تامین برق در ایران با مشکل جدی مواجه شده است

آرام محمدی

آسونیوز- همزمان با گرم شدن هوا، طی روزهای گذشته تا کنون برخی از مراکز استان ها و شهرهای ایران با کمبود و قطعی مکرر برق مواجه بوده اند و این امر زندگی شهروندان را با مشکل و چالشی جدی مواه کرده است.

گزارشات حاکی از آن است که قطعی برق در اقصی نقاط ایران و از جمله در برخی از شهرهای کردستان بدون اطلاع رسانی قبلی صورت گرفته، و بر هم خوردن تراز تولید و مصرف برق، احتمال خاموشی های پیاپی را در سایه بی تدبیری و عدم برنامه ریزی صحیح مسئولین در روزهای آتی و با نزدیک تر شدن به موج گرما نگرانی ها را بیشتر کرده است.

می توان از عمده ترین دلایل کمبود تولید برق در نیروگاه ها و قطعی آن در شهرها، روستا ها و غیره، استخراج ارز دیجیتالی (بیت کوین) از سوی مهرهای وابسته به حکومت که سپاه و نهادهای امنیتی آن را مدیریت می کنند، اشاره کرد. همچنین فرسودگی تجهیزات، عدم بارندگی و کمبود آب و در نهایت سوء مدیریت را باید به این مقوله افزود.

شایان ذکر است که، قطعی برق موجب به خطر انداختن جان بیماران در بیمارستان ها و مراکز درمانی و مبتلایان بستری شده در منازل، افراد مسن و کودکان شده و همچنین خطر تصادفات درون شهری و برون شهری را نیز افزایش داده است. قطعی گسترده و نامنظم برق گریبانگیر دانش آموزان، مغازه داران و بازاریان و غیره را هم گرفته است.

قطعی های طولانی مدت و بی برنامه، صدای اعتراض شهروندان، رسانه ها، فعالین و انجمن های مدنی را درآورده و توجیه وزارت نیرو و ارگان های مرتبط مبنی بر اینکه شهروندان رعایت نمی کنند و یا عدم بارندگی و کمبود آب در پشت سدها و صادرات بی رویه ی آن به دیگر کشورها را غیر کارشناسی و ناموجه می دانند.

در حالی که قطعی مکرر برق زندگی شهروندان را با چالش مواجه کرده که، ماه های گذشته حسن روحانی اعلام کرد که هم برق و هم آب به طور مجانی در اختیار مشترکان قرار می گیرد، شعاری که خمینی در ابتدای انقلاب مردم ایران گفت و تا کنون، نه تنها محقق نشده، بلکه از دومین ماه جاری امسال نیز همچون دیگر موارد، تعرفه ی آن گران شد.

نتیجه: بی برنامگی و عدم مکانیزمی مدون و عدم پاسخگویی مسئولین، استخراج رمز ارزها، رعایت نکردن مردم، کمبود آب و ده ها توجیه دیگر که از سوی ارگان های مربوطه گفته می شود، افکار عمومی و شهروندان را قانع نخواهد کرد.


PM:04:09:23/05/2021
‌ ‌ 520 ‌‌بار دیده شده‌‌