زنان در ایران برای رسیدن به مطالباتشان کماکان مبارزه می کنند

آسونیوز- از دوران های گذشته، زنان با دغدغه های فراوانی روبرو بوده اند و هم اکنون نیز در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی از کوچکترین حق قانونی و انسانی برخوردار نیستند.

همه ی جنبش ها در ایران به شدت سرکوب شده و حاکمیت ایران هیچ فعالیتی را هر چند که قانونی هم باشد، بر نمی تابد و بدون شک جنبش زنان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

جنبش زنان در ایران پیشتر نیز با فراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده و تنور مبارزات آنان جهت محو ناعدالتی ها و نابرابری هایی که بر آنان تحمیل شده همچنان ادامه دارد و در این راه با ناملایمات زیادی منجمله دیوار سنت ها و معضلات فرهنگی و حقوقی روبرو بوده اند.

مبارزات زنان طی سال های اخیر تشدید، و از سال ١٣٨٥ خورشیدی به بعد، وارد عصر جدیدی شد و به همین علت موج تازه ای از بازداشت کنشگران و فعالین زن شروع، و هم اکنون نیز بازداشت های گسترده این قشر از جامعه به قوت خود باقی است و زنان برای تحقق مطالباتشان هزینه های بسیاری را متقبل شده اند.

از جمله مشکلاتی که زنان ایران با آن دست و پنجه نرم می کنند را می توان: مشکلات زنان در ورزش، عدم حق انتخاب شغل و مشکلات پیش روی آنان در بازار کار، مسئله ی ازدواج و طلاق و خلاء های قانونی برای حمایت از زنان، آپارتاید جنسی و تفکیک جنسیتی در مدارس، دانشگاه ها، ادارات و غیره، نگاه جامعه ی مردسالاری به زنان و دید ایدئولوژیک حاکمیت به آنان، عدم اجازه ی حضور زنان در مشاغل بالای حکومتی و وجود موانع بیشماری برای مشارکت های سیاسی و هزاران مشکل و معضل دیگر که زنان را با چالش های جدی مواجه کرده را نام برد.

از مهمترین مشکلات اصلی زنان در سایه رژیم جمهوری اسلامی، دیدگاه ابزاری دین و اعمال نفوذ مراجع دینی و مذهبی و افراد غیر متخصص در امورات مختلف زنان است و متاسفانه این امر نیز با فقدان قانون  و اتخاذ راه کارها و یا تمهیدات لازم حمایتی از زنان در بسیاری از خانواده ها ریشه دوانیده است.

اما جامعه ی زنان و فعالین زن در اقصی نقاط ایران و کردستان، همواره مبارزات خود را تا تحقق مطالباتشان ادامه داده، تابو شکنی کرده و این مبارزه تا فروریختن دیوار نابرابری و زن ستیزی حاکمیت ایران و دیگر رسوم قرون وسطایی که همه و همه ناشی از دید نگاه رژیم جمهوری اسلامی به زنان است، استمرار دارد.


PM:10:31:23/02/2021
‌ ‌ 802 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌