نگاهی کوتاه به ادعای کذب اخیر روحانی مبنی بر اینکه اقتصاد ایران نسبت به آلمان بهتر است

آسونیوز- حسن روحانی در نشست ستاد ملی کرونا در روز شنبه برابر با دوازدهم مهرماه جاری، در سخنانی کذب و دوپهلو که در راستای فریب افکار عمومی عنوان شد، گفت که هم اکنون اقتصاد ایران در مقایسه با کشور پیشرفته آلمان در وضعیت بهتری قرار دارد.

روحانی در این نشست عنوان کرده که، اقتصاد آلمان در شرایط کرونایی ٥ درصد کوچکتر شده و اقتصاد ما نسبت به این کشور در وضعیت بهتری قرار دارد.

حسن روحانی پیشتر نیز در جلسه ای عنوان کرده بود که، اجازه نمی دهیم تکانه های اقتصادی همچون تحریم و یا بیماری کرونا، به اقتصاد خانوارها و رفاه مردم ضربه بزند.

این اظهارات روحانی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی واکنش های زیادی را در پی داشت و کاربران این اظهارات را سخیف، کنایه دار و همچنین مورد تمسخر قرار دادند.

اما کارشناسان و کنشگران اقتصادی و مدنی بر این باورند که، اقتصاد ایران قبل از بیماری کرونا نیز که خود حاکمیت مسبب، بانی و باعث گسترش آن بوده، ضعیف و شکننده بوده و هم اکنون در این شرایط کرونایی این وضعیت نسبت به گذشته بحرانی تر شده است.

اقتصاد دانان می گویند در حال حاضر که روحانی در حال مقایسه ی اقتصاد ورشکسته ایران با کشور آلمان است، تحت هیچ عنوان قابل دفاع نیست.

حسن روحانی در شرایطی از اقتصاد بهتر ایران سخن به میان می آورد که، میلیون ها کارگر بیکار، هزاران کارگاه و کارخانه ی کوچک و بزرگ، ورشکسته و یا در حال تعطیلی هستند، ١٩ میلیون حاشیه نشین در ایران با بدترین شرایط ممکن زندگی را بسر می برند و نزدیک به ٧٠ میلیون از جمعیت ایران زیر خط فقر هستند.

روحانی در حالی مدعی اقتصاد بهتر ایران در قیاس با آلمان است که، خط فقر بالای ١٠ میلیون تومان است، دلار به مرز ٣٠ هزار تومان رسیده و ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی به شدت کاش یافته، و در طی ٢ سال اخیر ١٠ برابر شده است. اعتیاد لجام گسیخته، طلاق، معضلات اجتماعی و جبر فرهنگی را نیز باید به این مقولات افزود.

این موارد تنها گوشه ای کوچک از هزاران مورد از مصایب و مصیبت های وارد آمده بر سر مردم ایران است و حال حسن روحانی با بی شرمی تمام از تریبون های رسمی، اقتصاد ایران را با آلمان مقایسه می کند و درعین حال نیز می گوید که از بحران بیماری کرونا سربلند بیرون آمده ایم.

ایران در سایه ی حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی رتبه ی دوم فلاکت را در دینا دارا است و عدد و ارقامی را که هم نهادهای حکومتی اعلام می کنند، غیر واقعی بوده و این رتبه بندی نشان دهنده ی وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه ی ایران است.

گروه نویسندگان آسونیوز


AM:11:00:04/10/2020
‌ ‌ 1091 ‌‌بار دیده شده‌‌