فاز نخست توافق تجاری آمریکا با چین کلید خورد

آسونیوز- نخستین توافق تجاری چین و آمریکا کلید خورد. پایگاه اینترنتی کنگره ایالات متحده ی آمریکا عنوان کرد که رییس جمهوری این کشور و همتای چینی وی در تلاشند که با امضای فاز نخست توافق تجاری میان دو کشور، به صلحی پایدار دست یابند.

پیشتر آمریکا تعرفه 12 میلیارد دلاری را بر واردات کالاهای چینی وضع کرده بود و چین نیز در عوض این اقدام، تعرفه هایی را برای کالاهای آمریکایی اعمال کرده بود.

لازم به ذکر است که بر اساس این توافق، کشور چین موافقت کرده که خرید کالاهای آمریکایی از جمله در حوزه کشاورزی را افزایش دهد و در مقابل آمریکا نیز تعرفه های وارده بر کالاهای چینی را لغو نماید.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین در طی 17 ماه گذشته به اوج خود رسیده بود، اما بر اساس توافق های اخیر دو کشور، تعرفه آن دسته از کالاهای چینی که به بالای 50 درصد می رسد لغو می شود و همزمان نیز دستور افزایش تعرفه ی کالاهای چینی که قرار بود از روز یکشنبه اجرایی شود، لغو می گردد.

بر پایه گزارشات منتشر شده در برخی از سایت های خبری و خبرگزاری ها، فاز اول صلح تجاری میان چین و آمریکا کلید خورده است و دو کشور پس از 17 ماه جنگ تعرفه ای، به یک توافق بسیار مهم دست یافته اند.

گزارش های بین المللی حاکی از آن است که، توافق آمریکا و چین سکوی پرتاب بازارها شده و بورس دنیا را وارد مدار صعودی کرده است. توافقی که اقتصاد جهانی ماه ها انتظار آن را کشیده و موضوعاتی از جمله کشاورزی، نرخ های ارز و برخی از ابعاد مالکیت معنوی را پوشش می دهد. توافقی که به جنگ تجاری ویرانگر غول های اقتصادی دنیا پایان می دهد.

جنگی که بر اقتصاد دنیا سایه انداخته، بازارهای مالی را ملتهب و زنجیره عرضه جهانی را مختل کرده است. با این وجود پس از دو روز گفتگو میان مقامات چینی و آمریکایی، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت که، دو طرف برای پایان دادن به اختلافات تجاری خود بسیار نزدیک شده اند و عنوان کرد که تنش های بسیاری میان آمریکا و چین وجود داشته است و اکنون جشن عشاق است و این موضوع بسیار خوبی است.

در همین رابطه نیز، خبرگزاری رسمی و دولتی "شینهوآ"ی چین در خصوص مذاکرات دو کشور اعلام کرده است که، دو طرف توافق کرده اند که تلاش های خود را تا زمان نهایی شدن توافق انجام دهند.

دو اقتصاد و غول جهانی پیش از این نیز بدون امضای توافقی به پیشرفت هایی در حل و فصل مجادلات تجاری خود دست یافته بوند. اما در برخی از موارد طرفین همدیگر را به سر باز زدن در امورات اجرایی متهم کرده بوند.PM:08:07:04/01/2020
‌ ‌ 1187 ‌‌بار دیده شده‌‌