قطع برق و استخراج ارز دیجیتال، ایران را به خاموشی فرو برده است

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- طی روزهای اخیر، مناطقی از ایران و برخی از شهرهای کردستان از جمله در سنندج، مریوان، کرمانشاه، بوکان، نقده، ارومیه، نواحی در تابعیت ایلام و برخی دیگر از نقاط را به سبب قطع برق در خاموشی فرو برده و تا کنون هیچ مقام و یا نهادی پاسخگوی خاموشی های مکرر نشده است.

مسئولین مربوطه علت اختلال در قطع برق در شهرهای ایران را همچون همیشه عدم نوسازی و یا فرسودگی تجهیزات که به گفته ی وزارت نیرو ناشی از تحریم ها بوده و همچنین مصرف بیش از اندازه ی خانوارها و مشترکین و غیره را عنوان می کنند. هر چند که شهروندان و جمع کثیری از کاربران شبکه های اجتماعی، افزایش مصرف گاز را علت اصلی برق نمی دانند، بلکه استخراج ارزهای دیجیتال را که توسط چینی ها صورت می گیرد و با زدو بند ارگان های امنیتی و افراد وابسته به حاکمیت در دست انجام است، را دلیل اصلی قطع برق می دانند.

گفته می شود که علاوه بر چین، پای کشورهای روسیه، آلمان و استرالیا هم از طریق دلالان وابسته به اطلاعات و سپاه و همچنین واسطه های داخلی برای استخراج بیت کوین به ایران باز شده است.

در حالی که نهادهای مرتبط، علت مکرر قطع برق و خاموشی های گسترده را عدم رعایت خانوارها اعلام می کنند که، تعدادی از مسئولین از ورود وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای امنیتی به استخراج فراقانونی "بیت کوین" خبر داده و به این امر به صراحت اذعان کرده اند.

در همین راستا، محمود واعظی (رییس دفتر حسن روحانی) در نشست امروز هیئت دولت، ضمن اعتراف و اذعان به ورود وزارت اطلاعات به استخراج ارزهای دیجیتال، در باره ی مجوزهای صادر شده برای فعالیت در استخراج بیت کوین هیچگونه توضیحی نداد و در این خصوص شفاف سازی نکرده که استخراج این نوع ارزها نیاز به صدها مگاوات برق دارد. در این خصوص گفته می شود که رمز ارزهای دیجیتال می توانند بدون ردگیری، تحریم ها را هم دور بزنند.

طی روزها و هفته های اخیر، کمبود برق موجب شده تا که برخی از نیروگاه ها به سوخت مازوت روی بیاورند و در این زمینه بر شدت آلودگی هوای شهرهای مختلف ایران افزوده شود و خود این مسئله هم به نوبه ی خود زندگی شهروندان را با چالش و خطر جدی مواجه کرده است.

اما شهروندان ایرانی مسببین اصلی قطعی برق و خاموشی های مکرر و چند ساعته در برخی از مناطق ایران را بی کفایتی مسئولین و همچنین استخراج بیت کوین توسط چینی ها را با هم مرتبط مرتبط می دانند. البته در این مورد شکی نیست که استخراج ارز دیجیتال از سوی چینی ها با همکاری نهادهای امنیتی و سپاه بوده و با تعرفه ی پایین و برق ارزان صورت می گیرد.

در این آشفته بازار نیز وزارت نیرو برای جبران خاموشی ها در ایران به قطع برق معابر و خیابان ها روی آورده و خود این موضوع مشکلات فراوانی را به همراه داشته است. قطع برق در شهرهای ایران و کردستان، علاوه بر فشار عصبی و وراوانی به مردم، بسیاری از مشاغل و کسب و کارها یی را که هنوز از زیر فشار اثرات ناشی از کرونا بیرون نیامده اند، به تعطیلی کامل کشانده و زندگی و معیشت شهروندان را در تنگنای بیشتر قرار داده است.


PM:09:47:13/01/2021
‌ ‌ 706 ‌‌بار دیده شده‌‌