رژیم جمهوری اسلامی، قطعی برق و استخراج بیت کوین را به جان مردم ترجیح می دهد

آرام محمدی

آسونیوز- پیش از آغاز فصل گرما تا کنون، قطعی مکرر برق، زندگی روزمره ی شهروندان ایرانی و کردستانی را با مشکل و چالشی جدی مواجه کرده است.

علاوه بر فرسودگی نیروگاه های برق و فقدان تجهیزات مدرن و روز، بی توجهی و سوء مدیریت مدیران مربوطه، استخراج ارز دیجیتالی "بیت کوین" توسط سپاه و نهادهای امنیتی از علل اصلی خاموشی های پیاپی در اقصی نقاط ایران و از جمله در شهرهای مختلف کردستان است.

با این وجود، و علیرغم اینکه در روزهای آتی شدت گرما به او خود می رسد، مسئولین و نهادهای مرتبط، نه تنها هیچ گونه تمهیداتی را در راستای رفع این مشکل صورت نداده اند، بلعکس جهت شانه خالی کردن از پذیرش مسئولیت و توجیح ناکارمدی هایشان، مصرف بیش از اندازه ی شهروندان را عامل این موضوع اعلام می کنند.

در این میان، وزارت نیرو به عنوان متولی امر، بارها از استخراج رمز ارزها توسط برخی از نهادهای نظامی از جمله سپاه و یا شرکت های وابسته به نهادهای امنیتی سخن گفته است. در همین راستا، غلامعلی رخشانی (معاون هماهنگی توزیع توانیر) اذعان کرده که، مسبب اصلی خاموشی های اخیر در ایران، استخرا همین بیت کوین است.

هر چند قطعی برق در ایران و شهرهای کردستان تنها مختص به زمان کنونی نیست و شهروندان در سایه رژیم ایران، علاوه بر خاموشی های مکرر، با کمبود آب، تورم و رکود حاکم بر بازار، کوچکتر شدن سفره ها، نبود سبدهای حمایتی و بیمه، بیکاری، خودکشی، طلاق، فشار اقتصادی و معیشتی و ده ها معضل و مورد دیگر که از دستاوردهای خود رژیم است، دست و پنجه نرم می کنند.

حاکمیت ایران با بی توجهی به جان و مال مردم، کماکان از استخراج بیت کوین که سالانه درآمدی یک میلیارد دلاری دارد، ادامه می دهد. رژیم از این درآمد برای دور زدن تحریم ها استفاده می کند.

در همین زمینه، قطعی برق صدای شهروندان و فعالین مدنی را درآورده. استخراج رمز ارزها که توسط سپاه و چینی ها صورت می گیرد، چه میزان سوددهی دارد که با جان و مال مردم بازی می شود.

نتیجه: قطعی برق زندگی شهروندان را مختل کرده، دانش آموزان و دانشجویان را با مشکل مواجه، بیمارستا ن ها را در تنگنا قرار داده و هزاران بیمار با مرگ دست و پنجه نرم می کنند. مسابقات ورزشی نافرجام می ماند و افزایش تصادفات جاده ای و درون شهری را به همراه دارد، آسیب ناشی از نوسان برق لوازم خانگی را فرسوده و...

آیا وقت آن نرسیده که، جامعه ی مدنی از ابتدایی ترین حق خود دفاع، و برای استیفای حداقل حقوق انسانی موضعی روشن و صریح داشته باشد؟


 


AM:09:48:02/06/2021
‌ ‌ 633 ‌‌بار دیده شده‌‌