در بازار نخ نمای انتخابات و از نمد این نمایش، دیگر نمی توان کلاه مشروعیت دوخت

آرام محمدی

آسونیوز- هر چه به انتخابات ٢٨ خرداد ماه ١٤٠٠ نزدیک می شویم، گریزی از سرد بودن این تنور نیست و عدم مشارکت شهروندان در این نمایش مضحک انتخاباتی پیش بینی می شود. صدای این سُرنا پیشتر هم از سوی شهروندان زده شده و به گوش حاکمیت نیز رسیده است.

با این وجود، از مهمترین نکات عجیب و شاید تراژدی که داوطلبان در روزهای اخیر، حین ثبت نام در وزارت کشور بیان کردند، این باشد که، هر یک از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، گوشه هایی از فلاکت و مشکلات قبلی و کنونی شهروندان را به نوعی بیان کردند و در عین حال خود را ناجی ملت نشان دادند.

سخنان و اظهارات متناقض کاندیداهای ریاست جمهوری که در کلیت خود حول محور اقتصاد ورشکسته ی ایران می چرخید، در واقع نشان از عمق فاجعه ای دارد که هیمن داوطلبان که از نزدیکان به خود حاکمیت هستند، در گذشته و در حال، بخشی از مدیریت ناکارآمدی و بی برنامگی وضع موجود را در جایگاه مدیران ارشد بر عهده داشته اند و همین فلاکت و بدبختی ها را که شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند، به دوش رقبای خود می اندازند و از پذیرش مسئولیت آن شانه خالی می کنند.

به نظر می رسد سخنان کاندیداها در روزهای ثبت نام، دارای جملات مشترکی بود. یکی با شعار مبارزه با فساد، یکی برای مقابله با تبعیض و دزدی به میدان آمد، و دیگری خود را منجی اقتصاد ایران جلوه می داد و دیگری...

جملات رنگینی که تصورات و توهماتی بیش نیست و همه و همه با هدف گرم کردن تنور انتخابات بیان شد و به نوعی نقش "دایه مهربان تر از مادر را بازی کردند".

آنچه که طی روزهای گذشته از داوطلبان انتخابات فرمالیته دیده و شنیده ایم، تخریب، فهاشی و هتاکی، افشاگری، دعوا و بالارفتن از نرده، و یا ابراز ندامت و حتی پاکیزه و منزه جلوه نشان دادن خود بود. با این رویکرد و جنگ و جدال های صوری و ریاکارانه، نه دردی از درد شهروندان دوا می شود و نه امیدی به بهبود شرایط کنونی و آتی است. مصائبی که همین کاندیداها در آن دخیل، و در ایجاد و بسترسازی وضعیت موجود شریک بوده و هستند.

سیرک انتخاباتی شبیه بازار نخ نمایی شده که هر داوطلب و کاندیدا خواهان تثبیت خود است و به گونه ای منتقد از وضعیت موجود. کالایی که دیگر خریدار ندارد.

نتیجه: تجربه و آزمون های گذشته نشان داده، هر انتخاباتی که در طول عمر رژیم جمهوری اسلامی تا کنون برگزار شده، واقعیتی اجتناب ناپذیز از مهندسی شدن انتخابات است.

حنای مدعیان نجات شهروندان دیگر رنگی ندارد و از نمد نمایش مضحک انتخابات، دیگر نمی شود کلاه مشروعیت دوخت. زیرا تغییر در ساختار اقتصادی و مبارزه با فساد، به بایکوت کردن انتخابات منوط است و نیاز به تغییر کلی در ساختار سیاسی این نظام دارد.


AM:09:30:18/05/2021
‌ ‌ 432 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌