به طور میانگین در هر روز ١٣ ایرانی بر اثر استعمال مواد مخدر می میرد

آرام محمدی

آسونیوز- اخیرا، رضا تویسرکان منش (مدیر کل درمان و حمایت های اجتماعی) ستاد مبارزه با مواد مخدر رژیم جمهوری اسلامی، همچون روال همیشه به افزایش اعتیاد به مواد مخدر در ایران اعتراف کرد.

به گفته ی این عنصر حکومتی، نزدیک ٣ میلیون معتاد در ایران وجود دارد و دستکم ٦٠٠هزار نفر نیز به صورت تفننی و غیر مستمر با این موضوع درگیر هستند.

بر اساس آمارهای حکومتی، هرساله حدود ٤ تا ٥ هزار نفر بر اثر مصرف انواع مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. یعنی به طور میانگین روزی ١٢ تا ١٣ نفر، به سبب این دستاورد حاکمیت، می میرند.

در این مجال باید این پرسش را مطرح کرد که آیا، مصرف روبه رشد مواد مخدر در ایران به یکی از چالش های اجتماعی و پیش رو مبدل شده، و دلایل روبه رشد آن از کجا سرچشمه می گیرد؟

در پاسخ به نکاتی اجمالی اشاره می شود: سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی، افراد وابسته به حاکمیت و دلالان منسوب به ارگان های امنیتی را می توان در زمره ی قاچاقچیان و مافیای مواد مخدر در ایران، منطقه و جهان دانست. بدون دست نداشتن در حلقات بزرگ دولتی و لجستیک و برقراری امنیت حمل و نقل، کار ترویج و گسترش مواد مخدر در داخل و یا ترانزیت آن به خارج از مرزها امکان پذیر نیست.

نقش سپاه پاسداران و افراد و نهادهای ذیربط و همچنین ارگان های امنیتی در قاچاق مواد مخدر و رواج اعتیاد در داخل و خارج بر کسی پوشیده نیست و ترویج انواع ماده ی مخدر، خود یکی از ابعاد جنایات این نیروی سرکوبگر در قبال ملیت های ایرانی است.

علاوه بر تولید انواع مواد مخدر در لابراتوارهای مجهز و افراد منسوب در داخل، ایران یکی از گذرگاه های قاچاق مواد در منطقه و جهان است و سود هنگفت این امر در راستای اهداف سرکوبگرانه در داخل و همچنین بی ثباتی در منطقه و جهان هزینه می شود.

سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی، علاوه بر تاراج و غارت منابع داخلی و کسب سودهای کلان، از راه قاچاق مواد مخدر هم به سودهای میلیاردی و سرسام آوری دست میآبند و از طرفی هم یکی از سیاست های سپاه برای نابودی شهروندان و بویژه نسل جوان و نوجوان و حتی زنان است.

در سال های اخیر هم، ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران بارها اذعان کرده که، از کل مواد ساختگی داخل و وارداتی تنها ٨ درصد آن کشف می شود. این سخن بدین معناست که مابقی آن یعنی ٩٢ درصد مواد کشفی علاوه بر اینکه به چرخه ی مصرف داخلی وارد می شود، مازاد آن هم توسط سپاه به دیگر کشورها ترانزیت می گردد.

مجمع تشخص مصلحت نیز با اعمال نفوذ و فشارهای سپاه و وزرات اطلاعات و برای جانماندن از این قافله ی پرسود، کاشت مواد مخدر از نوع تریاک را به بهانه ی ساخت دارو قانونی اعلام کرد و بدین ترتیب به این امر وجه ی قانونی داد.

نتیجه: رژیم جمهوری اسلامی و نهادهای حاکمیتی، نظامی و امنیتی از جمله سپاه و وزارت اطلاعات، با ترویج انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی در داخل و ترانزیت آن به خارج از مرزها، از این مهم به عنوان ابزاری در راستای سرکوب داخلی و همچنین مسموم کردن جهان، درآمد با هدف ناامن کردن منطقه و تجهیز نیروهای نیابتی، پولشویی، آدم ربایی و ... بهره می برند و نهادهای مرتبط بین المللی و داخلی می بآیست در قبال این جنایت علنی، موضع روشن و صریحی اتخاذ نمایند.


AM:11:21:01/06/2021
‌ ‌ 461 ‌‌بار دیده شده‌‌