌‌