ارومیه: سنت سیاه و فقدان قانون موجب قتل یک زن ٢٢ ساله توسط همسرش شد

آسونیوز- دیروز سه شنبه برابر با ١٥ مهرماه جاری، یک زن جوان ٢٢ ساله با هویت "حیات امینی" فرزند بیوک خان امینی از اهالی روستای "خوشالانی" در منطقه ی سوما و برادوست از توابع شهرستان ارومیه از سوی همسرش کشته به قتل رسید.


گفتنی است که، مشکلات خانوادگی موجب ایجاد تنش لفظی نامبرده با همسرش شده و سپس از سوی همسرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دچار مرگ مغزی می شود و سپس جان خود را از دست می دهد.

شایان ذکر است که، در سایه سار رژیم جمهوری اسلامی و به علت عدم سیستم قانون حمایتی از زنان در ایران و بالاخص کوردستان، زنان همواره مورد هجمه ی آزار و اذیت و بعضن قتل عام قرار می گیرند.

مذهب و تعصبات خشک فردی و فراقانونی حاکم بر اجتماع و خانواده ها به عنوان یکی از ابزارهای سوء استفاده برای برخی از مردسالاران و افراد تندرو و وابسته به حکومت، همیشه امنیت فردی و عمومی زنان را با خطر و چالش جدی مواجه کرده و در این راستا قوانین و مصوبات موجود نیز در پیچ و خم های اداری نهادهای مربوطه راکد مانده اند و این مسئله نیز با دخالت های مکرر و غیر تخصصی امامان جماعت، مراجع تقلید و افراد بانفوذ حکومتی در مجلس صورت می گیرد.

در این میان، قتل های ناموشی که از طرف افراد نزدیک به مقتول از جمله برادر، پدر و یا عمو، دایی و دیگر نزدیکان طایفه در جامعه ی ایران و کوردستان صورت می گیرد، یکی دیگر از صدها مشکل و معضل پیش روی زنان و دختران جوان است.

طی ماه های اخیر نیز چندین مورد دیگر از قتل های ناموسی در برخی از شهرهای ایران و کوردستان رُخ داد و مقتول نیز که در اکثر مواقع از نزدیکان به قاتل بوده، به سبب گیرو گرفت های اداری ناشی از قوانین جاری که بر پایه ی مذهب و دین استوار شده اند، با کمترین مجازات روربرو بوده اند.

علاوه بر این موارد، خود قانون هم در حمایت از زنان و یا برخورد با مقتولین ناموسی دارای اشکالات فراوانی است. از جمله مواردی که می توان به آن اشاره کرد، وجود ٢ ماده قانونی (٦٣٠و ٢٢٠) است که بر اساس همین ٢ ماه قانونی، قاتلین ناموسی که اکثرن از افراد درجه یک خانواده و یا طایفه هستند، شامل مجازات درخور نمی شوند و در کنار قانون، سنت و عرف نیز مجازات قاتلان را با مشکل مواجه کرده است.

با این وجود آمار دقیقی از قتل های ناموسی در دسترس نیست و این امر نیز به سبب فشار نهادهای امنیتی جهت جلوگیری از تاثیرات این دست از گزارشات بر افکار عمومی جامعه است. در این خصوص باید فقدان و خلع نهادهای مرتبط را نیز به این مقوله افزود.

بر پایه آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای حقوق بشری کوردستان و نیز آمارهای گردآوری شده در این سایت خبری، از ابتدای سال تازه میلادی تا کنون، ٢٩ زن و دختر یا از سوی نزدیکانشان به قتل رسیده اند و یا مجبور به خودکشی شده اند.

در سال گذشته نیز دستکم ٣٣ زن در شهرهای مختلف کوردستان از سوی نزدیکان و اقوام درجه یک خود به قتل رسیده اند.

گروه نویسندگان آسونیوز


PM:04:25:07/10/2020
‌ ‌ 798 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌