فعالین حقوق بشری: رژیم ایران باید به کشته های لشکر فاطمیون تحت حمایت سپاه قدس غرامت بدهد

آسونیوز- با آغاز جنگ داخلی سوریه و دخالت های مکرر سپاه و حکام ایرانی در امورات سیاسی و نظامی و حمایت از دولت بشار اسد، سپاه قدس ایران همواره در راستای بی ثبات کردن کشورهای منطقه و جهان، با تشکیل لشکر موسوم به فاطمیون و زینبیون و به کارگیری اتباع افغانستانی، پاکستانی و مهاجران دیگر کشورها جهت جنگ های نیابتی در کشورهای منطقه بالاخص در سوریه، هزاران نفر از آنان را با هدف حفظ منافع خود به کشتن داده است.

در همین ارتباط، پیشتر ریاست جمهوری و برخی از مسئولان افغانستانی از رژیم ایران درخواست کرده بودند که این گروه ها را منحل نماید.

رژیم جمهوری اسلامی در طی سال های گذشته با استفاده ابزاری از اتباع خارجی در ایران و دادن وعده هایی از جمله پرداخت حقوق ماهیانه و یا اعطای مدارک هویتی و اقامتی و ایجاد شغل، هزاران نفر از آنان را مسلح کرد و در جنگ های نیابتی در دیگر کشورها بکار گرفته است.

انتشار برخی از آمارها در طی سالیان گذشته نشان از کشته و زخمی شدن هزاران تن از این افراد در قالب تیپ های فاطمیون و زینبیون "تحت نیابت و نظارت سپاه قدس" در سوریه، عراق، لبنان، یمن و دیگر نقاط می باشد.

گفتنی است که، شاخه برون مرزی سپاه با استفاده از کودکان سرباز در جنگ های نیابتی از آنان در عملیات های انتحاری استفاده می کند و این امر مغایر با قوانین و کنوانسیون های بین المللی حقوق کودکان است. پیشتر نیز رژیم ایران در جنگ 8 ساله با عراق نیز از کودکان و دانش آموزان در مناطق جنگی استفاده می کرد.

علیرغم انتقاد و اعتراض شدید سازمان های حقوق بشری به رژیم ایران جهت استفاده ابزاری از اتباع خارجی و بویژه کودکان در جنگ های نیابتی، سپاه قدس کماکان به اعزام مهاجرین و پناهنده های مقیم ایران به سوریه اقدام می کند.

اکنون نیز نهادهای حقوق بشری، کنشگران مدنی و سیاسی، ضمن انتقاد از تشکیل شاخه نظامی (تیپ های فاطمیون و زینبیون- تحت حمایت سپاه) در سوریه و لبنان و دیگر مناطق، خواستار پرداخت غرامت به خانواده های کشته شدگان شده اند.


AM:11:54:23/04/2020
‌ ‌ 1172 ‌‌بار دیده شده‌‌