برنامه ی سپاه پاسداران برای ایران

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- تحلیلگران و کنشران سیاسی بر این باورند که، سپاه پاسداران در برنامه های سیاست خارجی، در فکر خروج آمریکا از منطقه بوده و تلاش برای تکمیل بسط حیطه ی نفوذ خود از دریای سرخ تا خلیج فارس و از دریای عمان تا مدیترانه را در سر می پروراند.

سران و حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی ایران، بدون در اختیار داشتن بمب اتمی، شاید شرایط و سرنوشت خود را همچون شرایط صدام و یا دیگر دیکتاتورها ببینند. سپاه با در اختیار داشتن منابع سرشار و هنگفت مالی و اقتصادی و عدم نظارت و حسابرسی بر آن، عدم پاسخگویی به نهادهای مربوطه و افکار عمومی داخلی و همچنین سرکوب شدید منتقدان و غیره، در صدد است که فعالیت های تبهکارانه و تروریستی خود را علاوه در منطقه، در تمامی دنیا بسط و گسترش دهد.

شاید پروژه هلال شیعی، یکی از همین برنامه ها باشد، که در هر نقطه ای از این جهان که مسجد شیعه و یک روحانی شیعه و جود داشته باشد، سپاه هم در آن منطقه و یا مکان حضور داشته باشد. هزینه های میلیارد دلاری سپاه در جنگ های نیابتی و حمایت از نیروهای تندرو و افراطی در منطقه و جهان، می تواند دلیلی قاطع باشد بر این ادعا.

یا سخنرانی اخیر علی خامنه ای مبنی بر این که باید دولتی جوان و حزب الهی، جای خود را در دولت آینده ایران ثبیت کند، از دیگر ادله باشد. به احتمال زیاد روحانی در سال 1400 خورشیدی، دولت را به افراد و یا جریانی تحویل می دهد که شاکله ی اصلی آن را نظامیان و افراد تندرو و به اصطلاح حزب الهی های نزدیک به بیت خامنه ای و تحت سیطره او تشکیل می دهند.

مگر می شود که تشکیلاتی گسترده با نام سپاه پاسداران، که بزرگترین ارکان و ابزار سرکوب در خاورمیانه را در اختیار دارد، دارای بزرگترین مافیای مواد مخدر و تسلیحاتی نظامی است، قوی ترین امپراطوری مالی و اقتصادی را در اختیار دارد، هیچ دستگاه اداری، غیر اداری و حتا امنیتی بدون هماهنگی با آن، اجاز هیچ اقدامی را ندارند، و یا برنامه های موشکی و هسته ای را در اختیار دارد، شبانه روز شنود می کند، مگر می شود برنامه ای برای آینده ایران نداشته باشد.

از طرفی دیگر، خامنه ای در سخنرانی خود نیروهای جوان و حزب الهی را خطاب قرار داد که در راس امور و فعالیت ها قرار بگیرند. این اظهارات شاید به نوعی راه را برای جانشینی مجتبی خامنه ای هموار سازد.

با این وجود، مجلس که در اختیار اصولگرایان، سپاه و وابستگان و نزدیکان به علی خامنه ای قرار دارد. دولت آتی ایران نیز به احتمال زیاد در تسلط افراد حزب الهی و یا نیروهای وابسته قرار می گیرد. قوه قضاییه، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت هم بدون اجازه نمی توانند کاری از پیش ببرند، آیا این اقدامات زمینه ی جانشینی مجتبی خامنه ای را فراهم نمی سازد؟


PM:03:27:28/05/2020
‌ ‌ 1007 ‌‌بار دیده شده‌‌