سخن روز: روز جهانی پرستار و دغدغه های پرستاران در ایران

آرام محمدی
هر ساله در 12 مه ی برابر با (23 اردیبهشت)، به منظور قدردانی از زحمات و تلاش های پرستاران در اقصی نقاط جهان ارج نهاده می شود و این روز را گرامی می دارند. به همین منظور، زاد روز "فلورانس نایتینگل" پرستار انگلیسی و موسس حرفه ی پرستاری مدرن در 12 ماه مه ی است و به عنوان روز جهانی پرستار شناخته می شود. اما در تاریخ و روز شمار رژیم ایران، روز تولد زینب را به این مناسبت انتخاب کرده اند.

در شرایطی در جهان از تلاش های بی وقفه و بی شائبه ی کادر پرستاری و درمانی قدردانی می شود که، پرستاران در حاکمیت رژیم ایران از کمترین حمایت ها و امکانات شغلی برخوردار هستند. در شرایط کرونایی، پرستاران به عنوان صف نخست مبارزه با کرونا، و همچنین در مقطعی که تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران چشمگیر بوده و تا کنون نیز ادامه دارد، از کمترین امکانت برخوردار و بهرمند بوده اند و بار سنگینی را بر دوش خود حمل کرده و در این راه ده ها پرستار جان خود را از دست داده است.

پرستاران در سایه سار رژیم ایران، از یک سو به طور مستقیم با کرونا دست و پنجه نرم می کنند و غمخوار بیماران هستند و به نوعی می توان گفت که (پرستاری هنری است که روح امید و زندگی را به بیماران می بخشد) و از سوی دیگر، امنیت شغلی آنان نیز به خطر افتاده است. بر پایه آمارهای اعلام شده از ابتدای شیوع کرونا در ایران، بالغ بر 100 پرستار و پزشک در ایران و برخی از نقاط کوردستان جان خود را از دست داده اند. اما دبیر کل خانه پرستاری رژیم ایران می گوید که آمارها کاملن امنیتی هستند و از اعلام کردن آن معذوریم.

فعالین مدنی و حتا خود مهره های رژیم و مسئولان محلی و استانی در ایران، بارها در خصوص کمبود تجهیزات و کادر درمانی و بهداشتی هشدار داده‌اند. کادر درمانی اعتراض دارند که چرا پوشش و وسائل محافظ که سازمان بهداشت جهانی برای پانزده هزار نفر به ایران فرستاده به دستشان نرسیده است.

در حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، پرستاران زن علاوه بر اضافه کاری های مکرر، پایین بودن دستمزدها و نبود امکانات، اخراج های فله ای و غیره، از تبعیض جنسیتی هم رنج می برند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، هفتاد درصد نیروی شاغل در بهداشت و درمان در دنیا را زنان تشکیل می‌دهند. در ایران شمار پرستاران زن به نود درصد می‌رسد.از این رو ناچیز بودن و کمی حقوق پرستاران، علاوه بر تبعیض شغلی نشانه تبعیض جنسیتی هم هست.

شغل پرستاری طبق ماده 16 قانون سازمان نظام پرستاری، مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود، اما به گفته یکی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری ایران، این قانون به دلایل مختلف از قبیل کمبود بودجه و کمبود نیرو تا کنون عملی نشده است.

به طبع پرستاران کوردستان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در این روزها و شرایط سخت کرونایی، با کمترین امکانات در مبارزه با کرونا کمر همت بسته اند و در واقع پیشمرگانه وار در حال کمک و یاری به شهروندان هستند.


PM:02:36:12/05/2020
‌ ‌ 1167 ‌‌بار دیده شده‌‌