نگاهی کوتاه به سخنان خامنه ای: عدم مشارکت مردم در انتخابات فاصله گرفتن از نظام است

آرام محمدی

آسونیوز- امروز چهارشنبه برابر با ٢٦ خردادماه جاری، در حالی که کمتر از ٤٨ ساعت تا انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران مانده، علی خامنه ای در اظهاراتی که از تلویزیون حکومتی پخش شد، عنوان کرد که مشارکت پایین مردم در انتخابات پیش رو، نشانه ی فاصله گرفتن مردم از نظام است.

علی خامنه ای در سخنانش، جهت ترغیب و فریب افکار عمومی مبنی بر مشارکت بالا در انتخابات آتی، گفت که اگر شرکت در این انتخابات کم و ناچیز باشد، فشارهای اقتصادی و تحریم ها بیشتر خواهد شد. وی با تخریب اذهان مردم و ایجاد ترس، در صدد اتخاذ تدابیری در آستانه ی انتخابات ٢٨ خرداد برآمد که مردم را به حضور در روز انتخابات تشویق نماید.

خامنه ای ٨٢ ساله در ادامه ی سخنان خود، به نقض حقوق بشر و رابطه ی آن با تحریم ها، و همچنین گروه های نیابتی که رژیم جمهوری اسلامی از آنان حمایت مالی و تسلیحاتی می کند، اشاره کرد. اما به دزدی های کلان و میلیاردی، فروپاشی اقتصادی، رانت و فساد لجام گسیخته که با ارکان قدرت، افراد و ارگان های وابسته به حاکمیت در ارتباط مستقیم هستند، اشاره ای نکرد.

با توجه به شرایط و وضعیتی که مردم با آن گریبانگیر هستند، خامنه ای عاجزانه خواستار مشارکت شهروندان در انتخابات شده، تا که از این طریق بتواند آبروی از دست رفته نظام را بازگرداند.

اما صدای مردم در تریبون های آزاد، شعارهای صریح در اعتراضات عمومی و صنفی، اتحاد و یکصدایی جناح ها و شخصیت های سیاسی و مدنی در خارج و داخل، ادبیات مکرر و تکراری دست اندرکاران نظام در راستای کشاندن شهروندان به پای صندوق های رای را خنثی کرده است.

ایراد سخنان امروز علی خامنه ای که توام با نگرانی، یاس و ناامیدی بود، نشان از عدم مشارکت مردم در انتخابات آتی و سرد بودن تنور این انتخابات دارد. پیشتر نیز وزارت کشور رژیم اعلام کرده بود که فضای کنونی ایران، سردترین فضا در طی ادوار گذشته است.

لازم به توضیح است که، در روزها و ساعات منتهی به ٢٨ خرداد امسال، تا کنون ٣ نفر از ٧ کاندیدای دست چین شده از جمله "علیرضا زاکانی، سعید جلیلی و محسن مهرعلیزاده" جهت دمیدن نفسی به جسم بی جان انتخابات، از این معرکه ی مهندسی شده کناره گیری کردند.

نتیجه: نظر سنجی ها و حتی اذعان و اعتراف خود مسئولین و مدیران وابسته، نشان از عدم مشارکت اکثریت مردم در انتخابات دارد. بخش دیگری از جامعه نیز که پیشتر که به دلایل گوناگونی رژیم جمهوری اسلامی را در انتخابات نمایشی همراهی کرده اند، هم اکنون جهت شرکت در همین انتخابات مردد هستند.


PM:10:24:16/06/2021
‌ ‌ 411 ‌‌بار دیده شده‌‌